به گزارش صبح توس؛ حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی پیش از ظهر امروز در اولین نشست رسانه‌ای شورای وحدت و ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی خراسان رضوی که در مسجد امام خمینی(ره) مشهد، برگزار شد، اظهار کرد: انتخابات پیش رو فرصت جدیدی برای ملت ایران جهت مشارکت سیاسی و انتخاب سرنوشت خود است و این فرصت را فراهم می‌کند که با انتخاب خود زمینه تغییر، تحول و بهبود وضعیت کشور را در پای صندوق‌های رأی فراهم شود تا مردم با انتخاب صحیح دولتی را پای‌کار بیاورند که بتواند در جهت حل مشکلات مردم برآید.

وی خاطر نشان شد: در هر انتخاباتی برای سامان‌دهی مشارکت و انتخاب آگاهانه، دقیق‌ و بصیرانه مردم، نقش احزاب و گروه‌های سیاسی، نقش نخبگان فرهنگی و اجتماعی در جامعه برای کمک کردن به مردم جهت رسیدن به انتخابات بهتر بسیار حساس و تعیین کننده است‌.

ترقی تصریح کرد: مردم به دلیل مشکلات و گرفتاری‌های متعددی رو به رو هستند، امکان شناخت دقیق نامزدهایی که می‌خواهند انتخاب کنند را ندارند و به دلیل تعدد بالای نامزدها در کلان‌شهرها، با تکیه بر جریانات مورد اعتمادشان اقدام به انتخاب نامزدها می‌کنند تا با اطمینان بیشتری سرنوشت کشور، استان و شهر خود را انتخاب کنند.

سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی خراسان رضوی گفت: با توجه به جریان خاصی که در کشور وجود دارد دو ظرفیت جدید در کشور شکل گرفته است، شورای وحدت با محوریت روحانیون و شورای ائتلاف با محوریت نخبگان و تشکل‌های مردم نهاد در تلاش هستند تا از ظرفیت نیروهای انقلابی به‌خوبی استفاده و این ظرفیت را سازمان‌دهی کنند.

وی خاطر نشان شد: شورای وحدت و شورای ائتلاف در خراسان رضوی یک هدف و نیت را دنبال می‌کنند، اما در اجرا دو ظرفیت متفاوت دارند، در این دوره مانند انتخابات مجلس شورای اسلامی، شورای وحدت و شورای ائتلاف یکی شدند، زیرا در انتخابات گذشته مردم به این شورا اعتماد کردند.

ترقی بیان کرد: دستاورد انتخابات گذشته مجلس شورای اسلامی و نقش شورای اتلاف این است که جایگاه نمایندگان خراسان رضوی به نسبت دوره‌‌های قبل ارتقای بیشتری دارد؛ نایب‌رئیسی مجلس شورای اسلامی، ریاست کمیسیون‌های مهم مجلس و حضور در کمیسیون حساس مجلس نشان می‌دهد، نمایندگان خراسان رضوی به عناصر مهمی در حل مسائل کشور تبدیل شدند و حضور آن‌ها در استان، پیگیری و مطالبه مردم جزو وظایف شورای ائتلاف از شروع کار مجلس بوده است.

وی اضافه کرد: مطالبات و پیگیری‌های خوبی توسط نیروهای تازه‌نفس مجلس انجام شده که نتیجه آن در بودجه سال آینده مشخص می‌شود.

ترقی با تأکید بر این مطلب که با بازنگری عملکرد شورا در انتخابات گذشته و استفاده از نقطه نظرات و دیدگاه‌های نخبگان و تشکل‌های مردمی نقاط قوت و ضعف را مورد بررسی قرار داده‌ایم، ابراز کرد: تلاش کردیم در گام دوم شورای وحدت و ائتلاف چالش‌های موجود را حل کرده و با تقویت نقاط قوت مسیر قوی‌تری را پیش بگیریم.

سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی خراسان رضوی از شکل‌گیری کمیته‌ای با عنوان مطالبه گری خبر داد و اظهار کرد: یک سری تغییراتی در شورای ائتلاف انجام دادیم، به عنوان مثال نیروهای متخصص در مسائل شهری را جایگزین نخبگان کرده‌ایم و پوشش جریانات سیاسی به گونه طراحی شده که هیچ جریان سیاسی بیرون ائتلاف نماند.

وی تصریح کرد: دو کارگروه را برای انتخابات ۱۴۰۰ ایجاد کرده‌ایم، کارگروه اول آسیب‌شناسی شوراهای شهر گذشته را مورد بررسی قرار می‌دهد و کارگروه دوم که از ۴۰ متخصص در حوزه‌های مختلف مدیریت شهری تشکیل شده برنامه چهار ساله شورای شهر را تدوین می‌کنند تا بر اساس اولویت‌هایی که در خواست‌های مردم است، پیگیری‌ها دنبال شود.

ترقی با اشاره به اینکه در شورای شهر آینده اعضای شورا باید عمدتاً گرایش تخصصی داشته باشند، متذکر شد: در شورای شهر آینده باید گرایش‌های سیاسی به حداقل برسد و اعضا کارآمد و حلال مشکلات مردم باشند تا به نحو مطلوب اهداف را دنبال کنند.

عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی گفت: نرم‌افزاری را آماده کرده‌ایم و آدرس سایت را به زودی به افرادی که می‌خواهند برای انتخابات ۱۴۰۰ کاندید شوند اعلام می‌کنیم تا اطلاعات اولیه را وارد کنند و مدارک و مستندات لازم برای بررسی شایستگی آن‌ها ثبت شود.

وی افزود: شورای ائتلاف برای بررسی شاخص‌های پایه نامزدها پنج کمیته بررسی تشکیل می‌دهد که افراد با مستندات موجود ظرف مدت یک ماه مورد بررسی قرار می‌گیرند تا سوابق و نحوه کارآمدی آن‌ها ارزیابی شود و به تعداد پنج برابر نیاز به کمیته تطبیق معرفی می‌شوند.

ترقی ادامه داد: در کمیته تطبیق مجموعاً ۱۷ نفر که متخصص کمیسیون‌های شورای شهر هستند و از مسائل شهری اطلاع دارند حضور دارند و پس از بررسی‌های لازم ظرفیت سه برابری را به شورای ائتلاف معرفی می‌کنند، سپس در شورای مرکزی که جمعیتی بالغ‌بر ۴۰ نفر حضور دارند ظرفیت دو برابر نیاز شورای شهر را به مجمع عمومی معرفی می‌کنند و در نهایت در این مرحله مجمع عمومی با ۳۰۰ نفر اعضا با شنیدن نقطه نظرات افراد رأی‌گیری می‌کنند و لیست نهایی توسط مجمع عمومی انتخاب و به مردم معرفی می‌شوند، تمامی نامزدها باید این مراحل را طی کنند.

عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی تشریح کرد: نتیجه این فرآیند این خواهد بود که مردم به صالح‌ترین افراد برای انتخابات شورای شهر رأی می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: نامزدهایی که برای انتخابات شورای شهر انتخاب می‌شوند، نباید شورا را سکویی برای مسؤولیت‌های دیگر ببینند، به همین دلیل اعضای شورای شهر ششم حق گرفتن مسؤولیت جدید خارج شورا را ندارند.

ترقی سیاست شورای ائتلاف را توسعه متوازن و همه‌جانبه در مشهد، محرومیت‌زدایی از حاشیه شهر، ارتقای حمل‌و‌نقل عمومی به جهت کاهش ترافیک و آسایش مردم و تقویت زائر محوری برشمرد.

عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی با بیان اینکه نباید مشهد را با هزینه‌های گران مدیریت کنیم، تصریح کرد: متأسفانه در بحث فرهنگی وضعیت شهر متناسب نیست.

وی با اشاره به اینکه امیدواریم در انتخابات ۱۴۰۰ شاهد حضور حداکثری و یک رقابت سالم باشیم، گفت: نباید به دشمن اجازه دهیم از انتخابات برای سیاه‌نمایی دستاوردهای انقلاب اسلامی استفاده کند، زیرا همه دولت‌ها با هر تفکری تلاش کردند تا به تقویت نظام جمهوری اسلامی کمک کنند.

ترقی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: در شورای جدید باید نقش زنان، جوانان، نخبگان، روحانیون و متخصصان پررنگ باشد تا مشکلات رفاهی، امنیت، معیشتی و سلامت مردم مشهد به نحو مطلوبی حل شود و سرمایه‌گذاری‌ها عادلانه صورت بگیرد.

عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی در پاسخ به خبرنگار صبح توس پیرامون عهدشکنی برخی افراد در انتخابات مجلس شورای اسلامی و انصراف ندادن آن‌ها از روند انتخابات به نفع افراد برگزیده، گفت: قطعاً کسی که یک‌بار عهد خود را می‌شکند امکان آن هست بازهم عهد خود را بشکند از این رو قطعاً این نوع عملکرد آن‌ها به عنوان امتیاز منفی برای انتخاب آن‌ها به عنوان افراد برگزیده در لیست نهایی خواهد داشت اما ما نگاه حذفی و قهری به این افراد نداریم.

وی همچنین در پاسخ به دیگر سؤال خبرنگار صبح توس، پیرامون قطع ارتباط رسانه‌ای نماینده‌ها پس از انتخابشان، گفت: نمایندگان مشغله کاری بالایی دارند لذا نمی‌توان انتظار داشت که در هر زمانی پاسخگوی سؤالات خبرنگاران باشند اما قطعاً این موضوع را به نمایندگان انتقال می‌دهم که زمان بیشتری برای پاسخگویی به رسانه‌ها و حضور در حوزه‌های انتخابیه اختصاص دهند و این آمادگی را داریم که در صورت بی‌پاسخ ماند سؤال خبرنگاران از سوی نمایندگان، این سؤال را از راه‌های دیگر به دست نماینده برسانیم و پاسخ آن را دریافت کنیم.

ترقی در پایان خاطر نشان شد: لیست نهایی شورای وحدت و ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی برای انتخابات شوراهای شهر تا دهم خرداد منتشر می‌شود.

انتهای پیام/