فیروز تیموری، کارشناس ارشد سیاسی در گفت‌و ‌گو با خبرنگار صبح توس، درباره ویژگی‌های یک رئیس جمهور اصلح، گفت: متعهد بودن به عنوان اولین ویژگی که یک کاندیدای اصلح بایداز آن برخوردار باشد، مطرح است. متعهد یعنی؛ کاندیدا پایبند به قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی ایران باشد.

 

متعهد بودن اولین ویژگی یک کاندیدای اصلح است

وی در ادامه بیان داشت: از ویژگی‌های یک کاندیدای متعهد این است که مردم را باور داشته باشد قدرت مردم، اتحاد آنها و در یک کلام مردم باور باشد. سومین ویزگی کاندیدای متعهد ولایت پذیری اوست به این معنا که، ولایت را در همه ابعاد باور داشته باشد به عبارتی قانون جمهوری اسلامی، مردم و ولایت را با تمام وجود قبول داشته باشد.

 

داشتن تخصص به عنوان دومین ویژگی کاندیدای اصلح

این کارشناس سیاسی متخصص بودن را دومین ویزگی یک کاندیدای اصلح دانست و اظهار داشت: یعنی موقعیت و وضعیت جامعه اسلامی را از حیث منطقه‌ای و جهانی به خوبی درک کند. دوم اینکه دشمن شناس باشد، دشمن شناسی به این معنی نیست که در حقله های پایین گیر کند بلکه به این معناست که دشمن واقعی نظام جمهوری اسلامی را بشناسد البته این دشمن ممکن است خارجی یا جاسوس باشد هر چند دشمن واقعی می‌تواند داخلی هم باشد، لذا باید دشمن را در ابعاد واقعی بشناسد.

تیموری با تأکید بر اینکه یک کاندیدای اصلح باید اعتقاد قلبی به قدرت مردم داشته باشد و تصریح کرد: به این معنا که با کمک مردم و ولایت راههای مقابله با دشمن را دنبال کند نه اینکه خودش به تنهایی یا با اتکاء به نظریات چند مشاور تصمیمات کشوری را گرفته و بر مبنای آن عمل نماید به عنوان مثال؛ چون برجام نشود که بدون در نظر گرفتن خواست مردم و رهبری و تنها با اتکاء به نظریات شخصی یک عده عمل شد این نباشد که بعد از تحلیل  و نقد ۲۰ روزه در کمسیون امنیت ملی تنها در فرصت بیست دقیقه‌ای در مجلس تصویب شود. این یعنی خودسرانه عمل کردن و در نظر نگرفتن خواست و اراده مردم.

وی با بیان اینکه یک کاندیدای اصلج باید نیازهای واقعی جامعه اسلامی را بشناسد، اظهار داشت: به این معنا که در امر شناسایی نیازهای جامعه اسلامی تخصص داشته باشد، بداند نیاز امروز جامعه کدام است و کدام اولیت دارد. به عنوان مثال؛ بتواند اتحاد و همدلی بین مردم (یک نیاز واقعی و حیاتی جامعه است) ایجاد کند. به عبارتی بتواند راههای ایجاد همدلی و اتحاد بین آحاد مردم ایجاد کرده و در پرتو آن از انشقاق و چند دستگی در کشور و در میان اقوام و مذاهب جلوگیری کند.

این کارشناس سیاسی در ادامه اقتصاد مقاومتی را هم یکی از نیازهای اساسی جامعه اسلامی دانست و خاطرنشان شد:  به همین دلیل هم، مقام معظم رهبری سالهاست که توجه ملت و دولت را به این قضیه معطوف کرده‌اند و در همین راستا در سالهای اخیر انتخاب شعار سال را بر مبنای این نیاز واقعی جامعه تعیین می‌نمایند.

 

سومین سرفصل برای یک کاندیدای اصلح دلسوز بودن است

تیموری با بیان اینکه سومین سرفصل برای یک کاندیدای اصلح دلسوز بودن است، افزود: یعنی علاوه بر داشتن تعهد و تخصص، دلسوز مردم باشد یعنی دلسوزانه برای مردم کار کند. با رویکرد علاقمندی به سرنوشت مردم تلاش نماید نه اینکه تنها به انجام وظیفه محوله  اکتفا نماید البته در پاره‌ای مواقع عمل کردن به وظایف قانونی و شرعی در خصوص مسئولیت‌های تعریف شده هم می‌تواند راهگشا باشد چرا که برخی نه تنها دلسوزانه عمل نمی‌کنند بلکه از فرصت مقام و منصب ایجاد شده تنها در راستای منافع خود و حزبشان بهره می‌برند.

 

رئیس جمهور باید شجاع باشد و از مکر دشمنان نهراسد

وی شجاع بودن را شاخصه دیگر یک کاندیدای اصلح دانست و اظهار داشت: یعنی در اجرای تصمیی ماتی که بر اساس تعهد، تخصص و نگاه دلسوزانه‌اش لحاظ می‌کند شجاع باشد به این معنا که زمان اجرا از کسی نترسد و قاطعانه عمل کرده و از هیچ حاشیه و تخریبی نهراسد.

این کارشناس سیاسی داشتن یک برنامه قوی و کارشناسی شده را از جمله سایر ویژگی‌های یک کاندیدای کارآمد دانست و بیان داشت: یک کاندیدای کارآمد و اصلح باید برنامه‌ای قوی و همه جانبه ای را  با مشورت متخصصان متعهد و نخبگان سیاسی فراهم و ارائه کند.

این کارشناس سیاسی آخرین ویژگی یک کاندای اصلح را صبور بودن، عنوان نمود و تصریح کرد: یک کاندیدای اصلح علاوه بر تعهد، تخصص، نگاه دلسوزانه، شجاع بودن و برخوداری از یک برنامه قوی، باید در اجرای برنامه‌ها صبور باشد و سینویی عمل کند، صبورانه برود جلو و آنجایی که مردم به دلیل زیاد بودن مشکلات نمی‌توانند تحمل کنند یا حدود اختیارات ندارد صبور باشد چرا این امر در رأس همه ویژگی‌ها قرار دارد.

 

انتهای پیام/