ناصر ایمانی کارشناس سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، با اشاره به بخشی از بیانات مقام معظم رهبری در روز عید فطر تحت عنوان «آتش به اختیار به معنای «کار فرهنگیِ خودجوش و تمیز» است و به معنای بی قانونی و فحاشی و طلبکار کردن مدعیان پوچ اندیش و مدیون کردن جریان انقلابی کشور نیست» گفت:  مقام معظم رهبری برای اولین بار واژه «آتش به اختیار» را در دیدار با دانشجویان مطرح کردند، همان موقع هم معنا و مفهوم آن کاملاً واضح بود و به اعتقاد بنده نیازی به توضیح مجدد نداشت اما یک سری فضاسازی های غلط، موجب شد تا ایشان مجدداً این قضیه را توضیح دهند.

 

شبهه پراکنی پیرامون مفهوم «آتش به اختیار» با هدف سوء استفاده سیاسی

این کارشناس سیاسی با اشاره به شبهه ساری برخی جریان‌های سیاسی پیرامون واژه «آتش به اختیار» اظهار داشت: متأسفانه برخی جریان‌های سیاسی برای رسیدن به اهداف سیاسی شان در جامعه، بلافاصله بعد از طرح این موضوع توسط مقام معظم رهبری(که برای اولین بار در جمع دانشجویان مطرح شده بود) عمداً شبهه هایی را در فضاهای حقیقی و مجازی پیرامون این قضیه مطرح کردند.

 

ایماتی در ادامه تصریح کرد: در حالی که فرمایش مقام معظم رهبری پیرامون واژه «آتش به اختیار» کاملاً روشن و به مفهوم انجام کارهای فرهنگی برجا مانده، طبق ضوابط قانونی توسط قشر جوان دلالت داشت.

 

»آتش به اختیار» به معنای کار فرهنگی قانونی و خودجوش است

وی توضیح داد: از همان اول روشن بود که منظور ایشان کار فرهنگی خود جوش است به عبارتی ایشان از قشر دانشجو و جوان که هم انرژی و هم انگیزه‌ای بیشتر برای انجام کار‌های بزرگ دارند، خواستند تا با ورود به عرصه فعالیت‌های فرهنگی، برخی ضعف‌ها و کوتاهی‌هایی که در دوایر مسئول اعم دولتی و غیر دولتی وجود دارد را در چهار چوب قوانین کلی کشور سرو سامان بدهند و البته این قضیه امری طبیعی است.

 

این کارشناس سیاسی با تأکید بر اینکه هرگز واژه «آتش به اختیار» رهبری معظم به معنای انجام کار خوسرانه و غیر قانونی نبوده است، افزود: چرا باید رهبر یک نظام کسانی را که به شکل غیر قاونی در عرصه ای فعالیت می کنند را تشویق کنند؟ در حالی که همواره ایشان همه را به تمکین از قانون فرا می‌خوانند واقعاَ این استدال برخی از افراد پیرامون این سخن کاملاً مسخره و بی‌اساس است.

 

ایمانی در توضیح معنی آتش به اختیار گفت: در حقیقت آتش به اختیار یعنی اینکه جوانان و دانشجویان دغدغه‌مند فرهنگی به عنوان پتانسیل های نهفته با حرکتی  جهادی وارد عرصه های فرهنگی و هنری شوند.

 

توضیحات مقام معظم رهبری پیرامون آتش به اختیار با هدف جلوگیری از سوء استفاده های سیاسی بیان شد

وی با بیان اینکه سیل عظیم این شبه‌ها و تشکک ها نه به خاطر نفهمیدن موضوع بود بلکه همان طور که قبلاً هم گفتیم اهداف سیاسی خاصی را دنبال می کرد به واقع این سیل عظیم شبهه ها برای تخریب فرمایشات رهبری مطرح شده تا القاء کنند، رهبری به خودسرها فرمان داده که اقدامات غیر قانونی انجام دهند.

 

این کارشناس سیاسی بیانات و تأکیدات مقام معظم رهبری پیرامون واژه آتش به اختیار در روز عید فطر را به جهت مقابله با فضاسازی های سیاسی دانست و گفت:  ایشان با توضیحات بیشتری که روز عید فطر پیرامون قضیه «آتش به اختیار» دادند در حقیقت خواستند، جلو سوء استفاده‌های سیاسی از این فضیه را گرفته و اجازه ندهند جریانی در جهت اهداف سیاسی خود سوء استفاده کنند.

انتهای پیام/