علیرضا جاقوری رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان تربت جام در گفتگو با خبرنگار صبح توس گفت: طرح واکسيناسيون بيماري تب برفکي دام سبک و سنگين توسط اکيپ هاي دامپزشکي دولتي و بخش خصوصي در تربت جام آغاز شد.

جاقوری با اشاره به جمعیت دام در شهرستان تصریح کرد: با وجود بیش از 618 دام سبک وسنگین در این منطقه برای پیشگیری بیماری تب برفکی کلاس های آموزشی برای دهیاران و دام داران برگزار شده است که در اجراي اين طرح تعداد 16 هزار دام سنگين و 204 هزار دام سبک برعليه بيماري تب برفکي واکسينه مي شوند.

وي ادامه داد: واکسيناسيون در گوسفند و بز به صورت رايگان و در دام سنگين دامدار فقط هزينه واکسن را پرداخت مي کند و اين طرح در مناطق پرخطر که تجمع دام بسيار است تحت پوشش قرار مي گيرند و25 روز عمليات واکسيناسيون ادامه دارد.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان تربت جام بیان داشت: درگیری دام سبک با بیماری تب برفکی کاهش شیر و وزن دام را به دنبال دارد و بیشتر تلفات به سمت دام جوان است که باید پیشگیری لازم صورت گیرد.

جاقوری با اشاره با بیماری‌های مشترک انسان و دام یادآور شد: موارد مشکوک بیماری‌های مشترک انسان و دام در شهرستان شناسایی شد که سریعاً توسط کارشناسان دامپزشکی کانون‌های محل نگهداری دام‌ها و اطراف آن سم‌پاشی گردید و کلاس‌های آموزشی در مناطق مختلف شهرستان برای دامداران برگزار شد.

وی اظهار داشت: یکی از معضلات شهرستان وجود تعدادی مرغداری بدون پروانه است که می‌بایست این مرغداری‌ها با نظارت اداره دامپزشکی فعالیت نمایند.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان تربت جام عنوان کرد: کارشناسان دامپزشکی دائماً در حال گشت در سطح شهرستان می‌باشند که در صورت مشاهده هرگونه بیماری و یا تخلف به‌سرعت مراتب قانونی انجام می‌گیرد.

جاقوری از دامداران در خواست کرد: دامداران با اکيپ هاي دامپزشکي در جهت اجراي طرح واکسيناسيون دام ها سبک و سنگين همکاري کنند تا بتوانند برنامه های پیشگیرانه را به خوبی انجام دهند.

انتهای پیام/