به گزارش صبح توس، محمد مهدی برادران، معاون سابق برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد مقدس در گفت و گویی که در حاشیه بازدید از تحریریه صبح توس داشت، با اشاره به موقعیت ویژه شهر مشهد در میان کشورهای اسلامی، گفت: شهرهای مذهبی ویترینی برای کشورهای اسلامی بوده و این نکته برای مشهد به شکل مضاعفی نمود پیدا می‌کند. وی با اشاره به اهتمام و توجه جدی به مدیریت مذهبی در چنین شهرهایی، ادامه داد: باید نشان دهیم که وجود دین در اداره حکومت کارآمد و مفدی به فایده بوده است.

برادران، با اشاره به ورود حجم بالایی از گردشگران خارجی مسلمان به مشهد مقدس، خاطرنشان کرد: در خصوص آمادگی مشهد برای ارائه خدمات به زائران باید گفت همواره میان مباحث نظری و مباحث عملی شکاف‌هایی وجود داشته است. همان‌طور که آقای رحیم‌پور گفتند «اگر هزار ساعت هم بنشینیم و مباحث نظری را بررسی و مرور کنیم، در نهایت مردم می‌بینند در عمل قضیه به شکل دیگری نمود پیدا کرد».

وی افزود: شما ممکن است اثبات کنید که معنویت بسیار خوب است و افرادی نیز به خاطر همین معنویت به مشهد بیایند، ولی با مشکلات و مسائلی چون کمبود امکانات بهداشتی، ترافیک در محدوده حرم، سختی تهیه بلیط رفت و آمد، اسکان و... روبه‌رو می‌شوند. ما در شهر با مسائل واقعی و مهمی سر و کار داریم که جزئی از وظایف حوزه مدیریت شهری است.

معاون سابق برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد اضافه کرد: بحث و صبحت انتزاعی و نظری مطلق در مدیریت شهری مفید نیست، زیرا افرادی که برای زیارت به حرم مطهر می‌آیند انتظار کم شدن ترافیک و ایجاد شرایط آسان زیارت را دارند.

وی با تأکید بر این‌که باید فضای زیارت برای زائران غیر ایرانی نیز به شکل مناسبی فراهم گردد، یادآور شد: در کنار ایجاد فضای مناسب زیارت برای این گروه از زائران، باید محل اسکان و خدمات رفاهی متوسطی نیز برای آنان در نظر گرفته شود.

این استاد دانشگاه به وجود رشته مدیریت برنامه‌ریزی شهری در دانشگاه‌ها اشاره نموده و گفت: چنین رشته‌ها و علومی در شرایطی همچون شرایط مشهد معنادار می‌گردند. زمانی که زائر قصد تشرف به حرم مطهر دارد از چه مسیری باید تردد نماید؟ دفعات زیارت این زائر و مشکل ترافیکی که ایجاد می‌کند چه بار ترافیکی ایجاد می‌کند؟ مدیریت شهری در برنامه‌ریزی و هدایت این مسائل نقش اساسی ایفا می‌کند.

وی ادامه داد: دانش برنامه‌ریزی و مدیریت شهری یکی از مباحث روز جهان بوده و به چگونگی حل مباحث شهری از طریق ارائه راهکارهای مناسب در برخورد با مشکلات می‌پردازد. به‌طور مثال، در بحث مدیریت شهری باید چه راهکارهایی اعمال شود تا محل اسکان زائر در موقعیتی مناسب با ترافیکی کمتر باشد.

باید از تجارب دیگر کشورها در مدیریت شهری بهره برد

معاون سابق برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد با تأکید بر لزوم استفاده از تجارب دیگر شهرهای جهان در مدیریت شهری، اظهار کرد: پیاده‌سازی مدیریت شهری در ظاهر ممکن است ساده باشد، اما باید در پس آن دانش مدیریتی قوی و تجربه برنامه‌ریزی مدیریت شهری وجود داشته باشد. لذا لازم است فعالیت‌هایی که در دیگر شهرهای کشور و جهان صورت گرفته در کنار هم قرار داده و ازآن‌ها الگو گرفت.

برادران با بیان این ‌که مشهد در عرصه برنامه‌ریزی شهری با چالش‌های بسیاری مواجه است، عنوان کرد: اصلی‌ترین دلیل وجود این چالش‌ها، نبود زیرساخت‌های مناسب شهری است. نبود زیرساخت مناسب حمل ‌و نقل، حضور جمعیت مهاجر، ورود زائرانی که بدون برنامه سفر کرده و رفتار غیر قابل ‌پیش‌بینی دارند بزرگ‌ترین مشکلات مشهد در مسیر برنامه‌ریزی به شمار می‌رود.

این استاد دانشگاه در توضیح دلیل فعالیتش در معاونت برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد، گفت: احساس من این بود که خلأ برنامه‌ریزی در کشور  نیز وجود دارد. ما امروز آن‌قدر دولتی شده‌ایم که اکنون می‌گوییم بخش‌های دولتی باید خصوصی شوند. هیچ‌وقت در مورد نهادهای غیردولتی صحبت نمی‌کنیم.

وی ضلع سومی در اداره امور شهری بر شمرد و بیان داشت: به‌ عنوان شخصی که سال‌ها مدیریت شهری را در دانشگاه تدریس کرده و نهادهای عمومی را نیز مورد توجه قرار داده‌ام، متوجه می‌شوم که ضلع سومی در کشور به ‌عنوان نهادهای عمومی غیر دولتی کمرنگ است.

با توجه به این حجم از شهرنشینی در جهان، امروز هنوز فقط صحبت از خصوصی شدن است اما از نهادهای عمومی غیردولتی سخنی به میان نمی‌آید.

او بابیان این ‌که جمعیت شهرنشین در کشور ما بیش از 72 درصد است، خاطرنشان کرد: موضوع اقتصاد شهر و سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی شهری را وقتی در کنار یکدیگر قرار ‌دهیم با موضوع واحدی به نام مدیریت شهری روبه‌رو می‌شویم.

برادران در ادامه به بیان فعالیت‌های خود در دوره مسؤولیت در معاونت برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد پرداخت و گفت: در عرصه ملی در قالب دبیر کمیسیون معاونین برنامه‌ریزی کلان‌شهرهای کشور موفقیت‌های خوبی به دست آوردیم که باعث پذیرفته شدن جایگاه اصلی مشهد در کشور شد. علاوه بر آن، در عرصه بین‌الملل نیز در مواجهه با اتحادیه‌های بزرگی همچون متروپلیس و اتحادیه شهرها و دولت‌های محلی، حرفهای زیادی برای گفتن داشتیم. به گونه‌ای که حتی تا ‌اندازه‌ای فراتر از تهران و شهرهای دیگر کشور فعالیت داشته و توانستیم عضو هیأت مدیره و رییس دفاتر منطقه‌ای آن باشیم.

او ادامه داد: در سال‌های گذشته سعی شد مسائل شهری با نگاه علمی و دانشگاهی دنبال گردد. مجموعه ‌سازمانی شهرداری هم همراهی کرد تا مشهد به ‌عنوان نمونه مناسب برای تحقق بسیاری از اندیشه‌های جدید مطرح گردد. تا جایی که به اذعان شهرداران و معاونین برنامه‌ریزی سایر کلان‌شهرهای کشور، مشهد پیشگام برنامه‌ریزی شهری بود. حتی سال گذشته استاید برنامه‌ریزی شهری، مشهد را قطب برنامه‌ریزی شهری لقب دادند.

پایان بخش اول گفت‌وگو

انتهای پیام/