به گزارش صبح توس؛ حجت‌الاسلام سیدحمید روحانی امشب در هجدهمین نشست تخصصی «رویش فرهنگ» که در تالار قدس کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی برگزار شد، اظهار داشت: مساله نفوذ مساله بسیار‌ پیچیده‌ای است به‌طوریکه امروز احساس می‌کنیم دشمن بیش از هر زمانی دیگری تلاش می‌کند از راه نفوذ به انقلاب ما ضربه بزند.

این مورخ انقلاب اسلامی با طرح این سوال که چرا قرآن ‌کریم‌ هرگونه سازش، مذاکره و دوستی با جهانخواران، استکبار جهانی و ظلمه را منع کرده و افرادی که به این کار مبادرت می‌ورزند را منافق می‌خواند؟، افزود: در طول تاریخ هیچ‌ گروهی جز منافقین اینگونه بر پیکر اسلام ضربه نزد. مصائبی که برای پیامبر اکرم و اهل بیت(ع) به‌وجود آمد از ناحیه منافقین بود، افرادی که درصدد هستند از راه نفوذ راه اسلام را سد کرده و برای اسلام مصیبت بیافرینند.

نفاق و نفوذ؛ دو‌ جریان جدایی‌ناپذیر

وی با بیان اینکه نفاق و نفوذ توام و با یکدیگر همراه است، گفت: اندیشه‌های امام ریشه در قرآن داشت، بنابراین تا قرآن و اسلام زنده است افکار ایشان نیز استوار می‌ماند. امام راحل دلیل منع قرآن کریم از ایجاد رابطه با مستکبرین را در یک جمله مطرح کرد و ‌آن اینکه «آمریکا شیطان بزرگ است» زیرا آمریکا سمبل استکبار و کفر است.
روحانی اضافه کرد: اگر می‌خواهیم راه مبارزه با استکبار را دریابیم باید ببینیم شیطان چه برنامه‌ها و ویژگی‌هایی دارد که امام برای روشن کردن انسان‌ها می‌فرمایند آمریکا شیطان بزرگ است؛ نخستین ویژگی شیطان دشمنی او با انسان‌هاست. شیطان هیچ‌وقت با انسان‌ها دوست و همراه‌ نمی‌شود، حتی انسان‌هایی که شیطان در قلبشان لانه کرده و مانند شیطان انسان‌ها را فریب می‌دهند.
وی در ادامه افزود: مستکبرین نیز همین ویژگی را دارند. محال است یک استعمارگر و جهانخوار سعادت ملتی را بخواهد زیرا حیات استعماری و امپریالیستی یک جهانخوار این است که ملت‌ها ذلیل، مستاصل و محتاج باشند تا بتوانند آنها را چپاول کنند. در دوران مذاکرات ایران و آمریکا بارها تاکید کردم که اگر شمر یک قطعه آب به امام حسین(ع) داد، آمریکا نیز یک قدم به نفع ملت ایران برخواهد داشت.
عضو دفتر امام‌خمینی(ره) در نجف دومین ویژگی شیطان را مکر، فریب، نیرنگ و تزویر دانست و افزود: شیطان تلاش می‌کند انسان‌ها را گمراه سازد. استکبار نیز همین برنامه را دارد و تلاش می‌کند انسان‌ها را با فریب و تزویر به سوی خود کشانده و ذلیل سازد. 

ایجاد نامیدی و‌ نقض پیمان؛ از خصوصیات شیطان
وی ایجاد یاس و‌ ناامیدی در مردم و عدم پایبندی به عهد و پیمان را از دیگر خصوصیات شیطان برشمرد و عنوان کرد: استکبار جهانی اینگونه القا می‌کند که ‌شما به مذاکرات تن دهید کشورتان گلستان می‌شود، در غیر این‌صورت برای آب خوردن هم‌ باید به آمریکا وابسته باشیم! 
روحانی اضافه کرد: ویژگی دیگر شیطان این است که جنایات خودش را به گردن نمی‌گیرد. آمریکا دنیا را به خاک و خون می‌کشد، بدترین جنایت‌ها را مرتکب می‌شود، داعشی تربیت می‌کند که روی تمام درندگان عالم را سفید می‌کند بعد ایران را حامی تروریست و ناقض حقوق بشر معرفی می‌کند.
وی در ادامه با اشاره به اهمیت بحث نفوذ، بیان‌کرد: نخستین نفوذ در تاریخ بشر متعلق به شیطان است. او‌ پس از رانده شدن از بهشت با ترفندی سراغ آدم و حوا آمد و دیدیم که چگونه این دو را با تزویر گمراه ساخت و زمینه هبوط آنان را فراهم‌ کرد. از آن موقع تا امروز مشاهده می‌کنیم که چگونه این شگرد انسانی از سوی شیطان بزرگ به کار گرفته شد.
این تاریخ نگار اشاره کرد: معاویه هنگامی که از طریق جنگ و ستیز نتوانست علی(ع) را به شکست بکشاند از راه نفوذ وارد شد، قرآن‌ها را برسر نیزه کردند و با این شیوه شکست جبران‌ناپذیری را به حضرت تحمیل کردند.

نفوذ خواص؛ خطرناک‌ترین نفوذ

وی با تاکید براینکه خطرناک‌ترین نفوذ از طریق خودی‌ها و خواص صورت می‌گیرد، گفت: این نفوذ، آسیب‌های سنگین و جبران‌ناپذیری وارد می‌کند. کسانی که حکم اعدام شیخ فضل‌الله نوری را صادر کرده و فرقه‌هایی چون بابیت و بهائیت را در جامعه بوجود آوردند در ظاهر آخوند بودند. 
روحانی همچنین ابراز داشت: امروز می‌بینیم که استکبار جهانی و در راس آن شیطان بزرگ با تجربه از تاریخ، تمام نیروی خود را به کار گرفته که از راه خواص نفوذ کند و به انقلاب ما ضربه برند.

وی ادامه داد: مشاهده می‌کنید که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی یک آخوند تحصیلکرده باصطلاح شاگرد امام در مقابل امام راحل سرسپرده صدام می‌شود و پشت رادیو بغداد بدترین هتاکی‌ها را نسبت به ایشان انجام می‌دهد. شهید مطهری را چه کسی کشت؟ گروه فرقان که در راس آن یک آخوند بود. آیت‌الله بهشتی را چه‌کسی به شهادت رساند؟ منافقینی که در راس آن گنجی بود و بعد از آن، مهدی هاشمی، منتظری و آخوندهایی از این دست که کمر امام را شکستند. 
موسس و رئیس سابق مرکز اسناد انقلاب اسلامی اظهار داشت: در سال ۱۳۸۴، دوازده سال پیش سریع‌القلم کتابی با عنوان «ایران و‌ جهانی شدن» می نویسد و رئیس جمهور فعلی بر آن مقدمه می‌زند و آرزو می‌کند که محتوای این کتاب بتواند در جامعه عملیاتی شود. این اتفاق می‌افتد و آب هم از آب تکان نمی‌خورد. 
وی با اشاره به محتوای کتاب مذکور عنوان کرد: در این کتاب نخستین مساله‌ای که مورد توجه است، عبارتا اخری شعار صدسال پیش فراماسون‌هاست مبنی براینکه «باید از فرق سر تا نوک پا فرنگی شویم تا ایران وارد فضای توسعه شود.»، وقتی این را اثبات کرد در ادامه می گوید، جهانی شدن با اسلام ناب مغایرت دارد بنابراین اگر می‌خواهیم جهانی شویم باید اسلامی را در ایران پیاده کنیم که با فرهنگ غرب در تعارض نباشد.

ضربه جبران ناپذیر نفوذ خواص

روحانی با بیان اینکه چنین اسلامی فقط در عبادت خلاصه می‌شود و نباید در آن سخنی از حکومت و سیاست باشد، افزود: با این اوصاف، تعجب نکنید که امروز رئیس جمهور مملکت طرح ۲۰۳۰ را مطرح می‌کند و عده‌ای به خیال خام خود، خوشحال می‌شوند که این سند در ظاهر کنار گذاشته شد. 
این مورخ برجسته با اشاره به شعارهای عده‌ای خطاب به رئیس جمهور در روز قدس ابراز داشت: جریان راهپیمایی روز قدس یک اتفاق ساده نبود یا به قول آنها اتاق فکر نداشت بلکه واکنش جوانانی بود که ۴ سال تمام، سخنانی شنیدند که به نظرشان دروغ، دهن کجی به رهبری و نشان از نفاق بود. اگر رئیس جمهور، واقعا مردمی است باید به شیوه رهبر معظم انقلاب که در ماه مبارک رمضان با آن مسوولیت جهانی با جوانان و دانشجویان جلسه می‌گذارد و پای سخنان و درددل آنان می‌نشیند، با جوانان می‌نشست تا دغدغه‌های خود را مطرح کنند.

 شعارهای مردم در روز قدس ریشه در عملکرد خود رئیس جمهور دارد

وی اضافه‌ کرد: جالب است وقتی مساله حقوق‌های نجومی مطرح شد، گفتند باید این موضوع به صورت دقیق ارزیابی شود نه اینکه سراغ داغ و درفش برویم، حرف ما این است که در مورد حادثه روز قدس نیز چرا باید سراغ داغ و درفش برویم درحالی که شعارهای مردم ریشه در عملکرد شما دارد. وقتی درد جوانان را گوش نمی کنید و در مقابل انتقاد، آنها را بی سواد، بی شناسنامه و مزدور خوانده و آنان را به جهنم حواله می‌دهید، نتیجه‌ای جز این نخواهد داشت.

روحانی ادامه داد: الحمدلله در جریان موشک باران مواضع داعش از سوی سپاه، نام سپاه دوباره می‌درخشد، آنهایی که ۴ سال تمام تلاش کردند خط بی‌غیرتی، سازش، تسلیم و کرنش را در جامعه پیش ببرند دیدند با یک حرکت سپاه همه اینها به هم ریخت.

نفوذ از درون آغاز شده است

این تاریخ نگار انقلاب اسلامی در ادامه در تبیین راه‌های مقابله با نفوذ عنوان تشریح کرد: یکی از نکاتی که امام خمینی(ره) در نجف به عنوان یک تجربه به من آموختند این بود که هرگاه سخن و گزارشی را از مقامی که خیلی هم قداست دارد شنیدید تا تحقیق نکردید، نپذیرید چراکه هیچکس در نزد امام مقدس و مطلق نبود.‌ نکته دوم اینکه اگر از شخصیتی سخنی مرموز و مشکوک شنیدید بلافاصله حمل بر صحت نکنیم بلکه روی آن متوقف شویم و جای سوال بگذاریم.
وی با اشاره به ضرورت شناخت خط امام یادآور شد: متاسفانه بسیاری از مردم ما خط امام را نشناختند. برای مقابله با نفوذ و جریان نفاق مطالعه آثار امام(ره) امری ضروری است.
روحانی همچنین بیان کرد: پیروی از رهبر انقلاب فقط مشت گره کردن نیست. رهبر معظم انقلاب در سخنرانی‌های اخیر خود در ماه مبارک رمضان، عمیق‌ترین و سرنوست‌سازترین برنامه‌ها را مطرح کردند‌ اما سخنان ایشان بلافاصله به بایگانی می‌رود که این نشان‌دهنده مظلومیت ایشان است.

انتقاد از کم‌کاری روحانیون

وی در بخش پایانی سخنان خود با انتقاد از کوتاهی روحانیون در این زمینه، اظهار داشت: روحانیون ما به وظایفشان عمل نمی‌کنند بنابراین سخنان رهبری ابتر می‌ماند و به درستی به مردم منعکس نمی‌شود و ‌نتیجه این می‌شود که مردم در تصمیم‌گیری و انتخاب دچار تحلیل غلط می‌شوند.

منبع: فارس

انتهای پیام/