به گزارش صبح توس؛ علاءالدین بروجردی در جلسه بررسی مشکلات حاشیه شهر مشهد و  بازدید از حاشیه شهر مشهد مقدس با قدردانی از اقدامات انجام شده در این پهنه ها، اظهار کرد: اضافه بر این نکته که کار انجام شده در این نقطه بسیار عظیم بوده، نکته مهم‌تری وجود دارد که چرا در 38 سال گذشته اینقدر به این مسئله بی‌توجه بودیم و در بسیاری دیگر از نقاط کشور بی‌توجه هستیم.

علاءالدین بروجردی: بحران آب وارد مقوله امنیتی شده است
وی ادامه داد: کشور به لحاظ منابع آبی بسیار محدود بوده و جزء کشورهای کم‌آب دنیا هستیم و بحران داریم و بحران آب عملا وارد مقوله امنیتی شده است و ما ناگزیر شدیم در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی کمیته امنیت آب را تشکیل دهیم، با این وجود در بسیاری از رودخانه‌های کشور فاضلاب وارد آب می‌شود و آب سالم را از بین می‌برد.
بروجردی افزود: در شرایطی که برای استفاده شرب و صنعتی که تنها 10 درصد مصرف کشور را تشکیل می‌دهد دچار مشکل هستیم عملا به دست خود ما و بی‌توجهی‌های ما و عدم اجرای قانون، منابع آبی کشور دارد از بین می‌رود.
وی با بیان اینکه کاری که در کشف رود صورت گرفت یک الگوی ملی است، تصریح کرد: این کار بسیار ارزشمند و حائز اهمیت است، کار بسیار مهمی است و ما از همه مسئولان خراسان رضوی که با یک اجماع منطقی و اصولی این کار را صورت دادند بسیار خرسندیم.

کاری که در کشف رود صورت گرفت یک الگوی ملی است
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مقاومت از سوی اهالی در هنگام ساماندهی این مناطق یک امر طبیعی است، خاطرنشان کرد: مردم این مناطق افرادی هستند که برای کسب درآمد و ادامه زندگیشان در این مناطق سکونت می‌کنند، اما این کج‌راهه است و هم به خودشان ضرر می‌زنند، هم به مردم ضرر می‌زنند و هم مشکلات فراوانی درست می‌کنند.
وی با اشاره به ضرورت اجرای کار مشابه در سایر نقاط کشور، عنوان کرد: در بسیاری از استان‌های کشور وضعیت مشابهی در رودخانه‌ها وجود دارد و عملا سیستم تصفیه فاضلاب بسیار ضعیف است، همانطور که پسماندها تصفیه نمی‌شود و همه این‌ها به طرف جایی که با سلامت مردم ارتباط مستقیمی دارد سرازیر می‌شوند.
بروجردی گفت: توجه به زندگی افرادی که به هر حال آمدند و این ساخت و سازهای غیر اصولی را انجام دادند نیز حائز اهمیت است که مدیریت این افراد در حال انجام است و بیشتر مشکلاتشان حل شده که قابل توجه است.
وی اضافه کرد: با توجه به اهمیت جایگاه والای مشهد به عنوان پایتخت معنوی جمهوری اسلامی ایران امیدوارم بتوانیم ظرف پنج تا 10 سال آینده معضل حاشیه نشینی را در همه ابعاد مدیریت کنیم و بتوانیم مشهد عزیز و مقدسمان را که در سطح ملی برای همه ملت اهمیت دارد به بهترین شکل تحویل آیندگان دهیم.

استاندار خراسان رضوی: اصلاح ساختار و آیین‌نامه‌ها و تامین بودجه مورد نیاز برای این کار عظیمی است که باید در اینجا صورت بگیرد
علی رضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی نیز با اشاره به اینکه کارهای‌ زیادی در حاشیه شهر باید انجام شود بر لزوم تامین بودجه و اصلاحات ساختاری جهت ساماندهی هرچه بهتر این مناطق تاکید کرد. 
وی با تاکید بر این که اجماع همه قوا و همکاری همه دستگاه‎ها و نهادها موجب ساماندهی کشف رود و حاشیه شهر مشهد شد، اظهار کرد: در این حوزه کار شده است، اما هنوز کارهای بسیاری در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، کالبدی، عمرانی، امنیتی و فرهنگی باید انجام شود.
استاندار خراسان رضوی ادامه داد: در حال حاضر بزرگ‌ترین خواسته‌هایی که ما از کمیسیون امنیت ملی مجلس داریم، اصلاح ساختار و آیین‌نامه‌ها و تامین بودجه مورد نیاز برای این کار عظیمی است که باید در اینجا صورت بگیرد.
رشیدیان افزود: مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی و پایتخت معنوی جمهوری اسلامی پیشانی و منظری از مجموع کشور است که هرساله بیش از دو میلیون زائر خارجی و 25 میلیون زائر داخلی به آن سفر کرده که این مجموعه باید متناسب با این ساختار بهسازی و مناسب‌سازی شود.
وی تصریح کرد: مسئله پیرامون و مرکز که در شهرهای بزرگ کشور شکل گرفته مناسب با روح عدالت محوری نظام جمهوری اسلامی نیست و امیدواریم با اصلاح ساختار و تامین بودجه‌های مناسب و اصلاح آیین‌نامه‌ها بتوانیم وظایف خودمان را نسبت به مردم بهتر انجام دهیم.
استاندار خراسان رضوی همچنین با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه تصفیه فاضلاب در شهر مشهد، اظهار کرد: ما با توجه به اینکه کشوری هستیم که مشکل بحران آب داریم یکی از مطالبی که از ابتدا در دستور کار بود، افزایش ظرفیت تصفیه فاضلاب در شهر مشهد بود که بسیار زیاد بوده و تولید پساب در زمان اوج به 600 هزار مترمکعب در روز هم می‌رسد.
وی افزود: پیش از آغاز به کار دولت یازدهم تنها 100 هزار متر مکعب در روز تصفیه فاضلاب در شهر مشهد داشتیم، در سال گذشته این عدد به 243 هزار متر مکعب افزایش پیدا کرد و در حال حاضر نیز تصفیه خانه‌ای به حجم 140 هزار متر مکعب در حال احداث است همچنین پروژه‌های دیگری نیز در دست احداث قرار دارد.
رشیدیان با بیان اینکه امکان استفاده از پساب‌های تصفیه شده وجود دارد، تصریح کرد: پساب‌های تصفیه شده در تصفیه‌خانه‌ها با توجه به اینکه از سیستم‌های جدید استفاده می‌کنیم، آبی نیست که برای صنعت و نباتات مضر باشد و مشکلی برای مصرف در حوزه کشاورزی و صنعت ندارد و برخی سختگیری‌های بیش از حد درست نیست.
وی با اشاره به توسعه شبکه جمع‌آوری فاضلاب در حاشیه شهر، خاطرنشان کرد: با تکمیل پروژه، شبکه جمع‌آوری فاضلاب در حاشیه شهر مشهد به 400 کیلومتر خواهد رسید در حالی که در قبل فاضلاب‌ها جمع‌آوری نمی‌شد و این امر موجب بروز سالک و بیماری‌های پوستی در مردم آن مناطق می‌شد که امیدواریم با توسعه شبکه جمع‌آوری فاضلاب و تصفیه آن بتوانیم مشکلات و بیماری‌هایی که مردم این مناطق را آزار می‌دهد را از بین ببریم.
استاندار خراسان رضوی عنوان کرد: همچنین در حوزه آب پاک هم طرح نبی اکرم به منظور تصفیه آب چاه‌ها اجرا شد که شبکه چاه ها را ابتدا به تصویه خانه‌ها منتقل کرد که با ترکیب آن با آب سد دوستی آب را با کیفیت به مردم ارائه کردیم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی نیز در تشریح روند آزادسازی بستر و حریم رودخانه کشف رود در حاشیه شهر مشهد گفت: احیای کشف رود بزرگترین عملیات پاکسازی رودخانه ای کشور بوده که با انسجام و هماهنگی همه دستگاهها ازجمله شهرداری، نیروی انتظامی، دستگاه قضایی و سایر نهادهای مرتبط پس از 30 سال در سال 94 به سرانجام رسیده است.
محمد مقدوری افزود: در این زمینه 2 برنامه با هزینه 21 میلیارد و 600 میلیون ریالی پیگیری شد که برنامه نخست به طرحهای عمرانی، اجتماعی و امنیتی در منطقه مربوط بود و برنامه دوم نیز به جلوگیری از توسعه مجدد معضلات موجود به خاطر جاذبه سکونتگاههای غیر مجاز توجه داشت.
وی اظهار کرد: از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی انتظار داریم از سازمان برنامه بودجه بخواهد تخصیص های ما از بودجه حاشیه مشهد مقدس 100 درصد شود چرا که در سه سال گذشته تنها یک سال بودجه مزبور 70 درصد تخصیص یافت.
وی گفت: بهترین سیاست اجرایی برای امنیت شرق کشور و جلوگیری از ایجاد دافعه مبدا (مهاجر فرستی به حاشیه شهر) اجرای 2 طرح بزرگ منطقه ای شامل انتقال آب دریای عمان به سه استان شرقی سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی و ساخت خط ریلی مشهد - زاهدان است.
مقدوری افزود: خط آهن چابهار - زاهدان هم اکنون در حال ساخت است و ادامه ساخت این مسیر از زاهدان به بیرجند، گناباد و مشهد نیز مد نظر می باشد.
وی اظهار کرد: بر اساس مطالعات صورت گرفته میزان کسری آب شرب و صنعتی سه استان خراسان در سال 1420 شمسی 700 میلیون متر مکعب خواهد بود.
وی گفت: از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی می خواهیم پیگیری بحران آب در این منطقه را از موضع امنیت و در چهارچوب برنامه های وزارت نیرو پیگیری کند.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی نیز در این بازدید گفت: حاشیه شهر مشهد محل تجلی وحدت بین همه دستگاههای موثر در این مقوله است.
جواد کریمی قدوسی افزود: محور تحولات صورت گرفته در حاشیه شهر مشهد خواسته رهبر معظم انقلاب است که مکرر به این مکانها بازرس فرستاده و شرایط مطلوب را مطالبه کرده اند.
وی اظهار کرد: روند مهاجرت به حاشیه شهر مشهد تنها مربوط به روستاهای اطراف این منطقه نیست بلکه منشاء بسیاری از این مهاجرتها از سراسر کشور می باشد.
وی گفت: دولت سه سال است که برای مسائل حاشیه شهرها در کشور ردیف بودجه در نظر می گیرد که اغلب محقق نمی شود و آنچه در این زمینه انجام می شود به واسطه ظرفیتهای داخلی دستگاههای اجرایی است.
کریمی قدوسی به اهمیت آب در کلانشهرمشهد اشاره کرد و افزود: آب فعلی این شهر از سد دوستی در فاصله 180 کیلومتری تامین می شود و ورودی آب این سد به خاطر سه سدی که افغانستان در بالا دست آن احداث کرده است صفر شده و پروژه عظیم سد دوستی در حال توقف است.
وی اظهار کرد: این شرایط لزوم انتقال آب از دریای عمان به این منطقه را نشان می دهد که 2 پروژه انتقال آب دریای عمان و طرح راه آهن زاهدان - مشهد در رفع بحرانهای شرق کشور می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد.
وی گفت: قرارگاه سازندگی خاتم برای اجرای طرح انتقال آب دریای عمان به این منطقه اعلام آمادگی کرده است.
فرمانده انتظامی خراسان رضوی نیز در بازدید از مناطق حاشیه شهر مشهد گفت: تعداد کلانتریهای موجود جوابگوی نیاز حوزه استحفاظی نیست.
سردار بهمن امیری مقدم افزود: وجود سکونتگاههای غیر مجاز موجب سکونت برخی متخلفین در حاشیه این شهر شده است.
وی با اشاره به کشف 7.5 تن انواع مواد مخدر در استان طی سه ماه گذشته اظهار کرد: بیش از 90 درصد از کشفیات مواد مخدر و بیش از 70 درصد از تجاوزات به عنف در حاشیه این شهر اتفاق افتاده و بسیاری از قتلها و نزاع ها در این منطقه روی داده است.
در حاشیه این بازدید جمعی از ساکنین محله اسماعیل آباد مشهد طی گفت و گو با اعضای منتخب شورای شهر به بیان دیدگاهها و طرح پاره ای از مشکلات محل سکونت خود پرداخته و خواستار رفع مشکلات این محل شدند.

انتهای پیام/