به گزارش صبح توس؛ سید حسن موسوی چلک شب گذشته در همایش مدد کاری اجتماعی و مدارای اجتماعی گناباد که در تالار کوثر بیدخت برگزار شد، گفت: در قرآن کریم 70 بار کلمه صبر و حلم آمده است و علاوه بر آن در آیات و احادیث نیز به موضوع صبر و کرامت تاکید شده است چراکه یکی از نشانه های عقلانیت بعد از ایمان به خدا، مدارا کردن با مردم است.

وی اظهار کرد: باید در جامعه مدارا کردن از کودکی آموزش داده شود و باید همه مردم حقوق کسانی را که قبول هم ندارند و حتی از نظر قومیت و ویژگی ها مشترک نباشند، به رسمیت بشناسند.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در خصوص دلیل انتخاب نام به عنوان «مددکار اجتماعی مدارای اجتماعی» برای سال 96 گفت: سالانه در ایران 17 هزار نفر بر اساس تصادفات رانندگی فوت می کنند که درصدی زیادی از این تصادفات به دلیل خطای انسانی صورت می گیرد و در این میان سبقت و سرعت غیر مجاز بیشترین خطاهای انسانی می باشند که علت اساسی این خطاها، عدم مدارا و ضعیف شدن استانه تحمل است.

موسوی چلک ادامه داد: همچنین 15 میلیون پرونده قضایی در ایران نشان دهنده این است که جامعه در مدارای اجتماعی به عنوان یک فضیلت اجتماعی موفق نبوده است.

وی افزود: افزایش آمار طلاق، سالمند آزاری، خشونت و بسیاری از آسیب های اجتمانی نشان دهنده این است که در زمینه مدارای اجتماعی موفق نبوده ایم.

موسوی چلک با تاکید بر اینکه مدارای اجتماعی با بخشنامه و زور نمی توان محقق کرد، خاطرنشان کرد: ما سال ها با اعتیاد به شکل انتظامی و امنیتی بر خورد کردیم حتی مجازات اعدام هم برای قاچاقچیان اجرا شد اما با این وجود شاهد کاهش سن اعتیاد، ورود خانم ها به حوزه اعتیاد و رفتن به سمت اعتیاد مواد شیمیایی خطرناک هستیم.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران بی تفاوتی اجتماعی را یکی از دغدغه های جدی کشور دانست و تصریح کرد: امروز جامعه از فقر محبت رنج می برند و متاسفانه در آستانه انتخابات برخی از کاندیداها از فقرا برای منافع سیاسی خود سوء استفاده می کنند و اینگونه اقدامات ظلم بر فقیر و جامعه است و اگر مدارای اجتماعی رخ دهد بدون شک اینگونه اقدامات صورت نمی گیرد.

تقویت سرمایه های اجتماعی باعث شکل دادن به اقتصاد مقاومتی می شود

موسوی چلک راز موفقیت اقتصاد مقاومتی را سرمایه اجتماعی عنوان و افزود: تقویت سرمایه های اجتماعی باعث شکل دادن به اقتصاد مقاومتی می شود و اگر به این بخش بی توجهی شود تحقق اقتصاد مقاومتی با مشکل روبرو است.

وی با بیان اینکه ضعف اجتماعی یکی از تهدیدهای جدی کشور است، خاطرنشان کرد: با تفکر انتظامی و امنیتی نمی توان حوزه اجتماعی را مدیریت کرد و تا زمانی که ما نسبت به مسایل امنیتی رویکرد انتظامی داشته باشیم، مشکل بر طرف نمی شود لذا باید برای تقویت امنیت، قابلیت های اجتماعی را افزایش داد.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران برگزاری کنفرانس های مدد کاری اجتماعی در دانشگاه ازاد گناباد را مهم و ارزشمند دانست و گفت: بنده نسبت به گناباد یک احساس خاصی دارم و این احساس تعلق حرفه ای و اخلاقی است و امروز بیش از 90 درصد بخش اجتماعی برنامه ششم توسعه کشور، پژوهش های سومین کنفرانس مددکاری ایران گناباد است.

همایش مددکاری اجتماعی، مدارای اجتماعی به همت دانشگاه علمی کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی گناباد برگزار و در پایان این همایش از جمعی از فعالان عرصه مدد کاری اجتماعی تقدیر شد.

انتهای پیام/