به گزارش صبح توس به نقل از بجستان نیوز ; امروزه بدلیل افزایش جمعیت زمین و همچنین تغییرات شدید اقلیمی بخش های عمده ای از جهان با بحران کم آبی و تغییرات شدید آب و هوایی روبرو هستند از سوی دیگر همزمان با افزایش جمعیت زمین بدلیل افزایش نیازهای غذایی این جمعیت رو به افزایش نیاز به محصولات غذایی بیش از پیش احساس می شود اما بدلیل محدودیت منابع طبیعی امروز با کمبود زمین های زراعی حاصلخیز روبرو هستیم بطوری که می توان اذعان داشت که امروزه کشت محصولات زراعی به صورت سنتی به هیچ وجه دارای صرفه اقتصادی نیست زیرا این نوع کشت نمی تواند پاسخگوی نیاز مردم باشد و بایستی برای تامین نیازهای عذایی بشر به دنبال راه‌های جدید و نوین تولید محصولات کشاورزی بود.

از سوی دیگر امروزه بخش های عمده ای از کشور با بحران دسترسی به منابع آبی سالم روبرو هستند و حتی روز به روز بر وسعت زمین های نشست کرده بدلیل برداشت بی رویه از سفره های زیر زمینی افزوده می شود.

مرتضی صادقی کارشناس ارشد مهندسی کشاورزی با اشاره به اهمیت توجه به کشت گلخانه ای اظهار داشت: خوشبختانه با توجه به سیاستهای کلی نظام در رفع وابستگی کشور به واردات محصولات کشاورزی و مقابله با بحران های زیست محیطی و اقلیمی از جمله کم آبی و خشک سالی در طی دهه گذشته امروز بیش از 8000 هزار هکتار سطح زیر کشت گل خانه ای در کشور وجود دارد.

وی ادامه داد: ساماندهی کشاورزی سنتی در شهرستان های کم آبی مانند بجستان و گناباد از طریق توسعه کشت گلخانه ای راهکاری موثر برای مقابله با بحران کم آبی است.

صادقی تاکید کرد: متاسفانه هنوز کشت گل خانه ای به خوبی در بین کشاورزان رواج نیافته است زیرا هنوز کشاورزان سنتی به اهمیت آب و خاکی که از آن بهره برداری می کنند پی نبرده اند.

این کارشناس ارشد مهندسی کشاورزی تصریح کرد: البته در این مسیر نیازمند تلاش پژوهشگران ژنتیک هستیم تا محصولاتی نظر زعفران ، نعناع و انار را با اصلاح نژادی برای کشت گلخانه ای مناسب سازی کنند.

در پایان این پژوهشگر حوزه کشاورزی با اشاره به مزیتهای کشت گلخانه ای از جمله بهره برداری حداکثری از زمین های نا مرغوب و موصونیت محصولات آن در برابر آفات و بلایای طبیعی گفت: امیدوارم سازمانهای متولی عرصه کشاورزی هر چه زودتر با بهره گیری از ظرفیتهای خود زمینه ترویج کشت گلخانه ای را مهیا نمایند.

انتهای پیام/