وحید احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس با اعلام این خبر اظهار کرد: تا به امروز هیچ مورد از ابتلا انسان به تب کریمه کنگو و یا مورد مشکوک به این بیماری در خلیل‌آباد گزارش نشده است.

 

وی بابیان اینکه تمام اکیپ‌های بهداشتی در سطح شهرستان در آمادگی قرار دارند، خاطرنشان کرد: امیدواریم با رعایت موارد بهداشتی در سطح دامداری‌ها، کشتارگاه و همچنین رعایت این موارد توسط مردم هیچ مورد مشکوکی گزارش نشود.

 

مدیر شبکه دامپزشکی خلیل‌آباد در ادامه با اشاره به هشدارهایی در خصوص بیماری تب کریمه کنگو، تصریح کرد: با توجه به شروع فصل گرما و همچنین فصل تکثیر کنه‌ها به‌عنوان شایع‌ترین راه انتقال این بیماری به‌تمامی همشهریان توصیه می‌شود با رعایت موازین بهداشتی از شیوع و انتقال بیماری در سطح جامعه پیشگیری کنند.

 

وی بیماری تب کریمه کنگو را یک بیماری ویروسی خونریزی دهنده تب‌دار معرفی کرد و گفت: این بیماری بیشتر به‌وسیله کنه منتقل می‌شود و مبارزه با کنه‌ها در سطح دامداری‌ها نقش بسزایی در مبارزه و پیشگیری از این بیماری دارد.

 

احمدی بابیان اینکه در سال گذشته 62 مورد از ابتلا به این بیماری در سطح کشور طبق آمار وزارت بهداشت گزارش‌شده است، بیان کرد: کشتار اصولی دام در کشتارگاه و قرارگیری گوشت به مدت 24 ساعت در سردخانه با دمای چهار الی هشت درجه سانتی‌گراد در جلوگیری از ابتلا به این بیماری نقش مهمی دارد.

 

وی با اشاره به راه‌های انتقال بیماری تب کریمه کنگو، به‌وسیله لاشه دام، ترشحات و خون آبِ و کنه هیالوما قابل‌انتقال است و رعایت نکات بهداشت فردی همچون استفاده از لباس و دستکش مناسب در زمان کشتار علاوه بر مبارزه با کنه و قرارگیری گوشت تازه در سردخانه از راه‌های جلوگیری از بروز این بیماری است.

 

این مقام مسئول در پایان به اقدامات انجام‌شده در شهرستان خلیل‌آباد به جهت جلوگیری از پیدایش این بیماری اشاره کرد و گفت: ارسال پیامک‌های اطلاع‌رسانی، رعایت بیش‌ازپیش ضوابط بهداشتی در کشتارگاه، توزیع سم برای کنه‌ها، برگزاری کلاس‌های آموزش دوره‌ای، بحث‌های قرنطینه وغیره در شهرستان خلیل‌آباد صورت گرفته است.

انتهای پیام/