به گزارش صبح توس؛ حجت الاسلام علی ناهیدی ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه شهرستان خلیل آباد با اشاره به دیدار ائمه جمعه سراسر کشور با مقام معظم رهبری و اهمیت نماز جمعه، اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین احکام اسلام درباره نماز با اهمیت جمعه است که در قرآن تأکید زیادی بر این موضوع دارد.

 

وی با تأکید بر اینکه نماز جمعه از نهاد های اصیل اسلامی است که پیامبر در بدو ورود به مدینه و در اولین روزها از حکومت اسلامی آن را پایه گذاری کردند، افزود: بر همین اساس امام خمینی (ره) در اولین گام بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نماز جمعه را احیاء کردند.

 

خطیب جمعه خلیل آباد با بیان اینکه نماز جمعه زمینه حل بسیاری از مشکلات و معضلات اجتماعی، اخلاقی، سیاسی و فرهنگی و عبور از فتنه ها را به وجود آورده است، خاطر نشان کرد: جایگاه نماز جمعه خدمات فراوانی در طول این چهل سال داشته است.

 

وی با تأکید بر اینکه مقام معظم رهبری در آستانه چهلمین سالگرد اقامه نماز جمعه در کشور و در دیدار با ائمه جمعه سراسر کشور توصیه های مهمی داشتند، بیان کرد: برخی از این توصیه ها در باب کیفیت نماز جمعه است و این عمدتاً به امامان جمعه بر می گردد.

 

ناهیدی با اشاره به اینکه با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری، پرهیز از طرح برخی از سخنانی که باعث شکاف در جامعه می شود باید در دستور کار ائمه جمعه باشد، تصریح کرد: یکسری خدمات متقابلی نماز جمعه و انقلاب داشته است، قبل از انقلاب، نماز جمعه نیز در بسیاری از شهرها فراموش شده بود و کار آیی و رونق لازم را نداشت و انقلاب اسلامی این نماز فراموش شده را احیا کرده است.

 

وی با تأکید بر اینکه نماز جمعه در برخی از جوامع اسلامی اهل سنت چون زیر نظر حاکمان غیر اسلامی بود نیز ائمه جمعه اهل سنت نمی توانستند واقعیت ها را بیان کنند، اذعان کرد: امروزه نماز جمعه در جمهوری اسلامی توانسته تا حدود زیادی به سمت جایگاه اصلی خود حرکت کند و دستاوردهای فراوانی داشته است.

 

امام جمعه خلیل آباد همچنین در ادامه عنوان کرد: امامان جمعه نیز در این شرایط به برکت خون شهدا و رهنمودهای امام رهبری توان این را دارند که آزادانه به نقد مسئولان و مستکبران بپردازند و نسبت به آگاه سازی مردم در زمینه های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی اقدام کنند.

 

وی با بیان اینکه پرهیز از برخورد امامان جمعه با دستگاه ها در مواردی که باعث ایجاد شکاف می شود ضروری است و هر مشکلی را نباید مطرح کنند به جز در موارد خاص که به صلاح جامعه است، تشریح کرد: نقش انتقادی ائمه جمعه نباید به وسیله ای برای تخریب مسئولان تبدیل شود بلکه باید وسیله ای برای توانمندسازی جامعه باشد.

 

حجت الاسلام ناهیدی با تأکید بر اینکه مسئولان اگر وظایف خود را به‌درستی انجام دهند انتقادات به ندرت به نماز جمعه کشانده می شود، ابراز کرد: ائمه جمعه نیز برای تخریب مسئولان انتقاد ها را در خطبه های نماز جمعه مطرح نمی کنند بلکه این طرح انتقادات از باب دلسوزی و رفع مشکل است ولی انتقاد کردن و نقش اصلاحی آن باید به گونه ای باشد که تقابلی با وحدت مردم نداشته باشد.

 

وی با تأکید بر ضرورت طرح عملکرد های مثبت و امید آفرین در نماز جمعه نظیر رونق تولید و اقتصادی، بیان کرد: طرح برخی مشکلات در نماز جمعه نباید منجر به ترویج نا امیدی در جامعه شود بلکه نوع نقد و انتقاد باید به گونه ای باشد که روح امید آفرینی در جامعه کمرنگ نشود و طرح هر آنچه که زمینه را برای ترویج نا امیدی در جامعه فراهم کند به خصوص در شرایطی که دشمن تمام امکانات خود را برای ترویج نا امیدی در کشور به کار گرفته است، به صلاح نظام و انقلاب نیست.

 

خطیب جمعه خلیل آباد در پایان خاطرنشان کرد: نتیجه امید آفرینی در جامعه باعث ایجاد بستر مشارکت اجتماعی و رشد و توسعه جامعه و حضور بیشتر مشارکت مردم در عرصه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی می شود.

 

انتهای پیام/