به گزارش سرویس بین‌الملل صبح توس، به نقل از سناباد نیوز، باری مک فری، عضو پیشین شورای امنیت ملی آمریکا و ژنرال بازنشسته که در جنگ اول خلیج فارس فرمانده پیاده نظام بود، با انتقاد از سخنان اخیر دونالد ترامپ، نامزد جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: برنامه ترامپ برای غربالگری مهاجران «مزخرف» است.

پایگاه خبری سی‌ان‌بی‌سی در این رابطه نوشت: دونالد ترامپ در سخنرانی درباره مبارزه با تروریسم که در اوهایو انجام داد به موضوع غربالگری شدید مهاجرانی که به دنبال ورود به آمریکا هستند پرداخت و متعهد شد تا به هر طریق ممکن مانع از ورود کسانی به آمریکا شود که به گروه‌های افراط‌گرا ابراز همبستگی می‌کنند و به ارزش‌های آمریکایی احترام نمی‌گذارند.

بر اساس طرحی که ترامپ در سر دارد، افرادی که مایل به ورود به داخل آمریکا هستند باید بازجویی‌هایی را درباره درک خود از ارزش‌های لیبرال غربی پشت سر بگذارند.

ژنرال مک فری در ادامه گفت: این تفکر که غربالگری پناهندگانی که از افغانستان، سوریه و لیبی به آمریکا می آیند می تواند جلوی افراط گرایی را بگیرد، بسیار نادرست است، زیرا افراط گرایان اگر بخواهند وارد آمریکا شوند از فرانسه، انگلیس و با پاسپورت های کشورهای اروپایی این کار را خواهند کرد.

 عضو پیشین شورای امنیت ملی آمریکا همچنین با انتقاد از بخش دیگری از سخنان ترامپ گفت: اینکه آمریکا نفت عراق را برای خود نگه دارد یک دزدی در روز روش است، اما ترامپ این حرف را می زند که کاملا بی معنی است.

وی در پایان گفت: ترامپ اظهار داشته که دشمنان داعش دوست آمریکا هستند، اما این طور نیست؛ ایران یکی از اصلی ترین دشمنان داعش است ولی آمریکا هیچ دوستی ای با این کشور ندارد.

انتهای پیام/