به گزارش صبح توس؛  محمد علایی ظهر امروز در نشست گردشگری گناباد با محوریت قنات قصبه که در سالن اجتماعات فرمانداری گناباد برگزار شد، گفت: علی‌رغم اینکه قنات قصبه گناباد دارای شاخصه تمدن کاریزی در کشور است اما وزارت نیرو توجه کافی به این قنات نمی‌کند چراکه این قنات با میزان آب دهی و مهندسی ساختی که دارد، موردنیاز وزارت نیرو است.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه عناصر اصلی تمدن کاریزی در قنات قصبه وجود دارد لذا وزارت نیرو باید موزه آب خراسان رضوی را در این قنات و حتی درون آب قنات قصبه ایجاد کند تا علاوه بر استفاده از ظرفیت‌های گردشگری این قنات، شاخصه‌های تمدن کاریزی برای مردم احیا شود.

علایی در خصوص وضعیت سازه قنات قصبه گناباد گفت: از 33 کیلومتر طول قنات قصبه گناباد حدود 31 کیلومتر آن سالم است و برای رفع مشکلات قسمت کلوتی قنات، باید با کمک جهاد کشاورزی و مالکان مشکل برطرف شود و با توجه به توان‌بخش خصوصی با نظارت دولت باید 2 راهرو در کنار مجاری اصلی قنات قصبه برای بازدید بازدیدکنندگان ایجاد شود.

تمدن کاریزی با ایجاد چاه‌های عمیق و نیمه عمیق به حاشیه رفته است

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: توسعه گردشگری و استفاده از ظرفیت‌های بخش کشاورزی از راهبردهای مهم توسعه گناباد است چراکه این دو راهبرد رابطه متقابل با یکدیگر دارند.

محمدرضا اورانی اظهار کرد: تمدن کاریزی با ایجاد چاه‌های عمیق و نیمه عمیق به حاشیه رفته است لذا برای توسعه گردشگری بر محور قنات قصبه باید به پایداری آب، سازه این قنات و ارضی تحت کشت قنات توجه شود.

وی در خصوص استحکام‌بخشی سازه قنات قصبه گناباد گفت: 6 هزار و 780 رشته قنات در خراسان رضوی وجود دارد که به‌صورت میانگین سرانه به هر رشته قنات 27 میلیون ریال اعتبار داده می‌شود لذا در گناباد با 600 رشته قنات نمی‌توان با حدود 10 میلیارد ریال مقاوم‌سازی سازه‌ها را مدیریت کرد.

انتهای پیام/