به گزارش صبح توس؛ سید امیر مرتضوی، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی ظهر امروز در نشست کمیسیون حمایت قضایی از سرمایه گذاری شهرستان کاشمر که در شهرک صنعتی کاشمر برگزار شد، اظهار داشت: هیچ شرکت خدماتی حق قطع انشعاب آب، برق و گاز یک واحد تولیدی را ندارند و اگر آن واحد تولیدی از این بحث ضربه ببیند باید شرکت های خدماتی جبران کنند ولی واحد های تولیدی باید معوقات و مطالبات را به موقع پرداخت کنند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: نظر رئیس قوه قضائیه این است که پرونده های حوزه اقتصاد، کارآفرینی و صنعت ابتدا باید وارد کمیسیون با رویکرد حل اختلاف شود و اگر بحث ماهیتی داشت دادگستری در این بحث ورود کند.

معاون دادگستری خراسان رضوی با بیان اینکه قوه قضائیه این حمایت و پشتیبانی را در راستای حل مشکلات برخی از واحد های تولیدی انجام می دهد، تصریح کرد: تمام تلاش خود را برای ایجاد اشتغال به کار گیریم و ادارات و سازمان ها نباید مانع تولید باشند باید به رونق تولید کمک کنند.

وی با تاکید بر اینکه تلاش، اهتمام و جدیت سازمان ها باید این باشد که مشکل واحد های تولیدی را حل کنند، اذعان کرد: در شعارها می گوییم که واحدهای تولیدی به عنوان سربازان اقتصاد هستند وقتی صحبت از سرباز می کنیم سرباز نیاز به ادوات و ابزار و کمک دارد ولی هیچی کمک و پشتیبانی نداریم بلکه این سرباز را به خط مقدم می فرستیم بعد توقع داریم که وضعیت اقتصاد و تولید روز به روز بهتر شود.

مرتضوی با اشاره به اینکه یک سرباز اقتصادی باید از هفت خان تامین اجتماعی، مالیات، بانک، شرکت های خدماتی و... عبور کند که این واقعاً کمک به اقتصاد و تولید نیست، عنوان کرد: اگر امروز قوه قضائیه به حوزه صنعت و تولید ورود داشته، وظیفه اولیه این قوه نبوده و بر اساس فرمایش حضرت علی (ع) و مقام معظم رهبری را اجرایی و عملی کنند و بار عظیم تولید و صنعت و اقتصاد روی زمین نماند به میدان آمده است.

وی با بیان اینکه با حجم کاری و تعداد زیاد پرونده های حقوقی، کیفری، خانواده و شورای حل اختلاف که در دستگاه قضایی وجود دارد واقعاً همکاران ما جهاد می کنند که در این حوزه هم ورود دارند، تشریح کرد: مشکلات بالغ بر 200 واحد تولیدی در سال جاری با ورود دستگاه قضایی برطرف شده است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی در ادامه بیان کرد: آمار بازرسی از واحدهای تولیدی و نشست با فعالان صنعتی در شهرک های مختلف نشان می دهد که همکاران قضایی دغدغه رفع موانع تولید و ایجاد اشتغال دارند تا این مشکلات حل شود.

وی با تاکید بر اینکه از این طرف تاکید بر توانمندسازی روستاها، ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت و حاشیه نشینی داریم ولی از آن طرف برخی سخت گیری هایی انجام می شود، ابراز کرد: اگر دغدغه همه ما اشتغال است باید رعایت حال واحدهای تولیدی را داشته باشیم و برای هر بخشی مهلت های لازم داده شود.

مرتضوی با اشاره به اینکه واحدهای تولیدی نیمه فعال و تعطیل روز به روز بیشتر و کارگران بیکار می شوند، تاکید کرد: اگر بخواهیم واحد تولیدی تعطیل نشود و کارگری بیکار نباشد باید بر رویکرد مشارکت حرکت کنیم همه باید سرخط باشند و اشتغال و توجه به نسل جوان را باید جدی بگیریم زیرا این همه جوان تحصیل کرده بیکار یک آسیب اجتماعی محسوب می شود.

 

نرخ بیکاری کاشمر کمتر از متوسط استانی است

مسلم ساقی، فرماندار کاشمر در این نشست با بیان اینکه تا زمانی که قوانین نشکند باید انعطاف و تعامل با واحد های تولیدی داشته باشیم و مصادیقی نیز در شش ماه گذشته افتاده است، اظهار کرد: روزهای پنجشنبه برنامه بازدید از واحدهای تولیدی در دستور کار است و مشکلات این واحدهای تولیدی اگر در شهرستان قابل حل باشد برطرف می شود در غیر اینصورت به استانداری منعکس می شود.

وی با بیان اینکه دغدغه شهرستان در مرحله اول قطعاً بحث اتصال است و خوشبختانه در شهرستان تعامل خوبی وجود دارد، افزود: مشکلات واحدهای تولیدی بعضاً در حوزه مواد اولیه است که باید ساز و کار مربوط به خود را دنبال کند و بعضا سرمایه در گردش است که باید بانک ها ورود داشته باشند.

فرماندار کاشمر اظهار داشت: نرخ بیکاری کاشمر کمتر از متوسط استان است که جای خوشبختی دارد.

انتهای پیام/