به گزارش صبح توس؛ هادی رجائی نیا، فرماندار قوچان صبح امروز در جمع خبرنگاران گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون برای تاسیس پنج اقامتگاه بومگردی مجوز صادر شده که سه اقامتگاه در شرف تاسیس قرار دارد و همچنین چند سرمایه گذار برای احداث سه مجموعه گردشگری در این شهرستان درخواست صدور مجوز داده اند.

وی با اشاره به شکل گیری صندوق های خرد روستایی برای حمایت از اشتغال در روستاها ادامه داد: در سال جاری پنج صندوق خرد روستایی راه اندازی شده و در هر صندوق 30 نفر عضو هستند و همچنین در سال گذشته 450 نفر در 15صندوق خرد روستایی سازماندهی شدند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر و در طرح مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی، بانک صنعت و معدن کشور، موسسه مالی و اعتباری ملل و خانه صنعت و معدن معین های اقتصادی قوچان تعریف شده اند و هماهنگی های لازم برای امضا تفاهم نامه و افزوده شدن دو معین اقتصادی دیگر برای توسعه اقتصادی و فرهنگی این شهرستان انجام شده است، افزود: بهره گیری از ظرفیت تمام سرمایه های موجود برای توسعه اقتصادی و فرهنگی و توانمندسازی و ترویج اشتغال اجتماع محور در دستور کار مدیران شهرستان قرار گرفته و در این راستا هزار و 500 میلیارد تومان تفاهم نامه اقتصادی میان سرمایه گذاران و ارکان توسعه اقتصادی و فرهنگی در قوچان امضا شده است.

رئیس شورای اداری قوچان با بیان اینکه از ابتدای سال جاری جلسات ستاد تسهیل اقتصادی با هدف شناسایی، ارزیابی و حل مشکلات واحدهای تولیدی و به حداقل رساندن بروکراسی اداری؛ بصورت مستمر در روزهای شنبه هر هفته در این شهرستان تشکیل شده است، خاطر نشان کرد: طی این مدت 14 ستاد تسهیل تشکیل و 91 مصوبه به ثبت رسیده که 53 مصوبه اجرایی و به نتیجه رسیده و 18 مصوبه نیز در دست پیگیری و اقدام قرار دارد.

رجائی نیا با اشاره به برخی رویکردهای جدید سرمایه گذاری در این شهرستان بیان داشت: باتوجه به اقلیم سرد و جغرافیای این منطقه، فرآوری گیاهان دارویی همچون سیاه دانه و باریجه، توسعه توتستان ها، توسعه باغات سنجد و ایجاد زیرساخت های لازم برای فرآوری آن و همچنین طرح نوغان داری به همت معین های اقتصادی و جهاد کشاورزی در دستور کار قرار گرفته و پیگیری های خوبی نیز انجام شده است.

فرماندار قوچان با بیان اینکه در سال جاری شاهد افزایش 50 درصدی کندوهای زنبورعسل در این شهرستان هستیم، تصریح کرد: طرح داربستی کردن باغات انگور که از آن به نام طرح فراز یاد می شود، با هدف ارتقاء کیفیت و افزایش سه برابری کمیت محصول، در 48 هکتار از باغات انگور شهرستان انجام شده که میزان برداشت انگور به هزار و 500 تن افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته 25 میلیارد تومان تسهیلات  به روستائیان و عشایر منطقه پرداخت شده و زمینه اشتغال هزار و 242 نفر فراهم شده است، گفت: تعداد دام های سبک شهرستان قوچان طی این مدت از 450 هزار راس به 600 هزار راس افزایش یافته و هم اکنون قوچان به عنوان یکی از صادرکنندگان شاخص گوشت در منطقه محسوب می شود.

فرماندار قوچان در پایان یادآور شد: 200 میلیارد تومان طرح و پروژه اقتصادی به بانک صنعت و معدن ارائه شده است و بازدیدهایی نیز توسط کارشناسان این بانک انجام شده و چند طرح نیز در شرف پرداخت تسهیلات قرار دارند.

انتهای پیام/