به گزارش صبح توس؛ سیدصولت مرتضوی، شهردار مشهد، در نشست خبری شهرداری مشهد پیرامون اجلاسیه شهرداران جهان اسلام، اظهار کرد: این شهر از سوی سازمان کنفرانس اسلامی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شده است.

شهردار مشهد افزود: از آن جایی که در حوزه مدیریت شهری مسئولیت به عهده شهرداری است و در گذشته اجلاسی تحت عنوان جوانان عضو آیسسکو برگزار شد که دستاوردهای زیادی داشت و درآن به اهداف کلی و میانی دست یافتیم.

وی تصریح کرد: اصلی ترین هدف آشنایی این جوانان با شهر مشهد، اتحاد، انسجام، همدلی و هم‌افزایی در بین نمایندگان کشورهای اسلامی و وحدت نگاه در خصوص نفی خشونت علیه ملت‌ها علی‌الخصوص ملت‌های مسلمان است.

مرتضوی یادآور شد: در 5 و 6 اردیبهشت ماه اجلاس کلان شهرهای جهان اسلامی با اهداف متنوع برگزار کرد که از این بین می‌توان به بررسی چالش‌های مدیریت شهری در شهرهای اسلامی، اشترکات پذیرش شهرهای مذهبی برای جذب گردشگر مذهبی، اقتصاد شهری و حصول درآمد پایدار، بررسی معماری اسلامی در شهرها، ضرورت تقویت شبکه‌های اسلامی و پیوند دوستی بین شهرهای اسلامی اشاره کرد.

شهردار مشهد اضافه کرد: ورود مهمان‌ها 4 و 5 اردیبهشت است و مراسم افتتاحیه 5 اردیبهشت صورت می‌گیرد و 6 اردیبهشت اختتامیه و 7 اردیبهشت پایان برنامه و عزیمت میمانان به علاوه تور بازدید انجام می‌شود.

وی بیان کرد: از 27 کشور جهان و سه قاره آسیا، آفریقا و اروپا، 59 شهر که 40 شهر خارجی و 19 شهر داخلی است در این اجلاسیه شرکت می کنند.

مرتضوی خاطرنشان کرد: افغانستان، پاکستان، تایلند، ترکیه، سوریه، عراق، عمان، قرقیزستان، لبنان، اتیوپی، مالی، اوگاندا، الجزایر، تانزانیا، سیرالئون، غنا، مراکش، موریتانی، مالزی، نیجر، یمن، بوسنی، آلبانی، روسیه، استرالیا، سیدنی و ساحل عاج کشورهای شرکت کننده در این اجلاس هستند.

شهردار مشهد اذعان کرد: این اجلاسیه بزرگترین اجلاس در سال‌های اخیر است و به همین دلیل این موضوع یکی از فرصت ها است.

وی عنوان کرد: این اجلاس، سومین اجلاس بعد از پایتخت شدن مشهد به پایتخت فرهنگی جهان اسلام است.

مرتضوی یادآور شد: در دو اجلاس گذشته رضایت مندی کم نظیری را از مدعوین شاهد بودیم و امیدواریم اجلاس سوم نیز تحت عنوان شهرداران جهان اسلامی به خوبی برگزار شود.

مهدی رضوی‌کیا، مدیر روابط عمومی و بین‌الملل شهرداری مشهد اضافه کرد: تا چند سال اخیر تعداد شهرداران حاضر در این اجلاسیه به این میزان نبود.

وی ادامه داد: مهم ترین هدف برگزاری اجلاسیه ایجاد شبکه منسجمی از شهرهای اسلامی برای هم افزایی و تبادل تجربه است.

مدیر روابط عمومی و بین‌الملل شهرداری مشهد تصریح کرد: ادعاهایی از سوی عربستان وجود دارد که از این اجلاس استقبال نشود و البته این امیدواری وجود دارد که ایران نه تنها منزوی نیست بلکه حرف برای گفتن دارد و تلاش های این کشور به جایی نرسید چراکه تاکنون بسیاری از کشورها برای شرکت در ایناجلاسیه اعلام حضور کرده‌اند.

رضوی کیا یادآور شد: مهمترین ابزار دیپلماسی جمهوری اسلامی را دیپلماسی عمومی میدانیم و این دیپلماسی همان دیپلماسی حاکم بر شهرها حاکم است و امیدواریم که مسئولان نیز به این دیپلماسی دقت داشته باشند.

مرتضوی ادامه داد: این اجلاسیه می‌تواند دستاوردهای متعددی از جمله توسعه گردشگری را داشته باشد و مشهد قطب گردشگری اسلامی است.

وی عنوان کرد: برگزاری این اجلاسیه دستاوردهای متنوعی مثل دیپلماسی و توسعه در همه ابعاد را به دنبال دارد.

شهردار مشهد یادآورشد: با کشورهای مختلف از اسلامی و غیر اسلامی ارتباطات مطلوبی از قبیل داریم ارتباطات اقتصادی و مراودات فرهنگی داریم و پیمان خواهر خواندگی امضا کردیم.

مرتضوی خاطرنشان کرد: اقتصاد مشهد بر محور زیارت است اگر تعداد گردشگران افزایش یابد به اقتصاد مشهد کمک می شود.

وی عنوان کرد: مذاکرات درباره کارهای بازرگانی جزء رسالت‌های این اجلاسیه نیست ولی این آمدن میهمان‌ها بی‌اثر نیست و امیداوریم دوستانی که از مسئولان استان دعوت می شوند این کار را به عهده گیرند.

شهردار مشهد افزود: هر اجلاسی که در مشهد برگزار شود کمک به توسعه مشهد می‌کند، اضافه کرد: با رعایت سطوح هزینه‌های متعارفی در نظر گرفته شده است و در چارچوب قوانین و مجموعه هزینه‌ها در انتها اعلام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اصلی ترین هزینه هزینه اسکان است و سعی بر رعایت اقتصاد مقاومتی شده است.

انتهای پیام/