به گزارش صبح توس؛ مجتبی شاکری روز گذشته در نشست کارگروه تخصصی اشتغال و سرمایه‌گذاری شهرستان خلیل‌آباد اظهار داشت: فرمایشات مقام معظم رهبری در ابتدای سال تکلیف تمام مسئولان را در محورهای اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی را مشخص کردند.

 

باید یک‌همت و تلاش مضاعفی در حوزه اشتغال صورت بگیرد

وی ادامه داد: با نام‌گذاری سال 96 به نام اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال وظیفه همه را مضاعف کرد که طبق نقشه راهبردی مقام معظم رهبری برای توسعه همه‌جانبه کشور گام برداریم.

فرماندار خلیل‌آباد بابیان اینکه در برنامه دولت دوازدهم بحث اقتصاد، اشتغال و تولید قرار دارد و یک دغدغه جدی برای تمام دولتمردان است، تصریح کرد: استان خراسان رضوی مکلف به ایجاد 160 هزار اشتغال پایدار است و سهم تمام دستگاه‌ها مشخص است.

وی با تأکید بر اینکه باید یک‌همت و تلاش مضاعفی در حوزه اشتغال صورت بگیرد، اذعان کرد: باید به سراغ مردم و اشخاصی که مهارت لازم و ایده‌های خوبی دارند برویم تا بتوانیم اشتغال را به نحو مطلوب خود در شهرستان ایجاد کنیم.

شاکری میزان آسیب‌های اجتماعی را در مرتبط با اشتغال به‌صورت مستقیم دانست و عنوان کرد: اگر اشتغال باشد قطعاً به کاهش آسیب‌های اجتماعی، ورود پرونده‌ها به دادگستری و اختلافات خانوادگی کمک شایانی خواهد داشت.

 

بانک‌ها شرایط اعطای تسهیلات را تسهیل کنند

وی بابیان اینکه اداره کار به‌عنوان دبیر شورای اشتغال شهرستان باید مصوبات را به‌صورت جدی پیگیری کنند، تأکید کرد: مدیران باید حداکثر تلاش خود را برای مطالبه کردن سهم اعتبارات شهرستان را از ادارات کل استانی به‌کارگیرند و دبیر کارگروه باید میزان پیشرفت آن را رصد کند.

رئیس کارگروه تخصصی اشتغال و سرمایه‌گذاری شهرستان خلیل‌آباد با اشاره به اینکه بانک‌ها نهایت همکاری را با اعطای تسهیلات داشتند، بیان کرد: اگر قرار باشد تحولی در حوزه اشتغال اتفاق بیافتد نیازمند مشارکت جدی بانک‌ها، مردم، تشکل‌ها و... است و باید شرایط اعطای وام و بحث وثیقه‌ها تسهیل شود.

 

ایجاد صنایع تبدیل نیازمند مشارکت جدی مردم و بخش خصوصی است

وی شهرستان کشاورزی خیز معرفی کرد و گفت: شهرستان خلیل‌آباد برای ایجاد صنایع تبدیلی نیازمند مشارکت جدی بخش خصوص است و مطمئناً بستر حضور سرمایه‌گذار و تسهیل مراحل سرمایه‌گذاری در شهرستان فراهم‌شده است.

شاکری با اشاره به سهم مردم در راه‌اندازی صنایع تبدیلی در شهرستان با ایجاد تعاونی‌ها، ابراز کرد: پرداخت 18 میلیارد تومان یارانه کشمش به حوزه کشاورزی ترشیز اقدامی بی‌نظیر از سمت دولت است که شهرستان خلیل‌آباد با 10.5 میلیارد تومان بیشترین سهم را دارد.

وی در ادامه عنوان کرد: قربانی کردن یارانه کشمش به مردم، هیچ گره ای از مشکلات کشمش باز نمی‌کند ولی با اختصاص یارانه کشمش به بحث ایجاد صنایع تبدیلی از سمت مردم می‌تواند مشکلات کشمش را برطرف کند.

این مقام مسئول بابیان اینکه دولت در بحث حل مشکلات کشمش علی‌رغم فشارهای اقتصادی سهم خود را ادا کرده است، تأکید کرد: حال نوبت مردم است که با سرمایه‌گذاری خود در این بخش ورود کنند و اگر قرار است تحولی در بحث کشمش صورت بگیرد باید مردم از اختصاص یارانه کشمش به صنایع تبدیلی حمایت کنند و تصمیم‌گیرنده اصلی مردم هستند.

 

مدیری که درد اشتغال نداشته باشد مدیون بیکاران است

وی ضمن تأکید بر مهارت‌آموزی در بحث اشتغال، تصریح کرد: افرادی که متقاضیان راه‌اندازی شغل هستند باید مهارت‌های لازم را داشته باشند و اعطای وام اشتغال به افرادی اختصاص می‌یابد که مهارت‌های لازم را کسب کنند.

شاکری در ادامه اذعان کرد: فنی و حرفه‌ای باید درزمینهٔ نیازسنجی مهارت‌های شهرستان تلاش کند و مشاغلی که قابل‌اجرا در شهرستان است را شناسایی و درزمینهٔ مهارت‌آموزی این مشاغل اقدام کند.

وی در پایان بابیان اینکه مدیران باید درزمینهٔ اشتغال باید جهاد گونه کار کنند، تأکید کرد: هر مدیری که درزمینهٔ اشتغال احساس درد نکند مدیون بیکاران شهرستان است و تمام مدیران، کارشناسان و بانک‌ها باید درزمینهٔ ایجاد اشتغال و حمایت از تولید دغدغه داشته باشند.

انتهای پیام/