به گزارش صبح توس؛ حجت‌الاسلام جعفر نوائیان سررود، رئیس اداره اوقاف تربت‌حیدریه صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: وظایفی که بر عهده اوقاف است در سه بعد موقوفات، بقاع متبرکه و قرآن تعریف می‌شود و سعی شده در هر سه حوزه با رعایت قوانین و دستورالعمل‌ها و همکاری‌های واقفان، خیرین و مردم گامی اثر گذار برداریم.

وی با بیان اینکه موقوفات جدید باید جامعه محور باشند، افزود: با توجه به نیازهای امروز جامعه در حوزه‌های اجتماعی می‌طلبد تا خیرین و واقفان نیات خود را بر آن اساس به ثبت برسانند.

نوائیان خاطرنشان کرد: بر همین اساس و در محل اداره اوقاف شهرستان اتاق مشاوره وقف راه اندازی شده تا افرادی که برای اجرای نیات موقوفه خود مراجعه می‌کنند ابتدا با نیازهای جامعه آشنا شده و سپس نیات خود را به ثبت برسانند.

رئیس اوقاف تربت‌حیدریه گفت: تاکنون توانستیم برخی نیات واقفان را بر اساس نیاز روز جامعه برگردانیم و برخی دیگر که اصرار به اجرای نیت خود داشتند را نیز به احداث حداقل یک باب مغازه یا کارگاه برای رفع هزینه‌های وقف و یا نیازمندان اطراف موقوفه  مجاب کنیم.

وی به تشکیل انجمن‌های یاوران وقف اشاره کرد و افزود: بر همین اساس تشکیل انجمن‌های یاوران وقف در دستور کار قرارگرفته که انجمن یاوران وقف حوزه‌های علمیه تشکیل و طبق رایزنی‌های انجام‌شده با کمیته امداد، بهزیستی، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، برخی انجمن‌های دیگر در حال راه اندازی است.

رئیس اوقاف و امور خیریه تربت‌حیدریه به موضوع بقاع متبرکه و امام زادگان اشاره کرد و بیان داشت: 38 بقعه یعنی بیش از 10 درصد بقاع متبرکه خراسان رضوی در شهرستان‌های تربت‌حیدریه، مه ولات و زاوه از اداره ثبت‌اسناد و سازمان اوقاف دارای شناسه تفصیلی هستند.

نوائیان در بخشی دیگر به برگزاری ویژه‌برنامه استانی غدیر خم در تربت‌حیدریه اشاره کرد و افزود: ویژه‌برنامه استانی غدیر خم با پیاده‌روی نمادین کاروان سادات و اقشار مختلف مردم صبح روز عید غدیر خم از میدان مرکزی به سمت بقعه متبرکه بی بی حسنیه برگزار و در ادامه مدعوین از برنامه‌های فرهنگی، سخنرانی و مولودی‌خوانی مداحان اهل‌بیت علیه‌السلام بهره‌مند خواهند شد.

حوزه كاري اداره اوقاف تربت‌حیدریه شامل سه شهرستان تربت‌حیدریه، زاوه و مه ولات می‌شود و غالب موقوفات اين منطقه شامل زمين، درخت، ملك مسكوني و تجاري است

انتهای پیام/