به گزارش صبح توس از نیشابور، موسسه ملی خیریه مرهم که کار خود را باهدف جراحی ضایعات سر و صورت علی‌الخصوص شکاف کام و لب از سال 87 شروع کرده است، در سفر 25 خود به نیشابور سفر کرد تا با تیم فوق تخصصی خود بتواند مشکلات مردم را در حوزه جراحی پلاستیک بردارد.

ابتدای صبح طی هماهنگی‌هایی که از پیش صورت گرفته، وارد بخش جراحی بیمارستان 22 بهمن می‌شوم، اولین موضوعی که توجهم را جلب می‌کند بنری است که من را به سمت بیماران شکاف کام و لب هدایت می‌کند، شلوغ است، علت را از مسئول بخش جویا می‌شود، وی آمادگی افرادی جهت ترخیص و همچنین آمادگی پذیرش بیماران جدید برای عمل‌های امروز را دلیل این آشفتگی عنوان می‌دارد.

به اتاق بیماران عمل شده روز گذشته می‌رود، احسان شهابی که از مشهد به نیشابور آمده و مورد عمل جراحی قرار گرفته است و به گفته خودش ۳۰ سال دارد، در رابطه با نحوه مطلع شدن از حضور تیم پزشکی مرهم در نیشابور گفت: حدود سه روز پیش در برنامه تلویزیونی عصر جدید صداوسیما از این موضوع مطلع شدم و همان لحظه در سایت ثبت‌نام کردم، روز بعد از ثبت‌نام با من تماسی گرفته شد تا خودم را به نیشابور برسانم.

وی افزود: سه‌شنبه صبح خودم را به نیشابور رساندم و بعدازظهر بعد از معاینه نهایی، بستری شدم و دیشب مورد عمل جراحی قرار گرفتم.

دیدگاهم نسبت به پزشکان عوض شد

وی با اشاره به رایگان بودن تمام مراحل خاطرنشان کرد: اولین حسی که نسبت به پزشکان داشتم، این بود که افرادی باهدف کسب درآمد هستند که تا زیرمیزی نگیرند عملی نمی‌کنند اما الآن دیدگاهم نسبت به پزشکان عوض شد و امروز اعتقاد پیدا کردم که سلامت ذاتی در پزشکان بسیار است.

وی ضمن تشکر از همه این پزشکان و افرادی که کار خیرخواهانه انجام‌ می‌دهند تأکید کرد: قطعاً همیشه این اتفاق زیبا در یادم خواهد ماند و هیچ‌وقت فراموش نمی‌کنم، این عمل اعتمادبه‌نفس را به من برگرداند.

نوجوان دیگری که از شهر بار از توابع نیشابور خود را به بیمارستان حکیم رسانه بود نیز گفت: 16 سال سن دارم و از طریق بهزیستی از این موضوع مطلع شدم و به همراه پدرم برای عمل جراحی به نیشابور آمدیم و دیشب حدود ساعت 11 شب عمل شدم

سید حسین حسینی با توصیف حس خود خاطرنشان کرد: حس خوب ولی همراه با دردی دارم، واقعاً از همه‌کسانی که در این راه کمک کردند تشکر می‌کنم، این افراد باعث شدند که نگاه خودم به خودم برای انجام کارها تقویت شود.

اهمیت آموزش و تأثیر شکاف کام و لب بر آینده دختران

رضا که به همراه خواهرش از مشهد خودشان را به بیمارستان حکیم نیشابور رسانده بود با اشاره به اینکه تاکنون هفت بار عمل شده است تأکید کرد: پیش‌تر با موسسه خیریه مرهم آشنا شده بودم و ثبت‌نام کرده بودیم و در این نوبت سفر به علت نزدیکی برای انجام عمل دعوت شدم.

این جوان 17 ساله عنوان داشت: من دیشب مورد عمل قرار گرفتم، بعد از هر بار عمل و دیدن نتایج از نظر روحی در من تأثیرات زیادی برای ادامه فعالیت‌ها با توان بیشتر می‌گذارد.

خواهر 24 ساله رضا که خود را محدثه معرفی کرد با اشاره به اینکه امروز نوبت عمل او است گفت: قیمت این عمل در بیمارستان‌ها حدود 180 میلیون ریال است که هر بیمار نیاز به چندین عمل جراحی برای بهبود کامل دارد در حالی که با آموزش به‌راحتی می‌توان جلو این اتفاق را گرفت.

وی که عوامل ارثی را عامل بیماری خود و برادرش معرفی کرد افزود: باید دخترها که مادران آینده هستند آموزش ببینند تا این حجم از بیماری شکاف کام و لب در جامعه نباشد، وجود چنین افرادی در خانواده زندگی را نابسامان می‌کند، بهتر است در غربالگری‌های پیش از ازدواج کلاس‌های ویژه‌ای برای این بیماری‌ها که به‌راحتی می‌شود جلو آن را گرفت برگزار کنند.

محدثه با اشاره به وضعیت زندگی خود تأکید کرد: پذیرش این بیماری برای آقایان راحت‌تر است ولی برای دخترها بسیار سخت است، دخترهایی را می‌شناسم که به علت این بیماری هنوز موفق به ازدواج نشده‌اند.

در حالی که یکی از بیماران در حال استراحت بود، همسرش گفت: همسرم ۳۴ سال سن دارد و از درگز به نیشابور آمده‌ایم.

وی تأکید کرد: حدود یک ماه پیش از طریق یکی از اقوام از وجود این تیم خیریه آگاه شدیم و در سایت ثبت‌نام کردیم و چند روز پیش با تماسی که گرفتند ما را به نیشابور دعوت شدیم.

وی با بیان این مطلب که سه‌شنبه بعدازظهر در نیشابور حضور پیدا کردیم و دیروز پس از پذیرش به‌سرعت عمل شدیم افزود: واقعاً تفکرمان نسبت به پزشکان تغییر پیدا کرد، متوجه شدم که پزشکان باهدف کمک به مردم هستند و مشکلات ما را مشکلات خودشان می‌دانند.

بعد از آمدن تیم پزشکی به همراه آن‌ها وارد محوطه اتاق‌های عمل می‌شوم، لباس‌های مخصوص را پوشیده و در همین حین سؤالات خود را از اعضای موسسه می‌پرسم.

حاضر به پرداخت هزینه هستیم تا به مردم خدمت کنیم

احد محبی یکی از اعضای تیم مرهم با اشاره به اینکه اولین سفرش همراه با تیم مرهم است تصریح کرد: به‌عنوان مستندساز همراه تیم به نیشابور آمده‌ام، خیلی وقت بود که دلم می‌خواست به تیمی که چنین کاری را انجام می‌دهد همراه شوم و خدا خواست که با دکتر کلانتر هرمزی هماهنگ کردیم و آمدیم.

وی که خود را مهندس فناوری اطلاعات و شغلش را مستند و سازنده تولیدات تصویری معرفی می‌کند خاطرنشان کرد: طی دو روزی که تاکنون در نیشابور هستیم درگیر عمل‌ها بوده‌ایم و شب اول تا ساعت 12 در حال عمل بودیم.

صابر کامیابی که خود را 30 ساله و دستیار جراح معرفی می‌کند نیز با اشاره به اولین حضور خود در جمع سفر خیرخواهانه مرهم تصریح کرد: چند سال هست که ارتباط دارم ولی تاکنون توفیق نشده بود که به این سفر بیایم.

وی با اشاره به نحوه انتخاب شدن برای حضور در سفر عنوان داشت: خیلی‌ها برای آمدن متقاضی هستند و افراد پس از گزینش درخواست‌های خود را می‌دهند، برای این سفر حدود 100 نفر متقاضی بودند که درنهایت فقط پنج دستیار امکان حضور پیدا کردند.

این دستیار جراح تصریح کرد: ما برای دائم استفاده کردن از اتاق‌ها و خسته نشدن تیم بندی هستیم، در سه‌شنبه از ساعت 16 الی یک بامداد در 6 عمل جراحی و روز دوم 11 عمل را حضور داشتیم، این در حالی است که پنج اتاق عمل به‌صورت مرتب در حال سرویس دادن به بیماران است.

وی با اشاره به حضور رایگان همه تیم در این سفرها تصریح کرد: ما نه‌تنها پولی دریافت نمی‌کنیم بلکه از کار و زندگی خود حاضر هستیم بزنیم و حتی چیزی بدهیم تا هر کاری از دستمان برمی‌آید را برای مردم انجام دهیم.

تیم‌های عمل تقسیم بنده شده و شروع به کار می‌کنند.

بعد از صحبت با اعضای موسسه مرهم که هنوز نوبت شروع عمل آن‌ها نرسیده است، اجازه حضورم به‌عنوان تنها خبرنگار به‌جز تیم مستندسازی موسسه در اتاق عمل با هماهنگی مسئولین موسسه و دانشکده علوم پزشکی نیشابور صادر می‌شود.

اتاق‌ها پر است از بیمارانی که توسط پزشکان در حال عمل هستند، از سنین و جنسیت‌های مختلف، در هر اتاق سه پزشک شامل دو جراح پلاستیک، یک متخصص بیهوشی و چندین دستیار و تکنسین در حال خدمات‌رسانی به بیماران هستند.

پزشکان بدون هیچ حرفی فقط با فاصله کوتاهی جهت استریل کردن اتاق و تجهیزات عمل‌ها را پشت سر هم انجام می‌دهند.

ساعت نزدیک 10 است که دختری چهارماهه را که دچار شکاف عمیق در کام و لب است به اتاق عمل می‌آورند، به علت عمق و شدت بیماری و همچنین حساسیت‌های عمل جراحی در این سن پروفسور عبدالجلیل کلانتر هرمزی به همراه فوق تخصص بیهوشی کودکان مسئولیت اصلی عمل را بر عهده می‌گیرند.

اتاق عملی که نگار چهارماهه در آن بی‌هوش و تحت عمل جراحی است اکنون دیگر فقط اتاق عمل نیست، کلاس درس است، بیش از 30 متخصص و فوق تخصص نظاره‌گر هنرنمایی‌های دستان سرپرست موسسه ملی مرهم هستند تا کودکی ضعیف که به دلیل بیماری از خوردن راحت شیر مادر محروم است بهبود یابد.

جراحی بیش از دو ساعت به طول می‌انجامد و طی این مدت هرکدام از جراحان که کارشان در اتاق عملی تمام می‌شود به‌جای استراحت به این کلاس درس می‌آیند و نکاتی را فرامی‌گیرند و سؤالات خود را می‌پرسند.

پس از پایان جراحی، نگار به اتاق ریکاوری برده می‌شود و من به دنبال پاسخ سؤالاتم روانه راهروها می‌شوم.

تغییر دیدگاه مردم نسبت به پزشکان با تبلیغات منفی

محمدرضا ترحمی، همان کسی که در برنامه عصر جدید حضور پیدا کرده بود، نفر دیگری است که به سؤالاتم پاسخ می‌دهد، وی با اشاره به گذشته خود گفت: مدرک فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی دارم و از روز اول عضو موسسه مرهم بوده‌ام و طی 25 سفر، فقط 6 سفر را اجازه همراهی داشته‌ام.

وی با اشاره به اینکه عمده کار موسسه مردم انجام عمل‌های زیبایی توسط متخصصین جراحی پلاستیک به‌صورت خیرخواهانه است افزود: تعداد زیادی، نزدیک ۵۰ نفر متخصص جراحی پلاستیک عضو مرهم هستند ولی برای هر سفر تعداد محدودی امکان حضور پیدا می‌کنند چون معمولاً تعداد اتاق‌های عمل محدود است.

این فوق تخصص جراحی پلاستیک با اشاره به تبلیغاتی که علیه پزشکان صورت می‌گیرد تأکید کرد: 26 سال است که پزشک هستم و شاهدم که تبلیغات منفی که ذی‌نفع آن مشخص نیست علیه پزشکان وجود دارد، نمی‌گویم پزشک پولکی نداریم ولی انگشت‌شمار است.

ترحمی با اشاره به تبلیغات منفی برخی رسانه‌ها عنوان داشت: کاری که موسسه مرهم انجام می‌دهد، کار بزرگی است ولی بدانید که همه پزشک‌ها در مناطقی که هستند از این کارها انجام می‌دهند ولی چون تکی است به این اندازه دیده نمی‌شود.

وی با اشاره به ارتباط با بیمارانی که در مرهم عمل شده‌اند تأکید کرد: در‌ موسسه مرهم کسی را داریم که در سال‌ها اول مورد عمل شکاف لب قرار گرفته و امروز یکی از اعضای ما است، این نشان از ارتباط ما با بیمارانمان دارد، علاوه بر این‌همه بیماران نزد مرهم پرونده دارند و به علت نیاز به جراحی تکمیلی در سفرهای بعد دعوت می‌شوند تا ضایعاتشان کمتر و کمتر شود.

اهمیت آگاهی و آموزش پیش از ازدواج و فرزندآوری

این پزشک خیرخواه ضمن تشکر از مردم نیشابور و همه شهرهایی که روزی میهمان آن بوده‌اند گفت: بیماری شکاف کام و شکاف لب غیرقابل علاج نیست و باعث ایجاد نقض در هوش و فعالیت‌های فرد نمی‌شود بلکه بیماری و مشکلی قابل‌درمان است.

ترحمی با اشاره به اینکه به‌صورت متوسط این عمل بین 80 تا 120 میلیون ریال در بیمارستان‌های خصوصی هزینه دارد خاطرنشان کرد: عوامل این بیماری علاوه بر سیگار، مشروب و برخی داروهای خاص در ایام بارداری مشکلات ژنتیکی نیز هست که خانواده‌هایی که در آن این بیماری مشاهده‌شده است حتماً قبل از ازدواج به پزشک ژنتیک مراجعه نمایند.

در همین هنگام اطلاع می‌دهند که نگار ریکاوری شده است و آماده دیدار با مادر و پدرش، اعضای تیم دور نگار چهارماهه جمع هستند که پدر و مادرش وارد می‌شوند، همه ضمن تبریک به آن‌ها خوشحالی خود را از موفقیت‌آمیز بودن عمل ابراز می‌دارند.

پدر و مادر نگار در حالی که اشک در چشمانشان حلقه‌زده، ضمن تشکر از پزشکان آن‌ها را دعا می‌کنند، لحظاتی نگذشته است که دکترهای داستان ما برای شروع عمل‌های جدید وارد اتاق‌های عمل می‌شوند تا جهاد خود را ادامه دهند.

گزارش: سجاد سلیمی