به گزارش صبح توس؛ محمدرضا بدیع زادگان در جلسه توجیهی جشنواره کتابخوانی رضوی و کارگاه آموزش قصه گویی که با حضور مربیان پرورشی مدارس ابتدایی کاشمر در محل کانون فرهنگی تربیتی لقمان برگزار شده بود، اظهار کرد: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از سال 1384 از بدنه وزارت ارشاد جدا و به عنوان یک نهاد مستقل در زمینه کتابخانه‌های عمومی و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی کار خود را آغاز کرد.

 

وی افزود: هم اکنون در شهرستان کاشمر 14 باب کتابخانه عمومی نهادی و مشارکتی وجود دارد که در این زمینه یکی از سه شهرستان برتر استان خراسان رضوی هستیم.

 

رییس اداره کتابخانه‌های عمومی کاشمر ادامه داد: خوشبختانه شهرستان کاشمر در تمامی شاخص‌های کتابخانه‌ای یکی از سه شهرستان برتر استان است به عنوان نمونه در حالی که میانگین عضویت در کتابخانه‌های عمومی استان، سه درصد جمعیت است، کاشمر با عضویت 24 هزار نفر در کتابخانه‌های عمومی، دارای عضویت حدود 16درصدی می‌باشد.

 

بدیع‌زادگان خاطرنشان کرد: هر چند در شهرستان کاشمر شاهد توجه مناسبی از سوی مسئولان، خیران و مردم به کتابخانه‌های عمومی هستیم، ولی در مجموع باید بیان کنیم که وضعیت مطالعه در جامعه ما تأسف برانگیز است به گونه‌ای که چنانچه کتاب‌های کمک درسی و سالن‌های مطالعه را از کتابخانه‌های عمومی حذف کنیم شاید تا 80 درصد اعضای کتابخانه‌ها کاهش پیدا کند.

 

وی تصریح کرد: برای گسترش فرهنگ مطالعه و کتابخوانی باید از کودکان شروع کرد؛ چراکه علاقمند شدن کودکان به کتاب و مطالعه، باعث ماندگاری این عادت نیک در آن‌ها می‌شود و تجربه نیز نشان داده، کودکانی که به مطالعه علاقمند هستند و با کتابخانه ارتباط دارند، در زمینه‌های مختلف موفقیت‌های بیشتری به دست می‌آورند.

 

رییس اداره کتابخانه‌های عمومی کاشمر با بیان اینکه هم اکنون در هر منطقه از کاشمر شاهد فعالیت یک کتابخانه عمومی هستیم، اظهار کرد: خوشبختانه در کاشمر ارتباط بسیار خوبی بین اداره کتابخانه‌های عمومی با اداره آموزش و پرورش وجود دارد که این هماهنگی و همکاری منجر به افزایش فرهنگ مطالعه و ارتباط دانش آموزان با کتابخانه‌های عمومی خواهد شد.

 

بدیع‌زادگان در ادامه به تشریح چگونگی برگزاری هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی در سطح کشور پرداخت و اظهار کرد: برگزاری این جشنواره از سال گذشته بر عهده نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گذاشته شده است و سال گذشته شهرستان کاشمر توانست رتبه سوم استان را در تعداد شرکت کنندگان در این جشنواره به خود اختصاص دهد، ضمن اینکه از بین شرکت کنندگان کاشمری، پنج نفر برگزیده کشوری و استانی بودند.

 

وی با بیان اینکه افراد از سن چهار سال به بالا می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند، خواستار همکاری مربیان پرورشی به ویژه در مقطع ابتدایی برای شرکت دانش آموزان در این جشنواره شد.

 

شایان ذکر است در این نشست، کارگاه آموزش قصه گویی توسط مسئول کتابخانه عمومی شهید مدرس(ره) کاشمر برای مربیان پرورشی برگزار و مقرر شد مربیان پرورشی کتاب‌های جشنواره کتابخوانی رضوی را به صورت قصه گویی در مدارس برای دانش آموران قرائت کرده و زمینه حضور دانش آموزان را به ویژه در بخش نقاشی این جشنواره فراهم کنند.

 

همچنین در حاشیه این کارگاه، برگه‌های مسابقه کتابخوانی رضوی توسط مسئولان کتابخانه‌های عمومی کاشمر به مربیان پرورشی مدارس تحویل داده شد.

انتهای پیام/