به گزارش صبح توس، هر بار که از رسانه‌ها و این طرف و آن طرف می‌شنیدم کاروانی پیاده به مشهدالرضا حرکت کرده است غم عجیبی بر دلم خانه می‌کرد و حسرت میخوردم به آن عشق خالصانه‌ای که در قلب‌های آن کاروان‌های پیاده می‌تپد، حسرت می‌خورم به آن پاهایی که پر از ارادت خود را از هر سو به مشهد میرساند و سوزش تاول و زخمش را به جان می‌خرید.   چند باری که برای دهه آخر صفر، شهادت امام هشتم(ع) به مشهد عازم سفر شدم بین راه کاروان‌های پیاده را می‌دیدم، دقایقی کنار جاده می‌ایستادم و فقط تماشایشان می‌کردم، شرمم می‌شد از خودم، از اینکه من سوار اتومبیلم باشم و این‌ها عاشقانه با پای پیاده به بهشت زمین می‌روند.  

                                      زائران پیاده

  حتی پاهایم انگار رمقی برای فشردن پدال‌ها نداشت، گویی آنها هم حسرت می‌خوردند به پای پیاده آن عاشقان.   قبلا فکر میکردم کار بزرگی میکنم اگر چند روزی را مرخصی بگیرم و عازم سفر به مشهد شوم، اما وقتی بین راه کاروان‌های پیاده را دیدم، تازه معنای عشق و اخلاص را درک کردم.   اما امسال تصمیم خود را گرفته بودم از همان روزهای ابتدایی ماه محرم لحظه شماری می کردم تا ثبت‌نام در کاروان‌های پیاده آغاز شود و رهسپار سفر عشق شود.   چه زیباست به شوق زیارت به قدم های خسته ام سرعت ببخشم و با قلبی آکنده از امید و دلی شکسته به پاپوسی امام مهربانی ها مشرف شوم.

کاروان پیاده 1

همیشه در تصورم بود که چقدر می‌تواند سخت باشد اینکه از شهری دور با پای پیاده به مشهد بروی اما اینبار که خودم در کاروان بودم فهمیدم عاشق که باشی جز زیبایی و لذت شوق وصال هیچ چیز دیگری همراهت نیست.   40 هزار زائر پیاده در راه مشهد   حسین رضایی مسئول روابط عمومی جمعیت خدمتگذاران پیاده امام رضا(ع) در گفت و گو با خبرنگار صبح توس در خصوص تعداد کاروان‌های پیاده اظهار می‌کند: اولین کاروان‌هایی که به سمت مشهد اعزام شدند در روز اربعین و دیگر کاروان‌ها تا شهادت امام حسن مجتبی به مشهد می‌رسند   وی بیان می‌کند: تا امروز 40 هزار نفر در کاروان‌های پیاده ثبت نام کرده‌اند که البته این تعداد هر روز بیشتر می‌شود.   وی عنوان می‌کند: در سال گذشته از 62 شهر کشور زائر پیاده داشتیم که دورترین آن کرمان، علی‌آباد کتول، شیراز و سمنان بود و مثل هر سال بزرگترین کاروان پیاده از نیشابور که بالغ بر چهار هزار نفر می‌باشد به سمت مشهد حرکت خواهند کرد

 کاروان پیاده

رضایی می‌گوید: برای زائرانی که فاقد اسکان در مشهد هستند و پیش‌بینی اسکان را نکرده‌اند بین 35 تا 40 هزار نفر در 85 محل امکانات اسکان و پذیرایی در سه روز آخر صفر برای زائران پیاده با همکاری آموزش و پرورش، شهرداری، تربیت بدنی و خیرین فراهم می‌شود   مسئول روابط عمومی جمعیت خدمتگزاران پیاده امام رضا(ع) بیان می‌کند: در هر 15 كيلومتر امكان استراحت خواب فراهم بوده و در ايستگاه‌هاي صلواتي علاوه بر خدمات پذيرائي و درماني، نماز جماعت برگزار و مبلغين به تشريح فرهنگ زيارت خصوصاً زيارت پياده پرداخته خواهد شد.     ایجاد 96 پایگاه خدمت‌رسانی به زائران پیاده   حجت الاسلام و المسلمین شرفخانی معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه از ایجاد 96 پایگاه خدمت رسانی به زائران پیاده در شش استان مذکور خبر داد و گفت: در استان مازندران 12 پایگاه، سمنان 20 پایگاه، گلستان 9 پایگاه، خراسان شمالی 18 پایگاه، خراسان جنوبی هفت پایگاه و خراسان رضوی 30 پایگاه پیش بینی شده است که همه این پایگاه مورد بررسی و بازدید میدانی قرار گرفته است.       شرفخانی ادامه داد: در این پایگاه ها دو بعد خدمت رسانی و اقدامات فرهنگی و ارائه بسته های فرهنگی برای زائران در نظر گرفته شده است و بناست در ارائه خدمت از ظرفیت مردمی استفاده شود تا در سال های آینده خدمت رسانی بصورت مردمی باشد کما اینکه مردم عراق در اربعین حسینی مسئولیت خدمت رسانی را برعهده دارند که با این نگاه با اصناف از جمله نانوایی ها مکاتبه شده است.   افزایش زائران پیاده نسبت به سال گذشته   حجت الاسلام و المسلمین حجت گنابادی نژاد مدیر کل اداره اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی از حضور 150 هزار زائر پیاده امام رضا(ع) در سال گذشته از سراسر کشور خبر داد و افزود: این زائران نه با پای جسم بلکه با پای دل و آن هم در شرایط برودت هوا و برف باران شدید این مسیر را با عشق طی کردند.

 پیاده

گنابادی نژاد اذعان داشت: افزایش تعداد زائران پیاده ما را بر آن داشت تا در طول سه سال گذشته در حد بضاعت خود زمینه ایجاد پایگاه های میزبانی زائران را فراهم کنیم و به این منظور نیز کمیته ای تشکیل دادیم تا زمینه ارتقای آن بیش از پیش فراهم شود.   بسیج عمومی برای خدمت رسانی به زائران   محسن شریعتی مدیرعامل سازمان پایانه‌های مسافربری شهرداری مشهد با اشاره به برنامه‌های متنوعی که امسال در بحث خدمت رسانی به زائران دهه آخر صفر به اجرا در می‌آید، افزود: در 6 ماهه نخست سال جاری با بهره‌برداری از پایانه معراج و انتقال 15 درصد از خدماتمان به این مکان که در آینده به 30 درصد افزایش خواهد یافت و همچنین راه‌اندازی اسکان موقت در این دو پایانه قدم‌های مهمی را برای استقبال از مسافران در ایام خاص سال برداشته‌ایم.   وی اظهار کرد: یکی از پیک‌های کاری پایانه‌های مسافربری مشهد دهه آخر صفر می‌باشد که این یک آزمون برای سنجیدن کیفیت و کمیت ارائه خدمات این سازمان است که در این راستا افزایش ناوگان به تعداد مورد نیاز پیش بینی شده است .   افزایش ساعت کار قطار شهری مشهد   ابوالفضل میرزایی فیض‌آبادی مدیرعامل شرکت قطار شهری مشهد با اشاره به فعالیت قطار شهری مشهد در روزهای عادی تا ساعت 21:30 شب تصریح کرد: زمان خدمات‌دهی به مسافران در دهه آخر صفر تا ساعت 22:30 افزایش خواهد یافت که این زمان نیز در صورت وجود مسافر در ایستگاه‌ها قابل تمدید خواهد بود.

پیاده

وی از افزایش ناوگان با به کار گیری قطارهای رزرو جهت کاهش سرفاصله زمانی رسیدن قطار به ایستگاه‌ها خبر داد و اظهار کرد: ما به عنوان حمل و نقل عمومی شهری وظیفه تحویل گرفتن مسافر از مبادی ورودی و حمل و نقل آن در داخل شهر را بر عهده داریم اما حلقه مفقده اسکان و اقامت زائر هنوز پابرجاست که باید ربای رفع ان برنامه ریزی شود.   افزایش 30 درصدی تعداد تاکسی‌ها   هادی عطار زاده طوسی مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری مشهد از افزایش تعداد ناوگان تاکسیرانی در مبادی ورودی و اطراف حرم مطهر رضوی خبر داد و گفت: با توجه به اینکه 6 میلیون سفر درون شهری مشهد، در دهه آخر صفر به بیش از 7.5 میلیون سفر افزایش خواهد یافت لذا به منظور خدمت رسانی مناسب به زائران امام رضا (ع) اقدام به افزایش 20 تا 30 درصدی تعداد تاکسی‌های مبادی ورودی و هسته مرکزی شهر کرده‌ایم.     عطار زاده افزود: فعالیت‌های این سازمان در دو بخش مدیریت و نظارت انجام می‌شود که در قالب سه شیفت کاری و به صورت 24 ساعته در این ایام به ارائه خدمات می‌پردازیم.     وی با اشاره به استفاده از 150 بازرس با تمرکز مبادی ورودی و اطراف حرم مطهر عنوان کرد: گشت ویژه شب نیز با 3 اکیپ مشغول به فعالیت است و همچنین شماره ‌4 رقمی 3234 آماده شنیدن و پاسخگویی به شکایات مردمی می‌باشد.   گزارش: زینب سرویها    انتهای پیام/