محسن شاطرزاده در گفتگو با صبح توس  با اشاره به این مطلب که سازمان فضایی از ابتدای دولت یازدهم به دنبال خرید ماهواره از فرانسوی‌ها رفت که بی‌نتیجه ماند، گفت: امید به غربی‌ها و بطور خاص فرانسوی‌ها برای تامین ماهواره و مذاکرات بی‌حاصل با آنها، چهار سال کشور را عقب انداخت.

 

وی تصریح کرد: به دلیل وقفه در فعالیت‌های فضایی، تعدادی از متخصصان فضایی کشور جذب برنامه‌های فضایی امارات و قطر شده و یا به آمریکا و کانادا رفته‌اند.

 

امارات برنامه‌ گردشگری فضایی در دستور کار دارند

 

مسئول سابق بین الملل سازمان فضایی کشوربا اشاره به برنامه ریزی  برخی کشورهای عربی برای ده سال آینده، گفت: برخی کشورهای عربی از جمله امارات برنامه گردشگری فضایی خود را تا سال 2025 را در دستورکار قرار دادند واز طرفی  با حقوق‌های کلان، متخصصان فضایی ایرانی را دعوت به همکاری می‌کنند.

 

شاطرزاده در رابطه با نگاه دولت به بحث فضایی کشور، گفت:  نگاه دولت به فعالیت‌های اقتصادی در بخش فضا نگاهی غیر منطبق بر واقیعات است در صورتیکه در کشورهای دیگر از جمله حاشیه خلیج فارس به آن توجه ویژه‌ای دارند.

 

وی در ادامه گفت: در آمریکا و اروپا امروزما شاهد فعالیت‌های اقتصادی در زمینه خدمات و کاربردهای فضایی هستیم که این کار حاصل 50 سال سرمایه گذاری دولت‌ها و تجربه در این مسیر است در صورتی‌که ما هنوز در ابتدای راه هستیم و این بخش نیاز به مساعدت و اراده جدی دولت دارد.

 

کاهش شدید فعالیت‌های سازمان فضایی در دولت یازدهم/ توقف پروژه اعزام انسان به فضا

 

مسئول سابق بین الملل سازمان فضایی کشور با اشاره به برنامه فضایی کشور، گفت: هم‌اکنون پژوهشگاه هوا و فضا در وزارت علوم برنامه چندان متمرکز و مشخصی برای فعالیت نداشته و عدم اختصاص بودجه مناسب و عدم واگذاری پروژه‌های بزرگ و سیستمی باعث شده که فعالیت‌های این پژوهشکده به شدت کاهش یابد.

 

شاطرزاده در ادامه گفت: پروژه اعزام انسان به فضا نیز به دلیل عدم اختصاص بودجه متوقف شده، در صورتی‌که چنانچه به این امر توجه می‌شد ما در چند سال آینده می‌توانستیم انسان به فضا اعزام کنیم.

 

وی در رابطه با بحث بودجه سازمان فضایی کشور، گفت: بودجه تحقیقاتی پژوهشگاه فضایی عمدتا از محل درآمدها دیده شده که این درست نیست.

 

مسئول سابق بین الملل سازمان فضایی کشور،افزود: بایستی بر اساس برنامه و پروژه‌های مصوب شورای عالی فضایی، بودجه مناسب در اختیارحوزه تحقیقات فضایی قرار گیرد و دولت مشتری خدمات فضایی شود تا حوزه فضایی به بالندگی برسد.

 

شاطرزاده با اشاره به عنایت رهبر معظم انقلاب در رابطه با سازمان فضایی کشور، گفت: امسال رهبری از دولت خواستند که در حوزه فضایی گزارش دهند و در برنامه ششم توسعه نیز تاکید بر تقویت حوزه فضا کرده‌اند از این رو به نظر می‌رسد جهشی دوباره در فعالیت‌های فضایی ایجاد شود.

انتهای پیام