به گزارش صبح توس؛ تاغزارهای سبزوار را می توان به نوعی اولین تاغزارهایی دانست که در ایران به دست انسان کشت شده، گونه ای از گیاه که مناسب مناطق کویری بوده و در برار کم آبی و خشکسالی بسیار مقاوم است.

 

مساحت تقریبی زیر کشت این گونه گیاهی در سبزوار در حدود 486 هکتار است که به نوعی مظهر زندگی و مقاومت در کویر بوده و منطقه را در برابر بسیاری از آسیب های زیست محیطی حفظ می کند.

 

اما متاسفانه این روزها چشم طمع افراد سودجو به تاغزارها سبب شده است تا این سرمایه ملی به راحتی سوخته و و با آتش خود گرمای قلیان‌سراها را فراهم کند.

 

رئیس اداره منابع طبیعی سبزوار در خصوص قطع تاغزارها در سبزوار در گفت و گو با خبرنگار ما با اشاره به طمع افراد سودجو به این درخت‌ها اظهارداشت: متاسفانه بیش از یک هزار و 100 اصله درخت و یا سرشاخه های درختان تاغ از ابتدای سال تاکنون قطع و تبدیل به ذغال شده است.

 

عباسعلی کیانی فرد با بیان اینکه این درختان ارزش بسیاری برای حفظ محیط زیست داشته و ارزش آنها زمانی است که به زندگی در کویر ادامه دهند تا آرامش زیست محیطی منطقه را نیز فراهم کنند تاکید کرد: متاسفانه سودجویان و متجاوزان به طبیعت پس از قطع این درختان آنها را تبدیل به ذغال کرده و به قیمت اندک درفروشگاههای شهر به فروش می رسانند.

 

کیانی در ادامه با بیان اینکه از ابتدای سال افزایش گشت ها و نظارت مستمر در تاغزارها سبب کاهش حضور این افراد شده است ادامه داد: از جمله مواردی که اداره منابع طبیعی با آن روبرو است کمبود نیروی انسانی است.

 

وی همچنین به ارسال 38 پرونده متخلفین به مراجع قانونی اشاره کرد و افزود: این افراد هم اکنون منتظر صدور رای در دادگاه‌ها هستند.

 

با تخریب این تاغزارها باید منتظر حرکت شن‌های روانی باشیم که در حال حاضر به برکت وجود این گونه گیاهی در کویر مانده اند، البته موضوع دیگر که نباید از نظر دور بماند زندگی بیش از 10 نوع خزنده در این مناطق است که تخریب تاغزارها به نوعی تهدید برای این موجودات نیز به حساب خواهد آمد.

 

انتهای پیام/