به گزارش صبح توس به نقل از صنعت8، علی باخرد، معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: در حوزه خدمت‌رسانی برای زائرین و مجاورین در بزرگداشت ایام پایانی دهه صفر، جلسات مختلفی در کمیته نظارت و تنظیم بازار در مراکز اقامتی داشتیم و در حوزه اسکان حدود 150 بازرس نظارتی به عنوان مکلفی هماهنگ کردیم تا در حریم حرم بازرسی‌های لازم را انجام دهند.

وی افزود: نانوایی‌ها با غذای مردم در ارتباط هستند و وقتی در غذای مردم تخلف ایجاد شود، بیشتر به چشم می‌آید، بنابراین حوزه وظیفه اتحادیه‌ها و سازمان در همین کالاها و خدماتی است که بیشتر مورد نیاز مردم بوده و بیشتر هم دیده می‌شود .

باخرد اظهار داشت: در ایام پایانی ماه صفر بیشتر نیاز زائرین و کالاها و خدماتی که در حریم حرم مورد نیاز است را مورد بازرسی قرار می‌دهیم به ویژه تاکسی‌ها، ما جلسات متعددی با تاکسیرانی داشتیم و تقریبا از 10 روز پیش گشت‌های مشترکی را هر روز با تاکسیرانی داریم تا تخلفات احتمالی را رصد کنیم.

معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: در حوزه حمل و نقل سه مرکز فرودگاه، راه آهن و پایانه مسافربری را در این ایام به پایگاه ثابت تبدیل می‌کنیم و نیروهایمان را در این سه نقطه مستقر می‌کنیم تا همیشه در حال بازرسی باشند و به تخلفات احتمالی رسیدگی نمایند.

باخرد در ادامه افزود: : در تمام بازرسی‌هایی که انجام می‌دهیم فقط 10 درصد واحدهای بازرسی شده از قانون نظام صنفی تخطی نموده‌اند که این 10 در صد به چشم مردم می‌آید و البته به آنها حق می‌دهیم و ما به دنبال صفر کردن این موضوع هستیم، اما 10 درصد نسبت به آن 90 درصد واحدهای صنفی که قانون را رعایت کرده و خوب کار می‌کنند، رقمی است که همیشه وجود دارد، همانطور که در حوزه صنفی و کارمندی ما هم وجود دارد، بنابراین ما این 10 درصد را همیشه تحت نظر داریم.

معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت معدن و تجارت اظهار داشت: ما در حوزه معاونت بازرسی و نظارت سازمان، مدتی است که نقش نظارتی خودمان را به قانون نظام صنفی لینک کردیم، تا به موضوع امر به معروف و نهی از منکر بپردازیم و مخصوصا خوشحالیم و خدا را شکرگزاریم که در دستورالعمل جدید ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان، ما هم به عنوان یک عضو مشارکت داده شده‌ایم و حاضریم با تمام قوا در اجرای فرامین ستاد که برگرفته از نظرات مقام معظم رهبری است، کمک حال باشیم و نقش خودمان را بازی کنیم.

باخرد در ادامه افزود : ما معتقدیم حفظ حرمت حریم حرم رابطه مستقیم با رضایتمندی مردم دارد و اگر ما در رضایتمندی مردم کاری انجام دادیم، مطمئنیم که حفظ حرمت کردیم و امام رضا از ما راضی خواهد بود.

وی بیان داشت : بخشی از قوانینی که در حیطه قانون نظام صنفی، قانون تعزیرات حکومتی و حمایت از حقوق مصرف کننده داریم، نهی از منکر است که مدتی است سعی داریم آن را نهادینه کنیم و اگر چنین شود دیگر نظارت، نظارت بخشی نخواهد بود و ما در حوزه های صنفی و اتحادیه ها هم بال مهمی از نظارت خواهیم بود.

معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: اینکه همیشه ما از گذشته به عنوان یک بازار خوب یاد می‌کردیم ،بخشی از آن برمی‌گردد به بزرگ شدن حوزه صنفی یعنی هز چه حوزه صنفی بزرگتر شود، مطمئنا میزان تخلفات هم بیشتر می‌شود، اما تخلف خودش نگاه بیرونی دارد و خیلی بزرگتر از خوبی‌هاست، ما تخلفات را ذکر می‌کنیم و با آن برخورد می‌کنیم، چون یک اجحاف و یک ظلم دیده می‌شود، ولی بعضا خوبی‌هایی که در اصناف انجام می‌شود را کمتر می‌بینیم ، چون تبلیغات روی آن کمتر انجام می‌شود.

با خرد اذعان داشت: ما معتقدیم فصل هشتم قانون نظام صنفی یک فصل نهی از منکر است و خود قانون نظام صنفی امر به معروف کرده است، حال اگر ما با این دید بتوانیم مشترکا کار کنیم، مطمئنا نتیجه بهتری می‌گیریم، موضوعاتی مثل فروش کالای معیوب، کالای تقلبی، کالای قاچاق که از طریق بسیاری از فقها به عنوان حرام اعلام شده است، از جمله مواردی است که در قانون نظام صنفی ذکر شده است.

انتهای پیام/