به گزارش صبح توس، به همت سازمان فرهنگی شهرداری طرقبه و در راستای حفظ هویت شهر طرقبه مسابقه ای با عنوان جشنواره فراخوان و بازشناسی آیین ها و سنت های نوروزی شهر طرقبه به همراه یک مسابقه ویژه دانش آموزان با عنوان" اگر من شهردار بودم" برگزار شد و همزمان با گرامیداشت روز شهردار، اختتامیه این جشنواره با معرفی برگزیدگان و تقدیر از نفرات برتر در محل سالن اجتماعات آموزش و پرورش شهرستان طرقبه شاندیز با حضور شهردار و شورای اسلامی  شهر طرقبه برگزار شد.

فرزانه تشتریان، عضو شورای اسلامی شهر طرقبه و رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و حقوقی شورای ششم در این مراسم بیان کرد: امروز آیین اختتامیه ۲ جشنواره ای  را داریم که در شهرداری و بنا به پیشنهاد کمیسیون و البته پیشنهادات خوب شهردار طرقبه و پیگیری های سازمان فرهنگی شهرداری طرقبه برگزار شدند ۲ مسابقه ای که در شهر طرقبه برگزار شده یکی جشنواره فراخوان بازشناسی آیین ها و سنت های نوروزی شهر طرقبه است و دیگری مسابقه ویژه دانش آموزان  با عنوان "اگر من شهردار بودم" است.

وی با اشاره به اینکه در جشنواره آیین ها و سنت های نوروزی آثار ارزشمندی به دبیرخانه سازمان فرهنگی شهرداری ارسال شده که مورد داوری قرار گرفته است، تصریح کرد: هدف از برگزاری این جشنواره اینست؛ که برای نوجوانان و جوانان شهر که شاید خیلی با آداب و رسوم قبلی آشنا نباشند این آیین ها و سنت ها را احیا کنیم و در واقع تاریخ شهرمان را زنده کنیم اگر به دست فراموشی سپرده شده است.

تشتریان با اشاره به برگزاری مسابقه  "اگر من یک شهردار بودم" اظهار داشت: مسابقه ای که در بین دانش آموزان مدارس شهر طرقبه برگزارشد و از بین آثار رسیده به دبیرخانه از هر مقطع تحصیلی بر اساس داوری ها ۵ اثر انتخاب شده است که جوایزی به رسم یادبود اهدا شد.

وی افزود: شرکت گسترده و حضور پرشور دانش آموزان در مسابقه " اگر من شهردار بودم"  ما را  دلگرم تر می کند و این مسابقات با این هدف برگزار می شود که دوست داریم مشارکت همه اقشار در رده های سنی مختلف شهر را در مدیریت شهری و کمک به ما در تصمیم گیری های شهری را داشته باشیم، از همه شهروندان می خواهیم نظرات، پیشنهادات و البته انتقادات سازنده خود را برای ما ارسال کنند تا ما بتوانیم از آنها استفاده کنیم در مدیریت شهری و با مشارکت و کمک شهروندان بتوانیم گام خیلی خوبی در این راستا برداریم.

نصب پلاک افتخار بر سردرب منازل شهدای شهر طرقبه 

 رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و حقوقی شورای ششم طرقبه ضمن گرامیداشت سالروز شهادت شهید باکری بیان کرد: در شورای ششم یکی از دغدغه های ما ایسنت که شهدای شهرمان را بتوانیم به همه کسانی که حتی مسافر هستند معرفی کنیم در همین راستا از  ۲۲ اسفندماه که به نام  رو ز تکریم شهدا نامگذاری شده بود نصب پلاک افتخار را بر سر درب منازل شهدای شهرمان شروع کردیم.

وی در ادامه اظهار داشت: شهدایی که در هر ماه به شهادت رسیدند پلاک افتخار آنها آماده می شود و برسر درب منازل آنها نصب خواهد شد، به این جهت که یاد بگیریم احترام خانواده های  شهدا همیشه بر ما واجب و لازم  است و حفظ  حرمت خون شهدا بر همه ما واجب است.

 

جشنواره فراخوان و بازشناسی  آیین های نوروزی  ایده ای در راستای احیای و حفظ هویت شهر   

رییس سازمان فرهنگی شهرداری طرقبه نیز در حاشیه این مراسم در گفت و گو باخبرنگار صبح توس به اهداف برگزاری جشنواره فراخوان و بازشناسی آیین ها و سنت های نوروزی اشاره و بیان داشت: در بحث هویت شهری یک سری فعالیت ها داشتیم که یکی از کارهایی که انجام شده است همین فراخوان آیین های نوروزی بود و در آثاری که به دست ما رسید توانستیم مطالب خوب و جدیدی در مورد این آیین های نوروزی شهر طرقبه پیدا کنیم.

وی تصریح کرد: همه ما فکر می کنیم که آیین های نوروزی فقط همین سفره هفت سین و دید و بازدید نوروزی است ولی در آثاری که از آیین ها وسنت های نوروزی برای ما ارسال شد خیلی از آنها در حال فراموش شدن است، خوشبختانه در این فراخوان خیلی از سنت ها و رسوم زیبای نوروزی به دست ما رسید که یکی اهداف ما هم احیای همین سنت ها و آیین ها بود.

جاهد طلب، بیان داشت: در بخش جشنواره آیین ها و سنت های نوروزی حدود ۲۰ اثر به دبیرخانه سازمان فرهنگی شهرداری طرقبه رسیده است، فراخوان این جشنواره از اوایل دی ماه ۱۴۰۰ شروع شد و تا بهمن ماه ادامه داشت و حدودا یک ماه و نیم  زمان برای پژوهش در اختیار علاقمندان بود. 

وی با اشاره به بخش داوری جشنواره اظهار کرد: هیئت داوران جشنواره ۳ نفر از داوران استانی و کسانی بودند که خود صاحب اثر و کتاب در مباحث ادبی و به ویژه نوروز بودند، از جمله استاد الهامی که با "نشر شهر" انتشارات شهرداری تهران چند کتاب ویژه نوروز به چاپ رساندند که از جمله داوران ما در این جشنواره بودند..

رییس سازمان فرهنگی شهرداری طرقبه افزود: در این جشنواره ۴ اثر برگزیده معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتند، آثار ارسالی بسیار خوب و ارزشمند بود و برای سال اولی که جشنواره برگزارشد  واقعا به دور از انتظار ما بود که  بتوانیم چنین آثار خوب و متنوعی را دریافت کنیم.

وی با اشاره به مسابقه ویژه دانش آموزان گفت: در بخش مسابقه " اگر من شهردار بودم" حدود ۱۰۰ نفر از دانش آموزان مدارس شهر طرقبه شرکت داشتند که ۱۸ نفر از دانش آموزان در ۳ مقطع ابتدایی، متوسطه اول و دوم مورد تقدیر قرار گرفتند.

لازم به ذکر است؛ در این مراسم در بخش جشنواره آیین ها و سنت های نوروزی شهر طرقبه، مهدی خوشباف، اعظم دوست حصار خبرنگار صبح توس، الهام شهیدی و صبا طاهونچی به عنوان نفرات برگزیده این جشنواره معرفی و مورد تقدیر گرفتند، همچنین در بخش مسابقه: اگر من شهردار بودم " در مقطع ابتدایی؛ باران براتی، رونیکاروغنی،  هستی ابوطالب زاده، نسترن شمس، مریم غفاری، ساراعابدی، نازنین زهراکدکنی، رونیکا ولی نغندر و رِئوف غلامی، در مقطع متوسطه اول: شهرزادعباسی ، بهاره بهلول و آیدین دوست حصار و در مقطع متوسطه دوم؛فائزه منفردی، سجاد دهباشی، مهلا عسگری،  محمد حسین طلبه و  نرگس امامیان، تقدیر شدند.

انتهای پیام/ 70073