به گزارش صبح توس، حسن کاظمی قمی، سفیر سابق ایران در عراق در گفت‌وگو با صنعت8، اظهار داشت: انتخاب میشل عون که مورد حمایت جبهه مقاومت و حزب‌الله قرار داشت، بعد از 29 ماه، خلاء اداره حاکمیت لبنان را ترمیم کرد و سوابق عملکرد عون در مقطعی نشان‌دهنده حمایت از جبهه مقاومت، خدمت به مردم لبنان و تلاش علیه رژیم اشغالگر قدس است که از این جهت شایسته این حمایت بود.

وی افزود: با وجود مخالفت‌های داخلی جریان 14 مارس، برخورد آمریکایی‎‌ها با سعودی‌ها، این جریان را مجبور به تمکین در برابر اراده جبهه مقاومت و حزب‌الله یعنی انتخاب میشل عون کرد و این موضوع نشان‌دهنده اختلاف بین جریان معارض داخلی با عربستان سعودی است و این شکاف امروز آشکار شد.

کاظمی قمی بیان داشت: کارنامه مقاومت در صحنه دفاع از لبنان در مقابل تروریسم و جریان تکفیری کارنامه خوبی بوده و بر خلاف تمام ضد تبلیغات و جوسازی دشمن باعث پیروزی حزب‌الله شد و این موضوع نشان بر تضعیف آمریکایی‌ها و سعودی‌ها در داخل لبنان است چراکه مجبور به تمکین به این انتخاب شدند.

وی اضافه کرد: همچنین بیانگر این است که سیاست‌های آمریکا و سعودی‌ها در منطقه، رویکردهای مخالف ملت‌های منطقه است و علاوه بر لبنان در یمن، سوریه و عراق نیز ناکام بوده‌اند و امید داریم با توجه به این انتخاب و تغییر، دولت بتواند در دفاع از مردم و حمایت از جبهه مقاومت، بهتر کمک کند.

سفیر سابق ایران در عراق پیرامون وعده بازپس‌گیری اراضی اشغالی جولان، توسط میشل عون، تصریح کرد: با نگاه به روند تحولات منطقه به خصوص بعد از بیداری اسلامی برخلاف آنچه که جبهه استکباری و صهونیستی تلاش می‌کرد در سوریه، عراق، فلسطین و لبنان تحت چارچوب‌های هدف‌گذاری به توفیقاتی دست یابد تحقق نیافته است و  با وجود تمامی سختی‌ها و پیچیدگی‌های میدانی، جبهه مقاومت دستاوردهای خوبی داشته است.

وی یادآور شد: اراضی اشغالی مربوط به تعدادی از کشورهای اسلامی و آزادسازی فلسطین، زمینه‌های چنین شرایطی بر اساس قرائن و شواهد در حال فراهم شدن است که امیدواریم هرچه سریعتر محقق شود.

کاظمی قمی در خصوص احتمال انتخاب سعد حریری در کابینه خاطرنشان کرد: بر اساس قانون اساسی و آنچه که در عرف ساختار سیاسی حاکم بر لبنان احتمال نخست‌وزیری وی منتفی نیست.

انتهای پیام/