حجت الاسلام جلال سید حسینی، معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی در گفتگو با خبرنگار صبح توس، با بیان اینکه خدمات واحد مشارهای حرم مطهر رضوی به صورت رایگان در اختیار زائران قرار می‌گیرد، اظهار کرد: این خدمات مشاوره‌ای با رویکرد دینی در زمینه‌های مختلف از جمله ازدواج و تشکیل خانواده، شیوه‌های ارتباطی مؤثر بین همسران، بررسی اختلافات خانوادگی، تربیت فرزندان و غیره ارائه می‌شود.

 

حجت الاسلام حسینی نهادینه کردن سبک زندگی اسلامی را یکی اهداف این واحد دانست و تصریح کرد: این مرکز خدمات خود را در قالب مشاوره‌های فردی و گروهی در اختیار زائران قرار می‌دهد به طوری که بیش از 13 هزار ۵۰۰ نفر از زائران حرم مطهر رضوی طی سال ‌۹۵، از خدمات مشاوره‌ای این مرکز بهره مند شده‌اند.

 

وی با اشاره به برگزاری این جلسات مشاوره در باب الهادی، افزود: این واحد مشاوره، خدمات خود را با رویکردی دینی در تمام ایام سال از ساعت هشت صبح الی 20 شب در اختیار زائران بارگاه منور رضوی قرار می‌دهد.

 

معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس از گسترش واحد مشاوره در صحن‌ها و رواق‌های دیگر خبر داد و گفت: این اتفاق از یک سال پیش و با هدف ارائه خدمات بیشتر به زائران حرم مطهر رضوی رخ داده است.

 

حجت الاسلام حسینی، با بیان اینکه ارائه خدمات مشاوره‌ای به زائران می‌تواند، گامی مؤثر در جهت اطلاع رسانی و حل مسائل خانوادگی باشد، تصریح کرد: تا به امرور بسیاری از زوج‌های جوان توانسته‌اند مشکلات خانوادگی خود را با مراجعه به این واحد حل کنند، البته برخی از بیمارانی که دارای سطحی از افسردگی و واسواس بوده‌اند نیز با مراجعه به این واحد و بهره گیری از مشاوره دینی درمان شده‌اند.

 

وی با تأکید بر اهمیت تشکیل خانواده، استحکام و استمرار آن، اظهارکرد: به همین دلیل هم یکی از مهمترین فعالیت‌های مشاوره‌ای این واحد مشاوره قبل از ازدواج است؛ چرا که مشاوره قبل از ازدواج به لحاظ روان شناختی موضوع بسیار مهمی است که امروز مورد توجه فراوان این واحد قرار گرفته است.

 

معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس در همین رابطه بیان داشت: بهره گیری از خدمات این بخش می‌تواند به جوانانی که قصد ازدواج دارند، کمک شایانی کرده تا اطلاعات مناسب و کاملتری را از ویژگی‌های یکدیگر کسب کنند و تنها با اتکاء به معیارهای ظاهری، همسر آینده خود را انتخاب نکنند.

 

حجت الاسلام حسینی در خصوص موضوعات طرح شده در واحد مشاوره، خاطرنشان شد: روانشناسی ازدواج، زوج درمانی، مشاوره ازدواج و مشاوره قبل از ازدواج خانواده از دیدگاه اسلام، درمان طبیعی استرس و مدیریت آن، برخی از موضوعاتی است که در این مشاوره‌های فردی و گروهی مورد توجه قرار می‌گیرد.

 

وی با اشاره به اینکه بانوان بیشترین سهم را در مراجعه به این واحد دارند، تصریح کرد: در سال گذشته بیش از هشت هزار خانم به این واحد مراجعه کرده و ازخدمات مشاوره‌ای آن بهره مند شدند.

 

معاون تبلیغات استان قدس رضوی با اشاره به ارائه خدمات مشاوره‌ای ویژه بانوان در رواق حضرت فاطمه، تصریح کرد: به طور میانگین در این رواق روزانه یک جلسه مشاوره گروهی از ساعت هشت صبح الی 19 بعد از ظهر برگزار می‌شود که به صورت تخصصی در آن مشاوره فردی ارائه می‌شود.

 

حجت الاسلام حسینی با بیان اینکه خدمات مشاوره‌ای در حرم مطهر رضوی بر اساس سه محور ارائه می‌شود، تصریح کرد: رشد، پیشگیری و درمان سه محوری است که این واحد مشاوره با رویکرد دینی در آن به ارائه خدمت می‌پردازد و زائران می‌توانند از خدمات آن بهره مند شوند.

 

وی در خصوص برگزاری جلسات هم اندیشی و دوره‌های ضمن خدمت در این واحد، گفت: این دوره‌ها با هدف ارتقاء سطح علمی و عملی اساتید و آشنایی هر چه بیشتر آنها با مسائل روز جامعه و با حضور اساتید برجسته کشوری برگزار می‌شود.

 

معاون تبلیغات استان قدس در پایان از راه اندازی دفتر مشاوره آقان در مدرسه پریزاد خبر داد و گفت: علاقمندان می‌توانند از ساعت هشت الی ۱۴ بعد از ظهر و از ساعت ۱۶ الی ۲۲ شب با مراجعه به این مرکز از خدمات ارائه شده بهره مند شود.

 

لازم به ذکر است: زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی می‌توانند همه ایام هفته به‌جز جمعه‌ها با مراجعه به این واحدهای مستقر در باب الهادی و رواق حضرت فاطمه (ع) از و تعیین وقت قبلی از خدمات مشاوره‌ای آن بهره مند شوند.

 

انتهای پیام/