به گزارش خبرنگار صبح توس؛ رهبر معظم انقلاب فرمودند مسئله اقتصاد، مسئله اولویت دار کشور است، البته چند سالی است که این مسئله اولویت فوری کشور شده است؛ اما تحرک اقتصادی و برنامه ریزی صحیح صورت نگرفته است.

 

دشمن نیز برای تحقق اهداف خودش در پی یافتن راهکارهای اقتصادی و ضربه زدن به اقتصادی است تا بنابر قول رهبر معظم انقلاب بین ملت ایران و نظام اسلامی فاصله بیندازند و این کمبودهای معیشتی را به نظام اسلامی و جمهوری اسلامی نسبت دهد، بنابراین راه حل مشکلات اقتصادی در کشور است و نباید دولت در پی راه حل های تعامل با غربی‌ها باشد و همه چیز را به آن گره بزند.

 

افزایش نرخ بیکاری به بیش از 12 درصد و رکود شرکت‌های تولیدی و کار کردن بخش تولید با 50 درصد ظرفیت از تلخی‌های اقتصاد ایران است که موجب شده فرصت‌های شغلی معیشت خانوار به خطر افتد.

 

///////////کارشناسان اقتصادی معتقدند علی رغم ارائه شعارهای اقتصادی و هدف گذاری صحیح رهبرمعظم انقلاب، اقتصاد مقاومتی به عنوان رویکرد اقتصادی درون زا (یعنی باید به دنبال حل مشکلات داخلی در خارج از کشور نبود و تکیه بر توان داخلی داشت) متأسفانه برخی از این امر برداشت های غلط داشتند و سعی شده  که موافقین تولید داخلی را مخالف مذاکرات با خارجی ها جلوه دهند.

 

تقریبا همگان بر این اذعان دارند که چنانچه توان و زمان صرف شده در برجام روی حل مشکلات از طرق داخلی صرف می شد وضع به مراتب بهتری پیش رو بود.

 

پیگیری اهداف اقتصاد مقاومتی نیاز به افرادی با شخصیت جهادگر و فعالانه دارد تا تأکیدات اقتصادی که از سال ۱۳۸۹ مورد توجه رهبرمعظم انقلاب تحت عنوان اقتصاد مقاومتی بود، عملیاتی شود.

 

علاوه بر اینکه پس ازگذشت پنج سال هنوز اجرای این برنامه با چالش‌های جدی روبرو است می‌توان گفت کمتر موردی است که رهبری اینگونه وارد جزئیات شده باشند.

 

با توجه به سرعت بالای تحولات و تغییرات در سطح کلان کشور ممکن است اولویت‌ها تغییر پیدا کند؛ اما حوزه اقتصاد با توجهات رهبر انقلاب و نامگذاری‌های سالانه اقتصادی باید در رأس امور قرار گیرد.

 

در فرهنگ اقتصاد مقاومتی به توانمندی‌های درون کشور اتکا می‌شود تا با اتفاقاتی مانند تحریم به اقتصاد کشور ضربه وارد نشود، در این راستا نگاه سیاست گذاران کشور که بعضا نگاه به بیرون است و به ظرفیت‌های داخلی باور ندارند نیز باید تغییر پیدا کند.

 

در مجموعه تولیدی کشور قانون باید فصل الخطاب باشد به عنوان نمونه قانون حمایت از تولید کننده بعد از فراز و نشیب‌های بسیار تصویب شد؛ اما بعد ازگذشت  ۹ماه از تصویب به دلیل عدم باور و رخوت در سیستم اجرایی، هنوز آیین نامه ندارد.

یکی از مواردی که موجب انحراف کلیه طرح ها می شود اینست که برنامه ریزی تلاشی فکری و آگاهانه و مبتنی بر اطلاعات و آمار واقعی است ولی اجرا مبتنی بر واقعیاتی است و در این میان برخی دولت‌ها به دلایل مختلف به برخی از طرح‌های مصوب دولت های پیشین اعتقادی ندارند لذا به خوبی اجرا نمی‌شود.

 

ایران اسلامی ۱۴۰۴ با هر رویکردی از دولت‌های مختلف، بایستی اهدافی از جمله رسیدن به قدرت اول اقتصادی منطقه‌ای با تمرکز بر تولید ملی و کسب قدرت اول علم و فناوری را محقق سازد.

 

اقتصاد مقاومتی بر مبنای حضور مردم است که متأسفانه واگذاری پروژه‌ها صورت نمی‌گیرد و در سرمایه گذاری‌ها امنیت نیست و باید بپذیریم اقتصاد با همایش و نمایش اصلاح نمی‌شود.

 

سال ۱۳۹۲ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده؛ اما گام‌های مؤثری برداشته نشده است تا اینکه امسال به عنوان سال اقدام و عمل اعلام شد و تأکید کردند که نباید در حد شعار و حرف باقی بماند؛ چرا که در این سالها برای اقتصاد مقاومتی فقط بیلبورد و کتاب چاپ شده و حتی اقدام و عمل هم در این مدت تبدیل به تیتر روزنامه‌ها و تبلیغات شده است.

 

چرا مجموعه‌های بزرگ اقصادی، دولتی اداره می‌شوند و برایشان سود و ضرر اهمیتی ندارد؟ آیا بدون باور به اهداف نظام اسلامی می‌شود مدیریت مجموعه‌ای در داخل نظام را برعهده گرفت؟.

 

از چالش‌های اقتصاد مقاومتی می‌توان به عدم باور و اعتقاد به این برنامه اشاره داشت که با وجود تأکیدات پی در پی رهبرمعظم انقلاب برای مدیران اقتصادی کشور اشکال بزرگی محسوب می‌شود.

 

به عنوان تعریفی برای اقتصاد مقاومتی می‌توان گفت رویکرد و نگرشی است که به وسیله تولید پویای ملی، دنبال استقلال اقتصادی و خودکفایی و در نهایت مقاوم سازی اقتصاد کشور است که افزایش روز به روز وابستگی ایران به نفت یکی از دلایل عدم پویایی اقتصادی است.

 

چرا صنعت نساجی دومین صنعت اشتغالزای کشور ، زیر ۲۰ درصد تولید می کند؟.

 

اقتصاد مقاومتی برنامه و مفهومی نجات بخش و بلندمدت است که درصدد رشد اقتصادی، سایه عدالت و با کمک مردم است و دولت فقط زمینه ساز است؛ اقتصاد مقاومتی درون زاست و مرزهایش را به روی دنیا نمی‌بندد و منفعل نیست، بلکه راه را بر فشار خارجی می‌بندد و تاکید دارد بر تولیدات دانش بنیان و علمی؛ چرا که بر این باور است ثروت از علم به دست می‌آید و اهل پیش بینی است، بنابراین مقاوم است.

 

چنانچه اقتصاد بخواهد پویا باشد باید سیاست‌های پولی، مالی و تجاری اصلاح شود و در راستای حمایت از تولید باشد، مثلا در سیاست درهای باز کالاهای مصرفی غیرضروری وارد شده که رقیب جدی برای تولیدکنندگان داخلی است.

کشور ایران منابعی دارد که بیش از ظرفیت و جمعیت است و می‌تواند به دنیا ارائه دهد و ما هم متقابلا به دنیا نیاز داریم؛ اما در عین حال اقتصاد مقاومتی پیامدش کاهش وابستگی‌های تهدیدزا و خودکفایی در کالاهای استراتژیک است.

انتهای پیام/