به گزارش صبح توس، اکبر کارگر کارشناس ارشد رشته کشاورزی در گفتگو با درگزخبر، گفت: کشاورزی اصلی ترین و مهمترین زمینه ساز اشتغال در شهرستان درگز به شمار می رود و اکثر مردم درگز به نوعی با آن وابسته هستند.

وی افزود: کشاورزی از شغلهای حیاتی کشور محسوب می شود و نقش مستقیمی در تامین امنیت غذایی مردم ایفا می کند.

 این کارشناس ارشد کشاورزی درباره آب و هوای منطقه شهرستان درگز گفت: شهرستان درگز به دلیل مجاورت با صحرای قره قوم کشور ترکمنستان تا حدودی از آب و هوای گرم برخودار است و از کل زمین های آبی آن تنها ۶۰درصد قابل کشت است.

وی افزود: متاسفانه با وجود کم آبی و خشکسالی‌های اخیر، بنا بر یک رسم غلط، کشاورزان منطقه درونگر در این منطقه حاصلخیز به کشت برنج مبادرت می کنند.

 کارگر اظهار کرد: سطح زیر کشت برنج در خراسان رضوی حدود ۲۲۰۰هکتار است؛ که31درصد آن به شهرستان درگز مربوط است؛ که با توجه به خشکسالی های متداول شهرستان و سهیم بودن همه کشاورزان این منطقه از نعمت آب رودخانه درونگر، باید هر چه زودتر کشت برنج در درگز با معرفی کشت جایگزین محدود شود.

 وی افزود: متاسفانه استفاده زیاد و ناعادلانه کشاورزان روستاهای بالادست رودخانه درونگر باعث مشکلات کم آبی در روستاهای پایین‌دست رودخانه شده است.

 وی در پایان خاطر نشان کرد: کاهش بهره وری کشاورزی، مشکلات اقتصادی، بیکاری، مهاجرت ،کاهش ازدواج، افزایش اعتیاد و حتی افزایش فساد اجتماعی در منطقه درونگر همگی می تواند به این عامل وابسته باشد؛ لذا امیدواریم بزودی مسئولین درگیر به مسایل کشاورزی شهرستان، به قانون ممنوعیت کشت برنج در درگز توجه نمایند.

انتهای پیام/