به گزارش صبح توس؛ حسن ظفر مقدم رئیس بهزیستی تربت‌جام با بیان اجرا نشدن مناسب سازی تردد معلولان توسط ۹۰ درصد ادارات تربت‌جام اظهار داشت:  بیش از ۹۰ درصد ادارات و سازمان‌ها مناسب سازی استاندارد برای تردد جامعه معلولان و جانبازان را اجرا نکرده‌اند؛ تعداد ۱۴ اداره در تربت‌جام داریم که به هیچ عنوان مناسب سازی استاندارد برای تردد جامعه معلولین و جانبازان را اجرا نکرده‌اند و اکثر معابر شهری تربت‌جام برای تردد معلولان ویلچری و روشندلان مشکلاتی را به همراه دارند.

وی با اشاره به اینکه ارگان‌های دولتی که باید اهمیت بیشتری به تردد معلولان بدهند، گفت: متاسفانه الزامات مناسب‌سازی قانونی حتی در دستگاه‌های دولتی نیز مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

رئیس بهزیستی تربت‌جام اظهار داشت: بخش مهمی از وظیفه مناسب‌سازی به عهده شهرداری‌هاست؛ شهرداری‌ها موظف هستند که طبق مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری به هیچ ساختمانی اجازه پایان کار بدون مناسب‌سازی به هیچ ساختمانی ندهد؛ این مصوبه از سال ۸۳ بوده اما اجرایی نشده است.

ظفری مقدم خاطر نشان کرد: وزارت مسکن نه خود به وظایف قانونی خود عمل کرده است و نه شهرداری ناظران شهرداری و پیمانکاران را ملزم به اجرای قانون مناسب سازی تردد معلولین و جانبازان می‌کنند؛ شهرداری‌ها وظیفه دارند در حین ساخت بحث مناسب‌سازی را پیگیری کنند.

وی در پایان اظهار داشت: مناسب‌سازی یکی از مطالبات حیاتی افراد دارای معلولیت برای حضور در جامعه و بروز توانایی‌ها و مهم‌تر از همه برای اشتغال و زنده ماندن است اما آنان عملاً از آن محروم هستند؛ امید است مسئولان امر استان و شهرستان در این خصوص تصمیمات صحیح و گام موثری را برای برطرف کردن این مطالبه حق جامعه معلولین و جانبازان بردارند.

انتهای پیام/