به گزارش صبح توس؛ حجت الاسلام سید مهدی حسین پور، نماینده ولایت فقیه در سپاه بجستان صبح امروز در گفت و گو با خبرنگار صبح توس ضمن اشاره به تاریخچه پیدایش حجاب  اظهار کرد: حجاب برمیگردد به زمان  خلقت حضرت آدم، روایت است که بعد از سرپیچی حضرت آدم و حوا از فرمان خداوند، خداوند آن‌ها را عریان به زمین فرستاد و این شرم و حیای پیامبر خدا موجاب کرد تا به دنبال پوشش برای خودشان باشند. حجاب در لغت به معنای مانع، پرده و پوشش آمده است این کلمه از آن جهت مفهوم پوشش میدهد که پرده، وسیلهی پوشش است، ولی هر پوششی حجاب نیست؛ بلکه آن پوششی حجاب نامیده میشود که از طریق پشت پرده واقع شدن صورت گیرد.

 

حجت الاسلام حسین پور حجاب را یک مصونیت فردی، اجتماعی دانست و اذعان کرد: برخی ها حجاب را محدودیت میدانند که این اصلا درست نیست بلکه حجاب مصونیت فردی، اجتماعی است که که برای حفظ تجاوز هر گونه اجنبی لازم و واجب است.

 

وی به راه های مقابله با بی حجابی پرداخت و گفتمان سازی حجاب را موثر ترین راهکار دانست و تصریح کرد: برای مقابله با بی حجابی و سوق دادن جامعه به سمت حجاب اسلامی باید الگو سازی برای ترویج فرهنگ حجاب و گفتمان حجاب صورت گیرد. و با وجود ترویج بی حجابی در جوامع مسلمانان بالاخص ایران باید با استفاده از سخنرانان زبده، مجرب و تاثیر گذار تبلیغ حجاب کرد و مردم را به فواید حجاب آگاه و نسبت به مضرات حجاب هشدار داد.

 

نماینده ولایت فقیه در سپاه بجستان ضمن اشاره به جایگاه فضای مجازی در ترویج فرهنگ حجاب اذعان کرد: امروز با وجود فضای مجازی که سیل عظیمی از مردم درگیر آن هستند میتوان با استفاده از ایم ظرفیت بالقوه برای ترویج گفتمان حجاب استفاده کرد و با این حرکت تهدید ها را به فرصت تبدیل می‌شود.

 

حجت الاسلام حسین پور ضمن انتقاد از برخی مسئولان اظهار کرد: ضعف مسئولان تراز دوم حکومتی و غفلتشان در ترویج گفتمان حجاب و برخی حتی با عملکرد معکوس باعث ترویج بی حجابی در جامعه شده اند.

 

وی به دیوار کشی‌ها معروف انتخابات ها پرداخت و تصریح کرد: برخی ها برای رسیدن به مقاصد خودشان  با احساسات مردم بازی میکنند دیدید بحث دیوار کشی ها در پیاده رور ها مطرح شد که عملا و عقلا یک طرح نشدنی است و از طرف دیگر در  شرع اسلام  حتی در نماز برای پرده کشی اجباری نیست فقط بر اساس مستحب بودن پرده ای بین زن و مرد کشیده میشود، این حرکات و این گفته ها کمی تفکر بعضی ها را نسبت به دین بد میکند و باید هوشیار بود تا با گفته های خودمان با هر قصدی، مردم را دین گریز نکنیم.

 

نماینده ولایت فقیه در سپاه بجستان حجاب را همگانی دانست و خاطر نشان کرد: حجاب مختص زن تنها نیست، در احکام ما حدی مشخص شده که خط قرمز حجاب است آن هم با توجه به شرایطی که اگر مساعد نبود حداقل باید از این حد حجاب تجاوز نشود هم برای زن  و هم برای مرد ولی برخی فکر میکنند همیشه میتوان تا مرز حد مشخص شده و بعضی که اصلا توجهی به حد و مرز حجاب ندارند.

 

حجت الاسلام حسین‌پور افزود: تفاوتی که بین منع و بازداری حجاب و عفت است، تفاوت بین ظاهر و باطن است؛ یعنی منع و بازداری در حجاب مربوط به ظاهر است، ولی منع و بازداری در عفت، مربوط به باطن و درون است؛ چون عفت یک حالت درونی است، ولی با توجه به این که تأثیر ظاهر بر باطن و تأثیر باطن بر ظاهر، یکی از ویژگی‌های عمومی انسان است؛ بنابراین، بین حجاب و پوشش ظاهری و عفت و بازداری باطنی انسان، تأثیر و تأثّر متقابل است؛ بدین ترتیب که هرچه حجاب و پوشش ظاهری بیش‌تر و بهتر باشد، این نوع حجاب در تقویت و پرورش روحیه‌ی باطنی و درونی عفت، تأثیر بیش‌تری دارد؛ و بالعکس هر چه عفت درونی و باطنی بیش‌تر باشد باعث حجاب و پوشش ظاهری بیش‌تر و بهتر در مواجهه با نامحرم میگردد.

 

وی خاطرنشان کرد: حجاب درونی و باطنی و ذهنی است که فرد را در مواجهه با گناه و فساد، از عقاید و ایمان راسخ درونی برخوردار می‌کند؛ و اساساً این حجاب ذهنی و عقیدتی، به منزلهی سنگ بنای دیگر حجابها، از جمله حجاب و پوشش ظاهری است؛ زیرا افکار و عقاید انسان، شکل دهنده‌ی رفتارهای اوست.

 

انتهای پیام/