زهرا راه چمندی، سرپرست سازمان اهدای خون شهرستان نیشابور در گفت‌وگو با صبح توس گفت: از ابتدای امسال پنج هزار و 461 مراجعه داشته‌ایم که سه هزار و 990 مورد خون‌گیری انجام‌شده است.

وی ادامه داد: هفت درصد از اهداکنندگان خون در شهرستان نیشابور را بانوان تشکیل داده‌اند.

راه چمندی تصریح کرد: از ابتدای بحث اهدای پلاسمای خون کرونا تا به این لحظه 24 مورد تهیه و تزریق‌شده است و روند درمان این افراد تحت پیگیری است و نیشابور در این امر در استان پیشتاز است.

سرپرست سازمان اهدای خون شهرستان نیشابور بیان داشت: این تعداد پلاسما طی 30 روز گذشته تزریق‌شده است، نیشابور به دلیل عدم داشتن دستگاه پلاسما فرز امکان تهیه پلاسمای خون بیماران کرونایی را ندارد.

راه چمندی خاطرنشان کرد: درصد اهداکنندگان O مثبت در نیشابور به‌مانند اکثر نقاط کشور بیشتر است و به همین میزان نیز مصرف این محصول بیشتر است.

وی تأکید کرد: طی یک سال گذشته 26 هزار و 600 کیسه فرآورده خونی دریافت شده است که از این تعداد 18 هزار و 800 کیسه به مرکز استان ارسال‌شده است.

سرپرست سازمان اهدای خون شهرستان نیشابور بیان داشت: هزار و 400 واحد از فرآورده‌های خونی توزیع‌شده در نیشابور پلاکت بوده است که متأسفانه دستگاه نیشابور به علت فعالیت 20 ساله در کمترین کیفیت ممکن در حال استخراج است.

راه چمندی ادامه داد: از سال گذشته تا الآن در کف استاندارد پلاکت هستیم و با توجه به گذشت زمان و فرسوده‌شدن دستگاه سانترفیوژ پیش‌بینی می‌کنیم طی دو، سه ماه آینده از سطح کیفیت استاندار خارج خواهد شد و نیشابور به مشکل اساسی در تأمین پلاکت خواهد خورد.

وی گفت: نیاز داریم که خیرین سلامت جدی وارد این مبحث شوند و دو دستگاه سانترفیوژ را به قیمت هرکدام 27 هزار یورو تأمین کنند.

سرپرست سازمان اهدای خون شهرستان نیشابور بیان داشت: مشهد این دستگاه را دارد و کیفیت محصول این دستگاه دو برابر دستگاه نیشابور است علاوه بر این خطرات زیادی روشن کردن این دستگاه در حال حاضر به دلیل ماهیت آن وجود دارد.

راه چمندی اضافه کرد: در نیشابور یک پای سلامت شهرستان اهدای خون است و متأسفانه کمبودهای جدی دارد، به یاد داشته باشید امکان دارد فرآورده‌ای که الآن تولید می‌شود فردا مرود استفاده خودمان و نزدیکانمان باشد.

وی خاطرنشان کرد: همین لحظه‌ای که در حال مصاحبه هستیم کودک سه‌ساله‌ای نیازمند دو واحد پلاکت دارد که به علت عدم توانایی باید تا مشهد مراجعه کرد و از آنجا تأمین شود و جان این کودک وابسته به این محصول است.

سرپرست سازمان اهدای خون شهرستان نیشابور بیان داشت: متأسفانه به دلیل نداشتن پزشک مستقر در پایگاه و استفاده از پزشکان طرحی مشکلات عدیده‌ای برای این پایگاه ایجادشده است.

انتهای پیام/