به گزارش خبرنگار صبح توس؛ سید حسین موسوی نژاد، رئیس هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی اظهار کرد: چنانچه امروز طرقبه- شاندیز منطقه‌ای است که مسئولان در سطوح مختلف به آن به عنوان ریه و تنفس‌گاه شهر مشهد و همچنین منطقه نمونه گردشگری افتخار می‌کنند، همه اینها به برکت تلاش کشاورزان شهرستان است که توانستند فضای سبزی را طی سال‌های طولانی بوجود آورند.

 

وی با بیان اینکه امروز متأسفانه با برخی دستورالعمل‌ها و قوانین، علیه تولید کشاورزان شهرستان تهدید صورت گرفته، افزود: در سال ۷۶ طرح ممنوعیت احداث اماکن دامی و صنایع روستایی مصوب شده یعنی در طرقبه- شاندیز هیچ کس اجازه احداث اماکن دامی و صنایع تبدیلی را ندارد.

 

رئیس هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی استان تصریح کرد: در این شهرستان با بیش از پنج هزار نفر کشاورز و دامدار و بیش از ۶۰ درصد جمعیت روستانشین، ۲۱ درصد اشتغال شهرستان علی رغم گردشگری بودن شهرستان از فعالیت‌های کشاورزی است، بابراین چنانچه قرار باشد این محصولات خام‌فروشی شود و اجازه نداشته باشند این محصولات ناب کشاورزی را بسته‌بندی و فرآوری کنند، این تهدیدی برای اقتصاد مقاومتی است.

 

 موسوی نژاد ضمن ابراز تأسف از اینکه قوانین بالادستی مربوط به این حوزه از این منطقه به عنوان غرب مشهد یاد کرده است، گفت: امروز یک سری از موانع این طرح برداشته شده چراکه شهرستان طرقبه- شاندیز مستقل است و این قوانین نباید مانع ایجاد صنایع روستایی شود.

 

رئیس هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی استان موضوع آب و چاه‌های کشاورزی در شهرستان را نکته حائز اهمیت دانست و خاطرنشان کرد: کشاورزان طرقبه -شاندیز بر اساس رودخانه‌ها حق آبه داشتند و پس از صدها سال این طبیعت بکر را بوجود آورده‌اند که بر اثر سوءمدیریت سازمان آب منطقه‌ای، مجوزهای بی‌رویه حفر چاه ارائه شده است.

 

عضو شورای مرکزی نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور ضمن تأکید بر تدبیر بیشتر در این موضوع به دلیل وابسته بودن اقتصاد مردم به کشاورزی اظهار کرد: در قانون توزیع عادلانه آب آمده است که چنانچه بر اثر خشک سالی‌ها، رودخانه‌ها و قنوات خشک شود، افرادی که حق‌آبه داشته‌اند بر اساس دبی موجود، سازمان آب مکلف است به منظور حفظ باغات مجوز حفر چاه بدهد، بنابراین باید برای بستن چاه‌ها اولویت‌بندی صورت گیرد.

 

وی با اشاره به اینکه کشاورزان این کمبود آب را لمس کرده‌اند و عملکرد سازمان آب منطقه‌ای در پر کردن چاه‌های منطقه نامناسب بوده است، گفت: اغلب کشاورزان توان مالی برای آبیاری مکانیزه ندارند و باید مسئولان حمایت کافی از آنان داشته باشند.

انتهای پیام/