به گزارش صبح توس؛ مشهد را خاک برد،مسئولان را خواب!، بازگشت به موبایل پارک!، بی‌سامانی بازار اجاره مسکن، جریمه یک میلیارد و 214 میلیون ریالی شرکت های هواپیمایی، دستگیری گانگسترهای میدان تلویزیون، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری پیش رو نیم نگاهی به مهم‌ترین قسمت‌های آنان شده است.

 

خراسان؛

مشهد را خاک برد،مسئولان را خواب!

 

هوای مشهد روز گذشته شاخصی را تجربه کرد که در سال های اخیر بی سابقه بوده است و وضعیت کیفی بسیار بحرانی را برای مردم مشهد به دنبال داشت. هجوم ریزگردها به آسمان مشهد و غلظت آلاینده ها باعث شد شاخص کیفیت هوای مشهد در ساعات ابتدایی روز گذشته به عدد بی سابقه 298 برسد و در وضعیت اضطرار و هشدار ناسالم برای تمام افراد قرار بگیرد. وضعیت بحرانی آلودگی هوا در حالی رخ داد که باز هم مسئولان کمیته اضطرار آلودگی هوای مشهد غافلگیر شدند و پس از 20 ساعت از آغاز بحران تشکیل جلسه دادند. همچنین این سوال وجود دارد که آیا وقوع چنین حجمی از هجوم ریزگردها و وقوع آلودگی هوا قابل پیش بینی نبود؟
صحرای قره قوم ترکمنستان منشأ آلودگی
برای پیگیری دلایل این حجم بالای آلودگی هوای مشهد و هجوم ریزگردها به آسمان شهر، با مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گفت و گو می کنیم. حمید صالحی در این باره به «خراسان رضوی» می گوید: شرایط هوای مشهد در وضعیت اضطرار و وضعیت قرمز قرار دارد و دو کانون گرد و خاک قره قوم در ترکمنستان و هرات در افغانستان عامل آلودگی شدید اخیر هوای مشهد است و نوع آلاینده ای که اکنون در شهر مشهد وجود دارد، از نوع گرد و غبار و ذرات معلق است.وی تصریح می کند: از مردم تقاضا می کنیم همکاری های لازم را به عمل آورند و افرادی که ناراحتی های تنفسی و قلبی دارند، از تردد در سطح شهر خودداری و فقط در صورت لزوم در شهر تردد کنند و در صورتی که حضورشان اجتناب ناپذیر است، از ماسک های مناسب استفاده کنند.مدیر کل حفاظت محیط زیست استان می افزاید: از دارندگان خودروهایی که نقص فنی دارند، تقاضای عدم تردد داریم و خودروهایی که معاینه فنی ندارند به هیچ وجه در شهر تردد نکنند، همچنین از پلیس محترم تقاضا کرده ایم با خودروهایی که معاینه فنی ندارند، به طور جدی برخورد شود و اعمال قانون صورت گیرد.
ادامه آلودگی هوا تا پنج شنبه
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همچنین درباره ادامه آلودگی هوای مشهد می گوید: بر اساس پیش بینی هواشناسی، آلودگی هوا تا پنج شنبه ادامه دارد و وضعیت هوا به این صورت است.
آلودگی بی سابقه هوا در مشهد
در ادامه با مدیر محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری مشهد گفت و گو می کنیم. محمد پذیرا می گوید: بیشترین شاخص آلودگی هوای مشهد مربوط به دی ماه سال گذشته با عدد 171 بوده، این در حالی است که شاخص کنونی مشهد با عدد 210 است که در سال های اخیر بی سابقه بوده است.وی می افزاید: ضمن این که شاخص لحظه ای 298 در چند سال اخیر و درحدود چهار سال مدیریت من هم تجربه نشده است و با اطلاعاتی که از قبل موجود است، چنین شاخصی تاکنون نداشتیم.وی درباره هجوم ریزگردها به آسمان مشهد نیز می گوید: یک سری کانون های داخلی و خارجی ریزگرد داریم که بر شهر مشهد تاثیر می گذارد، اوج تاثیرگذاری ریزگردها در آسمان مشهد در ساعت 8شامگاه دوشنبه اتفاق افتاد و روند رو به رشد ورود ذرات معلق کمتر از دو و نیم نیترون که ریزگردها هستند، باعث افزایش غلظت آلاینده ها و ورود شاخص کیفیت هوا به محدوده ناسالم برای تمامی افراد شد.
توصیه به بیماران قلبی و تنفسی
وی در توضیح چرایی این رخداد یادآور می شود: ورود ذرات کوچک تر از دو و نیم نیترون با جریانات هواشناسی و جریانات باد و خاک در سطح شهر بوده است و به دلیل این که نوع این ذرات معلق حالت شناوری دارد، زمان لازم است تا ذرات فرو نشست کند و در نهایت کیفیت هوا به شرایط مناسب بازگردد.
پذیرا در توصیه ای به همشهریان اظهار می کند: این ذرات تاثیرات نامطلوبی بر سلامتی دارد و وارد ریه ها و حتی جریان خون می شود و باعث بروز بیماری های قلبی، عروقی و تنفسی به دلیل قرار گرفتن طولانی در معرض این ذرات می شود. وی می افزاید: اما در کوتاه مدت که اکنون با آن مواجه هستیم کسانی که بیماری های قلبی و عروقی دارند، تردد های غیر ضروری را کاهش بدهند تا هوای مشهد به روند عادی بازگردد، همچنین ورزش کردن در مکان های باز نیز در این شرایط توصیه نمی شود.
استقرار اورژانس مشهد در مناطقی با بیشترین آلودگی هوا
همچنین رئیس اداره حوادث و مدیریت بحران دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: پایگاه های اورژانس 115 در 10 منطقه مشهد که دارای هوای آلوده و با وضعیت بسیار ناسالم است، مستقر شدند. شهرام طاهرزاده به ایرنا گفت: کلیه بیمارستان های مشهد نیز برای پذیرش بیماران مرتبط با آلودگی هوا آمادگی کامل دارند. وی تاکید کرد: اکیدا توصیه می شود عموم مردم در زمینه انجام برنامه های خود مراقبتی برای حفظ سلامت خود اقدام کنند که کاهش فعالیت های بدنی و ترددهای غیرضروری و استفاده از ماسک مناسب از آن جمله است.
تصمیمات کمیته اضطرار آلودگی هوای مشهد
روز گذشته و پس از گذشت حدود 20 ساعت از بحران آلودگی هوا در مشهد، جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوا برگزار و تصمیماتی برای کنترل و کاهش آلاینده ها گرفته و اعلام شد.به گزارش روابط عمومی استانداری معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی درباره تصمیمات این کمیته گفت: ادارات دولتی در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه با دوساعت تاخیر فعالیت خود را آغاز می کنند، همچنین مصوب شد، بانک ها به روال روزهای عادی کار خود را شروع کنند اما دو ساعت زودتر تعطیل شوند، همچنین طی روزهای چهارشنبه و پنج شنبه تمام مراکز آموزشی تعطیل خواهند بود، به جز امتحاناتی که به صورت هماهنگ و سراسری برگزار می شود. محمد مقدوری با بیان این که آموزش و پرورش جزئیات بیشتری از تعطیلی مراکز آموزشی را به والدین دانش آموزان اطلاع رسانی خواهد کرد، افزود: تمام مهد های کودک هم در مشهد طی این دو روز تعطیل است و در صورت نیاز کارکنان به جز موارد و دستگاه های خاص می توانند از مرخصی استحقاقی استفاده کنند. وی با بیان این که شاخص کیفیت هوای مشهد در وضعیت بنفش است و پیش بینی های هواشناسی برای روز چهارشنبه اندکی کاهش آلاینده ها را نشان می دهد، افزود: کاهش آلاینده ها به حدی نیست که وضعیت خیلی نسبت به روز سه شنبه بهبود یابد. وی تصریح کرد: این پیش بینی ها برای روز پنج شنبه حاکی از افزایش شدت آلودگی هوا در مشهد است از این رو، برای تعطیلی ادارات در روز پنج شنبه بررسی های بیشتری انجام می شود و موضوع به مردم اطلاع رسانی خواهد شد.
دیگر تصمیمات و مصوبات کمیته اضطرار آلودگی هوای مشهد: کلیه خودروهای سواری شخصی دارای پلاک زوج در روز پنج شنبه از در منزل مجاز به تردد نخواهند بود و اگر صورت گیرد توسط پلیس راهور اعمال قانون خواهند شد. کلیه فعالیت های عمرانی که به تشدید آلودگی هوا منجر شود، در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه ممنوع است. فعالیت کلیه واحدهای شن و ماسه و سنگ شکن ها در شمال و شمال شرق مشهد ممنوع و تعطیل خواهد بود. استفاده از سوخت مایع در کلیه نیروگاه های مشهد ممنوع است و در صنایع نیز این ممنوعیت باید اجرا شود. فاصله حرکت قطارشهری مشهد به 5دقیقه کاهش می یابد. خاموش بودن کلیه اتوبوس های شرکت واحد اتوبوسرانی در پایانه ها از الزامات است و نباید اتوبوس را روشن نگه دارند. کلیه فعالیت های ورزشی در محیط های باز و بسته در روز چهارشنبه و پنج شنبه تعطیل است و مجاز به فعالیت نخواهند بود.
جزئیات تعطیلی مدارس و برگزاری امتحانات
مهدی مجیدی فرد سرپرست روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی نیز در باره جزئیات تعطیلی مدارس و برگزاری امتحانات در مشهد به «خراسان رضوی» گفت: امتحانات نهایی پایه سوم متوسطه و پیش دانشگاهی، امتحان هماهنگ استانی پایه نهم و کار و دانش و امتحان هماهنگ منطقه ای پایه ششم مدارس، روز 9خردادماه مطابق برنامه از پیش اعلام شده در مشهد و تبادکان و کل استان برگزار می شود. وی افزود: کلیه امتحانات داخلی مدارس در نواحی هفت گانه مشهد و تبادکان در تمامی مقاطع تحصیلی، روز چهارشنبه 9خردادماه لغو می شود، امتحانات لغو شده نیز پس از پایان فرایند امتحانات خردادماه و بعد از آخرین امتحان، طبق نظر و تأیید شورای مدرسه برگزار می شود. وی تصریح کرد: امتحانات نهایی و داخلی شهرستان ها و مناطق دیگر استان، طبق برنامه قبلی برگزار خواهد شد.

 

بازگشت به موبایل پارک!

مدیرعامل شرکت ترافیک هوشمند الیت از نصب برچسب الکترونیکی و جایگزینی آن با سیستم برداشت دستی پلاک توسط پارکبانان الیت خبر داد؛ اقدامی که پیش از الیت و در زمان اجرای طرح موبایل پارک در مشهد انجام شده بود. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، محمد مهدی اسدی اظهار کرد: به دنبال آن هستیم تا تبادل مالی شهروندان و پارکبانان را در اسرع وقت حذف کنیم و کار را به صورت الکترونیکی و آنلاین انجام دهیم. وی یادآور شد: طی دو هفته آینده، طرحی در دست تهیه است تا به کمیسیون حمل و نقل شورای اسلامی شهر و صحن علنی شورا ارائه شود که در صورت تصویب تبادلات مالی شهروندان و پارکبانان را حذف می کند. وی افزود: به دنبال اختصاص مشوق هایی هستیم تا شهروندان با استفاده از اپلیکیشن موبایلی الیت یا من کارت الکترونیکی تراکنش های لازم را انجام دهند. وی تاکید کرد: با توجه به گلایه مندی شهروندان از سیستم دستی پرداخت و کسر کرایه توسط پارکبانان، تلاش می شود سیستم ثبت دستی حذف و کار با سیستم RFID پیگیری شود. به این منظور برچسب الکترونیکی جایگزین مارک سبز رنگ الیت روی شیشه خودروها می شود و به جای ثبت دستی پلاک توسط پارکبانان، کار به صورت الکترونیکی انجام می شود تا شبهه احتمالی از بین رود. مدیرعامل الیت با اشاره به هزینه دار بودن نصب این برچسب الکترونیکی گفت: الیت شرکت درآمد-هزینه است و نصب این برچسب ها نیز برای شرکت هزینه بردار است، اما با توجه به نگاه مثبت شهردار مشهد به هوشمندسازی و اولویت قرار دادن رضایتمندی مردم، انتظار می رود این مهم با حداقل هزینه صورت گیرد.

 

جریمه یک میلیارد و 214 میلیون ریالی شرکت های هواپیمایی

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان با بیان این که  12 مورد تخلف مربوط به شرکت‌های هواپیمایی در مشهد در حال رسیدگی است، گفت: سال گذشته نیز به 46 پرونده تخلف شرکت‌های هواپیمایی رسیدگی شد و این شرکت‌ها درمجموع به پرداخت یک میلیارد و 214 میلیون و 581 هزار و 975 ریال جریمه محکوم شدند.  حمیدرضا کریم، روز گذشته در گفت‌وگو با ایرنا افزود: هرگونه گران‌فروشی در هر صنفی تخلف است بنابراین شهروندان می‌توانند در صورت مشاهده این تخلفات موضوع را به اداره تعزیرات حکومتی گزارش کنند.

 

قیمت شیرخام 1440 تومان شد

 

مدیر تنظیم بازار جهاد کشاورزی خراسان رضوی در خصوص تغییر قیمت شیر خام در روزهای اخیر گفت: قیمت شیرخام 1440 تومان شده و تنها حدود 5 درصد نسبت به قبل افزایش قیمت داشته‌ایم، این افزایش قیمت هم به افزایش قیمت نهاده‌های دامی مربوط است، زیرا قیمت نهاده‌های دامی افزایش یافته و بنابراین بر قیمت شیرخام نیز تاثیر گذاشته است.
محمدرضا جوادی در گفت‌وگو با ایسنا افزود: این افزایش قیمت از قبل توسط دولت تصویب شده بود اما هیچ گاه اجرایی نشد، در واقع جهاد کشاورزی حدود دو سال پیش قیمت خرید شیر خام کارخانجات را از دامداران 1450 تومان اعلام کرد ولی در این چند سال شیر خام به این قیمت خریداری نمی‌شد.
مدیر تنظیم بازار جهاد کشاورزی خراسان رضوی  خاطرنشان کرد: همواره شیر خام به قیمت‌های 1300 و 1350 تومان و اگر شیر خیلی با کیفیت بود، 1400 تومان خریداری می‌شد. بنابراین این افزایش قیمت از قبل اتفاق افتاده ولی اجرایی نشده بود و هم‌اکنون این افزایش قیمت را اعمال کردند.
جوادی در خصوص تاثیر افزایش قیمت شیر خام بر فراورده‌های دامی تصریح کرد: این موضوع تاثیر خاصی بر فراورده‌های دامی نخواهد داشت.
شایان ذکر است خراسان رضوی 31 اردیبهشت ماه جاری در گزارشی با تیتر«قیمت شیرخام پخته نیست » به بیان گلایه های تولید کنندگان شیر درباره متناسب نبودن قیمت این محصول در مقایسه با هزینه های تولید به ویژه پس از گرانی نهاده های دامی پرداخته بود.
آغاز سامان دهی عرضه شیرخام و فعالیت لبنیات محلی در مشهد
رئیس شبکه دام پزشکی شهرستان مشهد همچنین از آغاز سامان دهی مراکز عرضه شیرخام و فعالیت لبنیات‌ سنتی شهرستان خبر داد.
به گزارش ایسنا، محمود جوادی‌نژاد با اعلام آغاز طرح اجرایی سامان دهی مراکز عرضه شیر خام و لبنیات سنتی اظهار کرد: این طرح با هدف ارتقای سطح کیفی و بهداشتی مراکز عرضه شیرخام و همچنین فرهنگ‌سازی در حوزه مصرف لبنیات سنتی آغاز شده است.
وی تصریح کرد: در انجام این برنامه نهاد‌های مرکز بهداشت،معاونت بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی، دام پزشکی و اتحادیه مواد غذایی با تشکیل گشت‌های مشترک با یکدیگر همکاری می کنند.
رئیس شبکه دام پزشکی شهرستان مشهد افزود: طرح سامان دهی مراکز عرضه شیر و لبنیات سنتی از مصوبات کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان است که بر مبنای آن تلاش می‌شود با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی مربوط، نواقص بهداشتی مراکز تولید و عرضه این نوع فراورده‌های لبنی برطرف شود.
جوادی‌نژاد خاطرنشان کرد: با توجه به آمار و اطلاعات اتحادیه مواد غذایی و انجمن صنفی لبنیات سنتی؛ بیش از 1100 مرکز فروش و عرضه شیرخام به صورت فله  در شهرستان مشهد فعالیت می کنند. وی گفت: بازرسان در اجرای گشت‌های نظارتی خود علاوه بر آموزش و اطلاع رسانی به متصدیان واحدهای فروش شیرخام و لبنیات سنتی، برای رفع نواقص بهداشتی مراکز، توصیه‌های لازم را ارائه می کنند.

 

شهرآرا؛

بی‌سامانی بازار اجاره مسکن 

دو خانه با امکانات نسبتا مشابه در یک منطقه اما با قیمت‌های کاملا متفاوت. این حکایت بازار اجاره مسکن در مشهد است، بازاری که از مستأجر گرفته تا صاحب‌خانه و مشاوران املاک اعتقاد دارند ضابطه‌ای بر آن حاکم نیست و نرخ‌ها معمولا به صورت توافقی و بسته به نیاز صاحب‌خانه‌ها به نقدینگی تعیین می‌شود. در این بین، برخی‌ها اعتقاد دارند برخی از بنگاه‌های املاک هم در افزایش بی‌رویه نقش دارند و مدام بر آتش رشد اجاره‌‌بها می‌دمند. 
این در حالی است که رئیس اتحادیه املاک مشهد این مسئله را قبول ندارد. او می‌گوید افزایش اجاره‌بها از سوی صاحب‌خانه‌ها صورت می‌گیرد.
در این میان، کارشناسان اقتصادی معتقدند یکی از بزرگ‌ترین دلایل بی‌ضابطه بودن اجاره‌بهای مسکن در ایران نبودِ اجاره‌داری حرفه‌ای در کشور است. آن‌ها به صنعت اجاره‌داری در کشورهای توسعه‌یافته و حتی برخی از کشورهای همسایه اشاره می‌کنند. در این کشورها شرکت‌هایی وجود دارند که به صورت تخصصی املاک را اجاره می‌دهند. این شرکت‌ها باید همه اطلاعات را به اداره مالیات گزارش دهند. از این رو، دریافت اجاره‌بهای بیشتر به منزله پرداخت مالیات بیشتر است و مالکان را از تخفیف‌های مالیاتی محروم می‌کند.

﷯ نرخ‌ها چگونه تعیین می‌شوند؟
دکتر بهروز ملکی‌، تحلیلگر ارشد بازار مسکن، جزو افرادی است که اعتقاد دارند اجاره‌داری حرفه‌ای در ایران شکل نگرفته است و همین مسئله بر بازار مسکن تأثیر زیادی می‌گذارد به طوری که در عمل، نرخ‌ها بیشتر از سوی مالکان و بنگاه‌های املاک تعیین می‌شود. وی می‌گوید: اجاره‌بها در ایران تابعی از نیاز مالکان، نرخ سود سپرده بانکی و رشد نرخ تورم است.
با این حال، رئیس اتحادیه املاک مشهد ضمن رد نقش داشتن بنگاه‌های املاک در افزایش اجاره‌بها می‌گوید: تعیین اجاره‌بها ضابطه‌ای ندارد و قیمت‌ها از سوی مالکان اعلام می‌شو‌د. وزارت مسکن و شهرسازی، شهرداری و سازمان امور مالیاتی نهادهایی هستند که می‌توانند اهرم‌هایی برای مدیریت قیمت اجاره‌‌بها وضع کنند.
علی مرادزاده با انتقاد از وضعیت فعلی تعیین اجاره‌بها می‌گوید: مشاور املاک فقط می‌تواند نظر و خواسته موجر را به مستأجر منتقل کند. سازمان دارایی و امور مالیاتی باید اظهارنامه مالیاتی موجران را دریافت کند ولی متأسفانه نظارت دقیقی دراین‌باره صورت نمی‌گیرد.
مرادزاده ادامه می‌دهد: در بسیاری از کشورها عرضه و تقاضای مسکن از اعتدال مناسبی برخوردار است و قیمت اجاره‌بها با توجه به تورم سالیانه تعیین می‌شود. بر همین اساس مالیات بر اجاره نیز افزایش می‌یابد. این‌ها در حالی است که در کشور ما فقط اجاره افزایش می‌یابد و مالیاتی پرداخت نمی‌شود. دولت باید با ابزارهایی که در اختیار دارد این مسئله را
مدیریت کند. 
یکی از این ابزارها می‌تواند مشاوران املاک باشد. وی همچنین درباره تعیین اجاره‌‌بها در مشهد می‌گوید: تا تیر نمی‌توان رقم دقیقی از متوسط افزایش اجاره‌بها اعلام کرد ولی شواهد از ١٠ تا ١۵ درصد افزایش اجاره‌بها نشان دارد.
صادق عابدزاده، کارشناس بازار مسکن، نیز دراین‌باره می‌گوید: قانونی برای تعیین نرخ اجاره وجود ندارد. با توجه به اینکه در حال حاضر قیمت تمام‌شده فروش افزایش یافته است، قیمت رهن و اجاره نیز متناسب با آن افزایش می‌یابد.

 

دستگیری گانگسترهای میدان تلویزیون

متهمان تیراندازی در میدان جــــــمهــوری اسلامی(تلویزیون ) مشهد، عصر دیروز دستگیر شدند. به گزارش شهرآرا، بیست و دوم اردیبهشت‌ماه در پی تیراندازی به سرنشینان یک خودرو سواری پژو ۴٠۵‌در میدان جمهوری اسلامی دو سرنشین این خودرو کشته و ضاربان متواری شدند.با اعلام این موضوع بلافاصله کارآگاهان جنایی پلیس آگاهی به دستور قاضی احمدی‌نژاد، بازپرس ویژه قتل دادسرای انقلاب مشهد مأموریت یافتند تا عاملان این تیراندازی را شناسایی کنند. در پیگیری‌های اولیه مأموران موفق به شناسایی یک قبضه اسلحه از خودرو مقتولان شدند. قاضی حسن حیدری، معاون دادستان مشهد به عنوان اولین مسئولی بود که اظهار‌نظر کرد و از سابقه‌دار‌بودن مقتولان خبر داد و گفت: با کشف اسلحه وینچستر از خودرو این افراد مشخص شد آن‌ها به نوعی به دنبال درگیری بوده‌اند. طبق گفته شاهدان، ضاربان دو نفر سوار بر خودرو پراید سفیدرنگ بوده‌اند. طبق بررسی‌ها مشخص شد که مقتولان با خودرو خود دور میدان جمهوری اسلامی، حدفاصل بولوار کاوه و بزرگ‌راه کلانتری توقف کرده و یکی از آن‌ها از خودرو پیاده شده است که سرنشینان پراید سفیدرنگ مقابل این خودرو ایستاده و خودرو پژو۴٠۵‌را به رگبار می‌بندند. با آغاز تحقیقات جنایی، تیمی از کارآگاهان پلیس آگاهی خراسان‌رضوی مأموریت پیدا می‌کنند تا متهمان که شناسایی شده بودند را پیدا کنند. فرمانده انتظامی خراسان‌رضوی عصر دیروز از دستگیری چهار متهم در این پرونده خبر داد. سردار ‌کریمی گفت: با دستگیری چهار متهم که در این پرونده نقش دارند، تحقیقات برای ضاربان آغاز شده است. مشخص‌شدن انگیزه متهمان و شناسایی 

 

انتهای پیام/