به گزارش صبح توس؛ احمد رضاپور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:با وجود گذشت ۲ سال از  شهرستان شدن کوهسرخ، شعبه هلال احمر و یا نمایندگی این جمعیت در این شهرستان مستقر نیست و  به لحاظ نبود ساختمان هلال احمر و تجهیزات و امکانات امدادی مورد نیاز مشکلاتی وجود دارد ضمن آن که با توجه به بعد مسافت و وجود جاده کوهستانی نیازهای امدادی در شهرستان  وجود دارد که باید نسبت به برطرف کردن آنها اقدام کرد.

وی ادامه داد: به طور مثال شب گذشته زمین لرزه چند بار کوهسرخ را لرزاند که بر اثر این زلزله یک دختر ۱۷ ساله بر اثر ترس و اضطراب دچار آسیب جزیی شده بود که با حضور تیم اورژانس اقدامات لازم به صورت سرپایی در محل انجام شد همچنین  ۹ باب منزل مسکونی در روستای دهمیان از توابع این شهرستان دچار آسیب سطحی شد و با توجه به بافت روستا ۱۵۰ نفر از مردم با همکاری دهیاری و شورای اسلامی روستا و نیروی انتظامی شب را در اماکن امن مانند مسجد، مدرسه و حسینیه روستا سپری کردند اما نکته جالب این جاست که این شهرستان از حداقل امکانات و تجهیزات امدادی محروم است.

رییس جمعیت هلال احمر کاشمر گفت:تا کنون بارها درخواست راه‌اندازی دفتر نمایندگی هلال احمر و یا شعبه مستقل این جمعیت برای کوهسرخ شده است اما اقدامی صورت نگرفته است.

رضاپور افزود: این شهرستان فاقد انبار امدادی و ملزومات و تجهیزات مناسب برای خدمت رسانی به آسیب دیدگان در زمان وقوع حوادث است که در صورت استقلال هلال احمر این تجهیزات و ملزومات باید تامین شود.

وی اضافه کرد: در شهرستان کوهسرخ با وجود درخواست‌های بسیار هنوز یک خانه هلال در دهیاری ها و مراکز بخش راه اندازی نشده حال آن که با راه اندازی این خانه ها امکان ارائه آموزش به مردم و تامین امکانات و تجهیزات امدادی هست. 

رییس جمعیت هلال احمر کاشمر گفت: اگرچه به لحاظ لجستیکی هلال احمر کوهسرخ با مشکلاتی مواجه است اما طی یکی دو سال اخیر هلال احمر کاشمر برای توسعه آموزشهای امدادی و ارائه آموزش های لازم به مردم برای مواجهه با حوادث طبیعی اقدام کرده است و با توجه به قرار گرفتن منطقه بر روی گسل درونه شایسته است مردم منطقه آموزش های لازم برای مقابله با زلزله را فرا بگیرند.

شهرستان کوهسرخ با ۲۸ روستا به مرکزیت شهر ریوش با ۳۰ هزار نفر جمعیت در ۳۰ کیلومتری شمال شهر کاشمر و  ۲۲۰ کیلومتری جنوب غربی مشهد واقع است.

طی دو هفته گذشته شهرستان کوهسرخ که بر روی گسل درونه قرار دارد و زلزله خیز است چندین بار لرزیده است.

انتهای پیام/4001