به گزارش صبح توس؛ محسن مسعودیان شب گذشته در حاشیه همایش مدد کاری اجتماعی و مدارای اجتماعی گناباد و در گفت وگو با خبرنگاران گفت: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری بر حوزه تولید و اشتغال دخلی، کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی  سال گذشته بالغ بر 6500 اشتغال برای مددجویان خود با اعتباری بالغ بر 800 میلیارد ریال ایجاد کرد.

وی اظهار کرد: در سال جاری نیز اقداماتی برای توسعه طرح های اشتغال به لحاظ اعتباری و شکلی مد نظر است و درصدد هستیم با تجمیع اشتغال های پراکنده و خرد در یک سطح مناسب تری زمینه افزایش بهره وری این شغل ها فراهم شود.

مسعودیان درخصوص توانمند سازی مددجویان گفت: در حوزه توانمندسازی مددجویان، هدف ایجاد اشتغال های پایدار بویژه در مناطق روستایی و فروش محصولات تولیدی در شهرهای بزرگ است که در این راستا در تعطیلات نوروزی 68 طرح مددجویان با همکاری آستان قدس رضوی با برپایی نمایشگاه به فروش رسید.

وی با بیان اینکه کمیته امداد اقدامات فرهنگی، اشتغال زایی و خدمات معیشتی را در حاشیه شهر مشهد اجرا می کند، افزود: اشتغال های مشهد به صورت کارگاهی و کارآفرینی است و در این راستا کارگاه های کارآفرینی فراوانی در حاشیه شهر مشهد ایجاد و این کارگاه ها به صورت متغیر از 10 تا بیش از 100 نفر را مشغول به کار کرده اند.

مدیر کل کمیته امداد امام خمینی(ره)خراسان رضوی یکی از اقدامات زیرساختی برای مددجویان را مسکن عنوان و خاطرنشان کرد: طی سال های اخیر بالغ بر 18 هزار مسکن برای مددجویان کمیته امداد احداث و یا خریداری شده است.

مسعودیان هزینه های درمان مددجویان را یکی از مشکلات کمیته امداد برشمرد و تصریح کرد: درمان عامل تولید فقر و استمرار فقر است و هزینه های سنگینی بر مددجو به صورت غیر مترقبه تحمیل می شود لذا هدفمند کردن کمک های مردمی و هزینه در راستای درمان مهم و ضروری است.

وی ادامه داد: کمک مستقیم مشکلی حل نمی کند و کمک باید به رفع زمینه فقر باشد که درمان یکی از این مقوله ها است و می توان با یک مسئله بهداشت و پیشگیری، از ابتلا به بیماری مددجو جلوگیری کرد.

مدیر کل کمیته امداد امام خمینی(ره)خراسان رضوی ضمانت را یکی از مشکلات اشتغال مددجویان دانست و افزود: اگر یارانه ها به عنوان صندوق پشتیبانی ضمانت قرار بگیرد، به راحتی وام اشتغال مددجویان توسعه می یابد نه اینکه فقیر از وام اشتغال کمیته امداد به دلیل عدم تامین ضامن و ضمانت پرداخت وام محروم تر است.

مسعودیان به برجستگی اقدامات محرومیت زدایی کمیته امداد گناباد نسبت به سایر شهرستان های استان اشاره و خاطرنشان کرد: اقدامات مددکارانه گناباد چند جانبه، اقدامات فرهنگی از کارایی بالا، اقدامات اشتغال از پویایی بالا و مسکن از گستردگی خوبی برخوردار است.

وی افزود: کمیته امداد گناباد در جذب مشارکت های مردمی پیشگام و ارتباط قوی با گروه های خیرین برقرار کرده و رفع فقر و محرومیت را به کمک خیرین آغاز کرده است.

انتهای پیام/