به گزارش صبح توس؛ علیرضا ناصرپور، معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران پیش از ظهر امروز در مراسم راه اندازی  معاملات گواهی سپرده کشمش سبز قلمی خلیل آباد در بورس کالای ایران که با حضور مسئولان استانی و شهرستان و مدیران بورس کالای ایران در سالن فرهنگ و ارشاد اسلامی خلیل آباد برگزار شد، اظهار داشت: 4 نوع بورس شامل اوراق بهادار، فرابورس، کالا و انرژی در کشور وجود دارد.

وی با بیان اینکه از سال 82 که شرکت کارگزاران بورس فلزات و کشاورزی ایجاد شد تا به امروز این بورس کالا در حوزه های مختلف کار خود را انجام داده است، خاطرنشان کرد: در دنیا مسیرها و ابزارهای مختلفی برای انجام متعدد معاملات کشاورزی در بورس ها پیگیری شده ولی یکی از بهترین ابزارهایی که در کشور ایران انجام و الگو خوبی برای دیگر کشورها به شمار می رود ابزار گواهی سپرده کالایی بوده است.

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران با تاکید بر اینکه زعفران، زیره، پسته و کشمش از جمله کالاهای کشاورزی هستند که در استان خراسان رضوی وارد بورس شده اند، تصریح کرد: بورس بستری را برای انجام معاملات فراهم می کند و خود نه خریدار و نه فروشنده است.

وی با اشاره به اینکه همیشه برخی معتقد بودند که کالاهای کشاورزی با توجه به تنوع بالا و استانداردهای چشمی و رویتی به این راحتی قابل استانداردسازی نیستند ولی خوشبختانه با همکاری جهادهای شهرستانی توانستیم این موضوع را عملیاتی کنیم، اذعان کرد: ورود واسطه ها به مخرب است و به قیمت و نتیجه کشاورزان آسیب می زند.

ناصرپور با بیان اینکه انبارهایی که در سطح استان خراسان رضوی و بعضاً خراسان جنوبی پذیرش شده، امکان تحویل محصول به این انبارها تنها با معرفی نامه جهاد کشاورزی فراهم باشد، عنوان کرد: وصول خیلی سریع وجه حاصل از معامله به حساب کشاورزی نیز یکی از مزیت های انجام معامله در بورس کالای ایران است.

وی با تاکید بر اینکه در سال 98 قریب به 60 تن معاملات زعفران را داشتیم و در شش ماهه اول سال جاری 40 تن معامله در بورس کالای ایران صورت گرفته است، تشریح کرد: در کشمش جزء کشورهای اصلی تولید کننده کشمش هستیم.

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران با اشاره به اینکه در حال حاضر کشمش سبز قلمی وارد بورس شده است و امیدواریم دیگر مدل های کشمش را هم به بورس وارد شوند، تاکید کرد: اطلاعات آنلاین معاملات در سایت www.tsetmc.com در نماد کشمش سبز ۰۰۰۱خلیل آباد(کشم۰۰۰۱پ۰۱)  قابل مشاهده است.

انتهای پیام/