به گزارش صبح توس، منوچهر احمدنژاد، مدیر جهاد کشاورزی خلیل آباد در گفتگو با خبرنگار یار خراسانی، با اعلام این خبر اظهار داشت: کاهش ناگهانی دما در روزهای آغازین بهار، بیش از 30 میلیارد ریال به باغات این شهرستان خسارت وارد کرد.

وی همچنین ادامه داد: با بررسی های انجام شده سطح خسارت ناشی از سرما زدگی در باغ های شهرستان خلیل آباد 500 هكتار بوده كه بین 20 تا 40 درصد خسارت دیده است که احتمال افزایش خسارت نیز وجود دارد.

احمدنژاد همچنین اذعان داشت: سال گذشته 18 میلیارد ریال غرامت توسط کارشناسان صندوق بیمه کشاورزی برآورد شده است که از 3 میلیارد ریال آن به باغداران پرداخت شده است و باقیمانده آن در حال پرداخت می باشد.

وی بیمه محصولات كشاورزی را یكی از راهكارهای جبران خسارت سرمای بهاره دانست و گفت: با توجه به اینکه بیش از 80 درصد فعالیت مردم شهرستان در امر باغداری است، همکاری کشاورزان و بیمه گذاران امری ضروری خواهد بود.

مدیر جهاد کشاورزی خلیل آباد در ادامه بر لزوم بیمه کردن باغات توسط کشاورزان تأکید کرد و ابراز داشت: خوشبختانه سرمای بهاره امسال به محصولات باغی و سردرختی این شهرستان خسارتی وارد نکرده است.

وی همچنین در خاتمه خاطر نشان کرد: شهرستان خلیل آباد یكی از قطب های كشاورزی استان خراسان رضوی است كه محصول انگور و کشمش آن از شهرت جهانی برخوردار است.

انتهای پیام/