به گزارش صبح توس، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی، نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی در نخستین گردهمایی سرشاخه‌های جنبش جهاد دانشگاهی که ظهر امروز با عنوان «همایش مدرسه دانشجویی روح‌الله» برگزارشده بود، اظهار داشت: سیره، هدف و راه امام الگویی برای همه فعالین اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است. کسی مه می‌خواهد دست به ایجاد تحولی در جامعه خود بزند، باید از اندیشه‌های متعالی امام آگاهی و شناخت داشته باشد. این‌یک ضرورت غیرقابل‌انکار است و این شما قشر نخبه دانشگاه و حوزه هستید که وظیفه‌دارید راز به ثمر نشستن مجاهدت‌های مصلحانه امام را کشف و از آن الگوسازی کنید.

وی افزود: اگر بنا باشد امام خمینی (ره) را یک رهبر سیاسی و یا یک جلودار مذهبی بنامیم و نهضت عظیمی را که ایشان با رهبری خود آن را به پیروزی رساندند، تنها از ناحیه جایگاه سیاسی و یا دینی‌شان بدانیم، به معنای واقعی کلمه شخصیت جامع و شگفت‌انگیز امام را محصور و محدود کرده‌ایم. امام یک نابغه در عرصه مدیریتی و احیاکننده کرسی ولایتی است که نور حاکمیت الله را بر مجامع می‌تاباند.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی کتاب را معجزه هدایت بشر در عصر تعقل و خردورزی خواند و خاطرنشان کرد: قرآن کریم به‌عنوان عظیم‌ترین معجزه در تاریخ رسالت انبیاء، جاودان‌ترین نمونه اعجازها است؛ چراکه در عصر تعقل و خردورزی، خداوند متعال با زبان اندیشه و کتاب با بندگان سخن می‌گوید. امام راحل نیز با نگارش وصیت‌نامه خود که تصویری کامل از شخصیت همه‌جانبه ایشان است، یادگاری جاودان از چکیده مبانی استراتژیک انقلاب اسلامی را عرضه کرده‌اند که تا قرن‌ها هرکس بخواهد انقلاب و گفتمان اسلام ناب را بشناسد و نسخ جعلی آن را تمیز بدهد، به‌عنوان معیار می‌تواند به صحیفه نورانی امام مراجعه کند.

وی ادامه داد: تمامی قرائت‌های جعلی از قانون اساسی و یا خاطره سازی‌هایی که از زمان حیات ایشان می‌شود، با احاطه و تسلط بر معارف وصیت‌نامه امام خودبه‌خود ابطال می‌شوند و اهمیت راهبردی این کتاب به‌عنوان یک شاخص می‌تواند راز درخشش این عنوان در بین کتب هر کتابخانه‌ای باشد.

آیت‌الله علم الهدی در ادامه، با اشاره به مشابهت‌های دیگر اصول مبنایی صحیفه امام با زندگینامه پیامبر اسلام (ص) گفت: یکی از متواترترین احادیثی که هم ازلحاظ قطعیت و هم ازلحاظ اهمیت از زبان پیامبر اکرم (ص) نقل‌شده و کتب اهل سنت و شیعه بدون تفاوت به آن پرداخته‌اند، حدیث کبیر ثقلین است. نبی مکرم اسلام اهل‌بیت و قرآن را دویادگار خود در میان مسلمانان خوانده و تمسک به هرکدام در عین رها کردن دیگری را باعث ضلالت می‌دانند. امام دانای این ملت که هیچ عملی را بدون دلیل و منطقه انجام نمی‌دهند، با ذکر حدیث ثقلین در ابتدای وصیت‌نامه خود یقیناً قصد یادآوری اشتباه تاریخی امت اسلامی زمان پیامبر رادارند؛ آن زمان که دست از ولایت شستند و عاقبت از اسلام تنها پوسته‌ای از نماز و روزه و حج و سایر مناسک آن به‌جا گذاشتند و محتوای آن را پس از استحاله با جاهلیت پیش از اسلام تعویض کردند.

وی تصریح کرد: قانون اساسی و رهبری برای انقلاب به‌مثابه قرآن کریم و ولایت برای اسلام است و ایجاد حائل میان رهبری و قانون اساسی و چنگ زدن به یکی بدون توجه به دیگری، عاقبت بهتری از رها کردن ولایت و تمسک به سنت نخواهد داشت. اگرچه تفاوت‌هایی در این قیاس وجود دارد؛ به‌طوری‌که قرآن کلام وحی و جداکننده حق از باطل است، درحالی‌که قانون اساسی به‌تنهایی کاری از پیش نمی‌برد. هم‌چنین، ولایت امتداد مستقیم ابلاغ وحی بوده اما رهبری، جانشینی فردی اصلح و اَشبَهُ النّاسُ بِالأئِمَّهِ الهُدی است.

امام‌جمعه مشهد بابیان اینکه اگر امام تحریف شود، تمام مبنی انقلاب متزلزل خواهد شد، بیان داشت: امروزه عده‌ای قصد دارند تا اندیشه امام را تحریف کنند. باید هشیار باشیم که اگر امام تحریف شود، همه مبانی و ارزش‌های انقلاب متزلزل و مستعد فروپاشی خواهد بود. دانشجویان باید از طریق مطالعه، آگاهی‌های خود از صحیفه امام را افزایش دهند و دو چشم اطاعت به رهبری بدوزند تا فرصت‌طلبان نتوانند با محصور کردن امام در یک رهبر کاریزماتیک سیاسی و یا یک مرجع تقلید صِرف، خاطره از دوران تنهایی‌شان با امام بسازند و در جهت تخریب شخصیت متعالی ایشان پیش چشم ملت تلاش کنند.

وی در انتها تأکید کرد: ملت بصیر تا حدی شیفته امام خویش است که بزرگ‌ترین دل‌خوشی‌اش از رهبری رهبر معظم انقلاب، شباهت رفتاری ایشان در عرصه‌های مدیریتی و مواضع سیاسی با امام راحل است. از همین جهت، مقام معظم رهبری خلف صدقی برای امام و ولی امر مسلمانان جهان هستند و هر کس که ولایت را قبول ندارد، مشکوک به شرک است.

انتهای پیام/