به گزارش صبح توس؛ کاظم کامیاب رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری رشتخوار صبح امروز در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: با توجه به افزایش بازدید مسافران و گردشگران از بناهای تاریخی شهرستان رشتخوار و با توجه به ضرورت معرفی آثار تاریخی و فرهنگی و همچنین ضرورت وجود تابلوهای هشدار دهنده جهت آگاه سازی عموم و در راستای حفاظت از آثار و ابنیه تاریخی برای 3 اثر تاریخی شاخص رشتخوار تابلوهای معرفی و هشدار دهنده تهیه و همزمان در محل ورودی این آثار نصب شد.

وی در ادامه مطلب اذعان داشت: قلعه تاریخی کریم آباد ، قلعه تاریخی سنگان و خانه موزه قرائی از جمله آثار تاریخی در رشتخوار می باشند، که برای هر یک تابلویی با هدف راهنمائی هر چه بیشتر بازدیدکنندگان و آگاه سازی عموم از مجازات های اسلامی در رابطه با بناهای تاریخی، تهیه و نصب شد.
 

 قلعه تاریخی کریم آباد

این قلعه به وسعت 6800 متر دارای 4 برج دایره‌ای شکل در اطراف قلعه، 4 حیاط، و تعدادی اتاق‌ها با تزئینات و نقاشی‌های قدیمی بروری دیوارها است.

قلعه تاریخی کریم‌آّباد در ۵ کیلومتری مرکز شهرستان رشتخوار قرار دارد.خانه تاریخی و موزه قرائی
این اثر با توجه به کتیبه سردر ایوان شمالی این اثر تاریخی به دستور حاج سلطان علی خان قرائی ملقب به حاجی خان یاور و توسط معماران یزدی در ۲۰ شعبان ۱۳۴۴ ه. ق ساخته شده است، و در سال ۱۳۸۰ به شماره ۵۱۴۷ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.روستای سنگان از جمله روستاهای تاریخی رشتخوار است که با ثبت ۴ اثر تاریخی در فهرست آثار ملی شامل مزار شاه سنجان، آرمگاه امام قلی، مسجد تاریخی سنگان و پل سالار و ۳ اثر در نوبت ثبت این روستا با نام حمام عیسی خان، آب انبار سنگان و محوطه تاریخی کوه درب قلعه به روستاهای هدف گردگشری شهرستان رشتخوار تبدیل شده است.

 

گفتنی است شهرستان رشتخوار در حال حاضر دارای 21 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران و 12 اثر در حال ثبت می باشد.

انتهای پیام/