به گزارش صبح توس، دکتر محمد رئیس زاده، در گفت‌وگو با خبرنگار «نبض شهر» پیرامون مشکلات جامعه پزشکی و طرح تحول سلامت اظهار کرد: در حال حاضر جامعه پزشکی کشور از ضعف ساختارها و فرایندهای بیمه، گایدلاین ها و راهنماهای بالینی بیماران رنج می‌برد که لازم است مسئولان برای حل این مشکلات اقدامات جدی انجام دهند.

وی در خصوص عملکرد چهار ساله نظام تحول سلامت گفت: این نظام دارای نقاط ضعف و قوت فراوانی است و باید تمام این نقاط با هم بررسی شوند؛ به‌عنوان‌مثال در بخش بیماران بستری، قیمت تجهیزات پزشکی و دسترسی بیماران مناطق محروم به خدمات بهداشتی و درمانی اقدامات بسیار خوبی انجام‌شده است.

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکي کشور ادامه داد: عدم وجود گایدلاینها، راهنماهای بالینی بیماران و عدم نظارت بر درمان‌های القایی که باعث زیادشدن این درمان‌ها شده است را می‌توان نقاط ضعف نظام سلامت خواند.

رئیس زاده با اشاره به اینکه بخشی از این مشکلات به بیمه‌ها و ساختارهای وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی بازمی‌گردد، افزود: طرح تحول سلامت در برخی حوزه‌ها به دلیل وجود نداشتن زیرساخت‌ها، قوانین و فرایندهای لازم، نتوانست به‌خوبی اجرا شود.

وی تأکید کرد: بیمه‌ها بزرگ‌ترین مانع برای اجرای صحیح طرح تحول سلامت هستند و تا زمانی که بحث بیمه، گایدلاین ها و نظارت بر درمان ها ساماندهی نشوند مشکلات بهداشت و درمانی کشور حل نمی‌شود.

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکي کشور در خصوص برنامه‌های این سازمان در سال ۹۶، بیان کرد: گسترش خدمات بهداشتی درمانی و پیشگیرانه در بیمارستان‌های صحرایی، بالا بردن سطح بهداشتی، درمانی ساکنان مناطق محروم و آموزش پیشگیری از بیماری‌ها، تغذیه سالم و سبک زندگی سالم اولویت ما در سال ۹۶ است.

رئیس زاده تصریح کرد: همه‌ساله بیش از ۵۰ بیمارستان صحرایی و ۵۰ تیم تک تخصصی به مناطق محروم اعزام می‌شوند که در نظر داریم این تعداد را در سال ۹۶ افزایش دهیم.

انتهای پیام/