به گزارش خبرنگار صبح توس؛ اولین کوره آجرپزی هوفمان سرخس در سال ۱۳۵۰ تاسیس شد.

این کوره آجرپزی یکی از فعال‌ترین کارگاه‌های تولیدی و اشتغال‌زای شهرستان سرخس بود که با ۴۰ کارگر تا سال ۱۳۹۲ با قدرت فعالیت می‌کرد.

کوره آجرپزی آقای آجری در سال ۱۳۹۱ از حالت سنتی خارج شد و برای مصرف بهینه سوخت با مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان خط تولید بلوک و سفال در این کارگاه راه اندازی شد.

متاسفانه در سال ۹۲ و با روی کار آمدن دولت «تدبیر و امید» بازار مسکن در کشور به رکود رفت و ساخت و سازها متوقف شد و خط تولیدی که بدون یک ریال تسهیلات بانکی توسط آقای آجری خریداری شده بود به خاطر عواملی مثل افزایش بهای گاز، افزایش دستمزدها و کاهش قیمت آجر و نبود تقاضا متوقف شد و معوقات زیادی بر روی دست مالک این کوره آجرپزی گذاشت.

پیگیری از طریق فرمانداری، استانداری و اداره صنعت، معدن و تجارت سرخس نیز تاثیری در روشن نگه‌داشتن شعله‌های این کوره آجرپزی نداشت و حتی مالک این کوره که از خانواده شهدا نیز است از طریق بنیاد شهید موضوع را پیگیری کرد و از آن طریق نیز به نتیجه‌ای نرسید.

عدم حمایت دولت تدبیر از کارگاه‌های تولیدی و معطوف شدن نگاه دولت به خارج از کشور باعث شد رکود در بازار مسکن ایجاد شود و در نهایت کوره آجرپزی که با تمام توان فعال بود پس از ۴۶ سال، در سال ۱۳۹۶ عملا تعطیل و خاموش شد.

اما بنیاد برکت با توجه به دغدغه رهبر معظم انقلاب بر اجرای اقتصاد مقاومتی و رونق تولید در دی ماه سال گذشته از این کوره بازدید کرد و با توجه به طرحی که مالک این کوره ارائه کرده است، این امید می‌رود با حمایت این نهاد اولین کوره آجرپزی هوفمان سرخس دوباره راه‌اندازی شود.

مشاهده و دانلود فیلم

انتهای پیام/