به گزارش صبح توس؛ سردار ماشاءالله جان‌نثار، فرمانده مرزبانی خراسان رضوی، ظهر امروز در نشست با اصحاب رسانه به مناسبت هفته خبرنگار، اظهار کرد: تلاش‌های خبرنگاران در برقراری امنیت روانی در جامعه مؤثر و قابل تقدیر است.

وی با بیان اینکه در خراسان رضوی تعامل بسیار خوبی میان اصحاب رسانه و مرزبانی ایجاد شده است، گفت: انعکاس اخبار در خبرگزاری‌ها و رسانه‌های گوناگون باعث حساس شدن مسئولان نسبت به اهمیت مرز شده است.

سردار جان‌نثار افزود: سردار باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ماه گذشته از مرزهای خراسان رضوی بازدید و بر انسداد فیزیکی و اپتیکال مرزها تأکید داشتند و مقرر شد تا با تخصیص بودجه ای خاص به خراسان رضوی مرزبانی فیزیکی و اپتیکال تقویت شوند.

کشف 1 تن و 500 کیلوگرم مواد مخدر از ابتدای سال

فرمانده مرزبانی خراسان رضوی با بیان اینکه هیچ‌گونه مشکل امنیتی در مرزهای استان نداریم، ادامه داد: از ابتدای امسال 1 تن و 500 کیلوگرم مواد مخدر، 50 میلیون ریال کالای قاچاق و 300 هزار لیتر سوخت قاچاق کشف و ضبط شد.

وی عنوان کرد: ما در مرزبانی خراسان رضوی اجازه هیچ‌گونه عبور و مرور غیرقانونی را از مرزها نمی‌دهیم و در این راستا تعداد زیادی از متجاوزان مرزی را بازداشت و تعداد 200 خودرو را نیز در سال گذشته از آن‌ها ضبط کردیم.

سردار جان‌نثار با بیان اینکه طی دوسال گذشته هیچ گونه تلفات رزمی و شهیدی در مرزهای خراسان رضوی نداشتیم، گفت: ورود کالا از مرزهای خراسان رضوی به صورت چمدانی و اکثراً پارچه، پوشاک، بدلیجات است و خوشبختانه قاچاق کانتینری و عمده نداشته‌ایم.

کارشکنی ترکمنستان حیات بازارچه مرزی باج‌گیران را تهدید می‌کند

فرمانده مرزبانی خراسان رضوی در پاسخ خبرنگار «صبح توس» پیرامون دلایل کم‌کار شدن بازارچه‌های مرزی در خراسان رضوی، گفت: در حال حاضر دو بازارچه مرزی دوغارون و باج‌گیران فعال هستند و از سوی جمهوری اسلامی ایران مشکل و مانعی برای فعالیت آن‌ها وجود ندارد و از آنجا که بازارچه‌های مرزی نیازمند همکاری کشور همسایه است، اما متأسفانه طی چند سال گذشته شاهد کارشکنی هایی از سوی کشورهای همسایه مخصوصاً ترکمنستان بوده ایم.

وی ادامه داد: کارشکنی ترکمنستان حیات بازارچه مرزی باج‌گیران را تهدید می‌کند و باعث شده تا این بازارچه مرزی کم کار شود و این امر بر اقتصاد مرزنشینان نیز تأثیر گذاشته است.

سردار جان‌نثار با تأکید بر بازنگری قانون در خصوص مجازات قاچاقچیان و متجاوزان مرزی، بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران سعی داشته تا همواره با افرادی که از مرز به صورت غیر قانونی عبور می کنند، با رأفت اسلامی برخورد کند اما گاهی مجازات ها در خور قاچاقچیان نیست و بازدارندگی ندارد.

فرمانده مرزبانی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: مرزبانی از لحاظ ساختاری، سازمانی، امکانات، کمیت و کیفیت رشد خواهد داشت اما قرار نیست از زیر مجموعه نیروی انتظامی خارج شود و به عنوان یک ارگان مستقل عمل کند.

ضرورت استفاده از تکنولوژی‌های نوین در مرزبانی

وی با تأکید بر استفاده از تکنولوژی های نوین در مرزبانی، افزود: در حال حاضر 150 کیلومتر از مرزهای خراسان رضوی به صورت الکترونیک کنترل می شود که انسداد کامل این مرزها نیازمند استفاده از تکنولوژی های نوین است و به زودی از دستگاه های ایکس ری نیز در مرزها استفاده خواهیم کرد.

انتهای پیام/