به گزارش صبح توس؛ حال و روز جامعه کارگری حتی از جانب خود مسئولان سیاه ارزیابی شده و از لحاظ مؤلفه‌هایی مانند دستمزد و معیشت خانوار همواره مورد بی‌مهری قرار گرفته‌اند به همین دلیل نیاز به قوانین حمایتی از این قشر به وضوح حس می‌شود.

 

برای رسیدن به خط فقر، حداقل حقوق 930 هزار تومان باید تبدیل به سه میلیون تومان شود؛ اما امروز شاهد این هستیم که کارگران کمتر از حقوق واقعی دریافت می‌کنند و حتی سبد اقلام خانواده کارگران نیز توسط دولت پرداخت نشده است.

 

در همین زمینه محمد مصری، کارگر نمونه استان خراسان رضوی با بیان اینکه چرخ صنعت در اختیار کارگران است، ولی امروز تا 50 درصد کارگران را به دلیل نبود بازار و تولید از کل مجموعه‌های نساجی کشور اخراج کردنده‌اند، گفت: بسیاری از مشاغل سخت و زیان آور است و افرادی هستند که با طرح ۲۰ ساله بازنشست شدند؛ اما به دلیل تغییر قوانین و کم و زیاد شدن تبصره‌ها، برخی دیگر از کارگران با سخت‌گیری روبرو شده و هنوز بازنشست نشده‌اند.

*دخل و خرج ها با درآمدهای پایین همخوانی ندارد

 

کارگرنمونه استان اظهار کرد: به دلیل قاچاق کالا خیلی از اجناس تولیدی کارخانجات داخلی قابل رقابت با محصولات وارداتی نیست  و مدیران ناخواسته باید تعدیل نیرو کنند.

 

وی اساسی ترین مشکل کارگران در حقوق و دستمزدهای پایین دانست و افزود: با مالیات بر محصولات تولیدی و برحقوق کارگران تداوم کار سخت شده و از سویی بازار خرید اجناس در کارخانه مشهد نخ وجود ندارد لذا دخل و خرج ها با درآمدهای پایین همخوانی ندارد.

 

*انتظار داریم هر ماه بند و تبصره به قانون مشاغل سخت اضافه نشود

 

مصری با بیان اینکه باید جلوی واردات گرفته شود تا بازخورد آن به کارگران ضربه وارد نکند تصریح کرد: انتظار داریم در قانون مشاغل سخت و زیان آور با رویکرد های مختلف مدیریتی به صورت غیربرنامه‌ریزی شده تغییر ایجاد نکنند و دستخوش تغییرات نشود و هر ماه بند و تبصره به مشاغل سخت اضافه نکنند.

وی افزود: امنیت شغلی از دیگر مشکلات ماست؛کارگران روزی بیش از 12 ساعت فعالیت دارند که افزایش حقوق 12 درصدی و تبدیل پایه حقوقی700 به 900 هزار تومان در بهبود معیشت کارگر نتیجه بخش نیست.

 

* حقوق و دستمزد کارگران با این تورم جامعه بسیار ناچیز است

 

مهدی آقاخانلو از فعالان تشکل کارگری بیشتر بار تولید روی دوش کارگران جامعه است و این قشر نقش اصلی دارند و نباید ناامنی شغلی برای کارگران قشر ضعیف با قراردادهای موقت انجام شود چراکه حقوق و دستمزد کارگران با این تورم جامعه بسیار ناچیز است.

 

وی با اشاره به تبعات اجتماعی تعدیل نیروی کار در خانواده و جامعه افزود: واردات جنس خارجی بی کیفیت در ورشکستگی کارخانجات تولیدی و تعدیل نیرو بسیار مؤثر است.

 

این فعال تشکل های کارگری تصریح کرد: تعیین دستمزد امسال 12 درصد افزایش پیدا کرده و به 929 هزار تومان رسیده اما در عین حال در شرکت تولیدی با 20 سال سابقه، سال گذشته با فشار اقتصادی فراوان تقریبا 800 نفر از پرسنل شرکت نساجی از بیمه بیکاری استفاده کردند چراکه فروش متوقف شده بود.

 

* استرس تعطیلی کارخانه‌ها و قراردادی بودن در کارگران و خانواده‌ها ایجاد شده است

وی با بیان اینکه مجوز دریافت نیرو به عنوان جایگزین نیروهای بازنشسته ارائه نمی‌شود و نیروهای موجود باید این کاستی نیرو را جبران کنند افزود: مشکل اساسی بیشتر این است که به کارگران مانند سایر مشاغل رسیدگی شود و از امنیت شغلی نیز برخوردار باشند؛ امروزه استرس تعطیلی کارخانه‌ها و قراردادی بودن در کارگران و خانواده‌ها ایجاد شده است.

 

آقاخانلو گفت: تعدیل کارگران برای عدم فروش و سرپا ماندن کارگاه های تولیدی انجام می شود اما از دولت انتظار داریم با توجه به اینکه کارگر قشر سازنده جامعه است و باید دیده شود و مورد حمایت قرار گیرد چراکه تا امروز حرف ها و وعده های بسیاری گفته شده و عملیاتی نشده است.

 

وی ضمن تأکید بر بهبود و اصلاح قوانین حمایتی از کارگران خاطرنشان کرد: در حقیقت متأسفانه پس از شنیدن اخبار حقوق‌های نجومی توسط برخی افراد خاص و مشاهده  فاصله‌های حقوقی فاحش نوعی بی انگیزگی در قشر کارگری و ضعیف جامعه ایجاد شده و این در حالیست که سبد معیشت کارگری و بیشتر طرح های حمایتی از کارگران به دلایل مختلف در حد طرح و وعده و وعید باقی مانده است.

انتهای پیام/