به گزارش صبح توس؛ سعید باستانی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه حوزه انتخابیه تربت حیدریه، مه ولات و زاوه اظهار داشت: بانک ها سپرده ها را از مردم دریافت و به جای ان سود پرداخت می کنند و این باعث بالا رفتن نرخ تورم می شود، هرچند بخشی از این سپرده ها توسط بانک ها به فعالیت های اقتصادی بانکها اختصاص داده می شود.  

 

وی بر اصلاح نظام بانکداری، مالیاتی و بودجه ای کشور تاکید کرد و گفت: بانک ها به جای اینکه به بانکداری بپردازند به حوزه اجرا در سیستم پولی و مالی ورود کردند و در کنارآن روش اخذ مالیات و فرارهای مالیاتی نیز باعث تضعیف چرخش نقدینگی در کشور شده است.

 

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس بیان داشت: حوزه اجرا در کشور تحت مدیریت قوه مجریه است و بانک مرکزی نیز تحت نظر قوه مجریه عمل می کند، لذا طرح استقلال بانک مرکزی از قوه مجریه به زودی به صحن مجلس می آید تا تحت فشار قوه مجریه اقداماتی انجام ندهد که منجر به مشکلات اخیر شود.

 

وی با بیان اینکه بانک مرکزی فقط باید سیاستگذاری حوزه پولی و مالی کشور را عهده دار باشد، افزود: پس از استقلال بانک مرکزی از قوه مجریه این نهاد تحت نظارت سه قوه فعالیت خواهد کرد.

 

نماینده تربت حیدریه بیان کرد: امسال 2300 میلیارد تومان نقدینگی داریم و این حجم پول در کنار شبه پولی که نظام بانکداری تزریق می کند تعیین کننده نرخ ارز و به تبع آن پایین آمدن ارزش پول ملی را بهمراه داشته است.

 

باستانی اضافه کرد: اصلاح نظام مالیاتی کشور دومین قدمی است که باید برداشته شود، زیرا در حال حاضر روش اخذ مالیات و فرارهای مالیاتی باعث تضعیف حوزه نقدینگی کشور شده است.

 

وی با بیان اینکه هر سه حوزه بانکداری، مالیاتی و بودجه بندی کشور در مجلس در اولویت ترمیم قرار گرفته، گفت: فرآیند قانونگذاری مطول است اما آنچه که بعهده دولت است حوزه اجراست که باید بنحو احسن به آن جامه عمل بپوشاند.

 

حوزه مدیریتی کشور از نبود یک سیستم مناسب رنج می برد

 

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه  حوزه مدیریتی کشور از نبود یک سیستم مناسب رنج می برد، افزود: حوزه مدیریتی کشور باید به سمت سیستمی شدن حرکت کند، زیرا افراد زیادی در این کشور از بی سیستمی استفاده می کنند و در مقابل آن افراد زیاد دیگری هم برای گرفتن بودجه باید به طرق مختلف در تکاپو و جنگ باشند.

 

مخالفت با احداث فولاد در جلگه رخ به خاطر شفافیت حوزه کارگری است

 

نماینده مردم تربت حیدریه در خصوص احداث کارخانه فولاد رخ گفت: به لحاظ مسائل زیست محیطی مجوزات لازم از سازمان محیط زیست سال ها قبل اخذ شده و این مجتمع در زمینی احداث می‌شود که متعلق به منابع طبیعی بوده و سال‌های سال است که در این زمین کوچکترین کشتی صورت نگرفته و نکته دیگر آهکی بودن این زمین است.

 

وی مخالفت با احداث فولاد در جلگه رخ را به خاطر شفافیت حوزه کارگری آن عنوان کرد و افزود: با راه اندازی این مجتمع کارگران زیادی در آن اشتغال خواهند یافت و حداقل دستمزد آنها مشمول قانون کار است و این به نوعی برخی افراد را که از جامعه کارگری با پرداخت دستمزد های بسیار ناچیز سوء استفاده می کردند را ناراحت کند و اقدام  به حاشیه سازی پیرامون احداث این مجتمع می کنند.

 

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس اظهار کرد: در موضوع  انتقال پساب به مجتمع فولاد رخ نگاهمان را باید وسعت ببخشیم که چگونه از خلیج فارس و دریای عمان پروژه‌های انتقال آب به کویر مرکزی برای احیا، احداث و حفظ صنایع صورت گرفته و بعضا در آستانه بهره ‌برداری هستند، لذا هزینه انتقال این آب توسط سرمایه‌گذار به مجتمع درقبال هزینه سه‌ هزارمیلیاردی احداث این مجتمع ناچیز است.

 

سفر وزرا از ماهها قبل برنامه ریزی می شود

این نماینده مجلس در خصوص دستاورد سفر وزرا به منطقه گفت:  سفر مقامات و وزرا به منطقه از ماه‌ها قبل برنامه ریزی می‌شود و تلاش ما برای سفر وزرایی که تاکنون به منطقه نیامده‌اند است، لذا این مطلب که این سفرها جنبه تبلیغاتی دارد از اساس باطل است.

 

وی بیان کرد: در حوزه ارتباطات تربت حیدریه پس از مشهد در بالاترین نقطه استان قراردارد و هرآنچه که می‌توانستیم در حوزه ICT برای منطقه فراهم شده و اکنون دورترین روستاهای منطقه دارای خدمات ارتباطی و اینترنت است.

 

انتهای پیام/