به گزارش صبح توس، جعفر شرف‌الدین شیرازی، رئیس پژوهشکده بنیان در گفت‌وگو با صنعت8، پیرامون تأکید رهبری پیرامون تمدن‌سازی اسلامی، بیان داشت: قطعا آن چیزی که از سوی رهبر معظم انقلاب مطرح شده مبتنی بر نیاز است و خود ایشان راهبرد و راهکار لازم را داده‌اند و مشکل این است که از راهبردها فاصله گرفته می‌شود.

وی افزود: اگر بگوییم که تکنولوژی غربی‌ها نابودگر ارزش‌های اسلامی نیست قطعا احیاءگر آن هم نیست چراکه تکنولوژی آن‌ها مبلغ و مروج فرهنگ آن‌ها است و در بسیاری از بخش‌ها این دوفرهنگ تضادهای ماهوی دارند.

شیرازی، بیان داشت: اگر برای صنعت، اقتصاد و علم مبنا فرهنگ اسلامی نباشد به طور طبیعی مسیر به درستی طی نخواهد شد و چه بسا انحراف را شاهد باشیم و البته اصول و مبانی استفاده از تکنولوژی از اصل تکنولوژی مهم‌تر است چراکه در حال حاضر استفاده از تکنولوژی را نمی‌توان کتمان کرد.

وی تصریح کرد: اگر نقشه راه به زیبایی مبتنی بر راهبردهای تمدن اسلامی نباشد قطعا به بی‌راهه رفتیم و دیر یا زود هرچند با داشتن منافعی کوتاه‌مدت شاهد خسارات آن خواهیم بود چراکه تفکر آن‌ها براساس اصالت لذت و سود است و اگر این دو را از فرهنگ آن‌ها بگیریم معنا و مفهومی برای آن‌ها نمی‌ماند و پیروی از این تفکر نشان‌دهنده دور شدن از راه اصلی را دارد.

رئیس پژوهشکده بنیان خاطرنشان کرد: راهبرد آن‌ها با طراحی مدل روانشناسی مبتنی بر جامعه‌شناسی، در پی جذب جوامع مختلف است و از همین رو باید دقت کرده و غافل نشویم که یافته‌های آن‌ها تخریب‌گر اصول و مبانی ما نباشد.

وی یادآور شد: متأسفانه دانشگاه‌ها در حوزه‌های انسان‌شناختی، هستی‌شناختی، ارزشی و خداباوری آسیب دیده‌اند که این آسیب مبتنی بر اندیشه غربی است و به همین دلیل از مسیر اصلی دور شده و باز ماندیم.

انتهای پیام/