به گزارش صبح توس؛ حجت الاسلام محمد بوژمهرانی صبح امروز در جلسه شورای زکات بخش کدکن تربت حیدریه اظهار کرد: اهمیت به فریضه الهی زکات بارها به همراه نماز در قرآن کریم مورد اشاره واقع شده است و یکی از موضوعات و واجبات فراموش شده‌ای است که چنانچه احیا شود بخشی از مشکلات نیازمندان جامعه را برطرف خواهد کرد.

 

وی تصریح کرد: یکی از مبانی مدیریت در زکات چگونگی هزینه کرد آن است که اولویت پرداخت زکات با چه کسانی بوده و در چه مسیری باید هزینه شود، به تبع شناسائی محرومین و فقرای جامعه کمک شایانی به این موضوع مهم خواهد کرد.

 

حجت الاسلام بوژمهرانی خاطر نشان کرد: هزینه کرد زکاتی که جمع آوری شده برای رنگ آمیزی مسجد و حسینیه اشکالی ندارد، اما ما باید اولویت بالاتر را در نظر بگیریم، اولویت با فقراست، آنهایی که می‌گویند فقیری پیدا نمی‌شود و نیازمندی وجود ندارد، بیایند تا ما آدرس ومشخصات آنها را بگوئیم تا بیشتر با درد محرومین و نیازمندان جامعه آشنا شوند.

 

امام جمعه کدکن تبیین و گسترش فرهنگ زکات در سطح جامعه را مستلزم فعالیت فرهنگی همه اقشار بخصوص طلاب و روحانیون دانست و افزود: احیای این فریضه الهی در سطح جامعه بخشی از مشکلات محرومین و نیازمندان را برطرف می‌کند.

 

وی با تاکید بر لزوم تبلیغ فراگیر در خصوص فریضه زکات، افزود:  شما ببینید در منطقه ما چه میزان دام سبک و سنگین وجود دارد و مردم این منطقه چقدر با فرهنگ زکات آشنا هستند، بنابراین چنانچه بتوان این فرهنگ را در مناطق مختلف کشور بصورت مطلوب تبیین کنیم آثار و فواید آن همه جامعه را در برخواهد گرفت.

 

حجت الاسلام بوژمهرانی اظهار کرد: یکی از موارد پرداخت زکات کمک به رفع آسیب‌های اجتماعی است که با تحت پوشش قرار دادن نیازمندان و محرومین هر منطقه، حتی بخش اندکی از این هزینه‌ها را می‌توان در رفع ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی که به مانند موریانه به جان امت اسلامی افتاده را برطرف کرد.

 

امام جمعه کدکن تاکید کرد: ستاد زکات در روستاها و شهرها باید بصورت فعال تشکیل شود و هزینه‌های جمع آوری شده را  زیر نظر همان ستاد و صرف همان منطقه و روستا کنند.
انتهای پیام/