به گزارش صبح توس؛ سید محمد پژمان ظهر امروز در همایش ملی بازآفرینی شهری در هتل امیران نیشابور اظهار کرد: ما باید دقیقاً خواسته‌های مردم را تست و چک کنیم و ما امروز در بافت‌های مختلف رویکردهایمان را تغییر داده‌ایم.

وی افزود: ما در احکام الهی قوانین عام نداریم و استثنا نیز وجود دارد و نباید همه خود را بازآفرینی شهری تطبیق دهند و مشاوران ما باید تحقیقات خود را در مناطق بیشتر کنند.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران ابراز کرد: ما نباید مردم را در بافت‌های تاریخی جابه‌جا کنیم بلکه باید تلاش کنیم مردم در این بافت‌ها ماندگار شوند و مطالعات ما در این محدوده‌ها در حد پلاک باشد.

وی بیان کرد: در جهت تحقق‌پذیری پیشنهاد‌های خود رویکرد اقتصادی پیشنهاد خود را روشن و تأکید کنیم، خیلی از بناهایی که خریداری کردیم باید این بناها را به دست مردم و بخش خصوصی تحویل دهیم و اگر حرف‌هایی می‌زنیم پیوست اقتصادی با آن باشد قطعاً عملی خواهد شد.

پژمان گفت: اگر نگاه ما نگاهی دقیق به تمام ملاحظات و کمترین زیان باشد قطعاً این تصمیمات اجرایی خواهد شد و در این راستا باید به مردم هم توجه کنیم. طرح‌های ما باید صددرصدی توسط مردم اجرایی و همراهی شود.

وی تأکید کرد: اگر طرح‌هایمان با تأکید بر محور اقتصادی در محلات باشد قطعاً مردم حضور پررنگ‌تری خواهند داشت و باید طرح‌ها تحریک اقتصادی داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران اظهار کرد: مشاوران باید در بافت‌های تاریخی و مناطق هدف نامعادله درآمد و هزینه‌ها را پیدا کند و ما با تصدی حداقلی برای دولت این برنامه‌ها را پی‌ریزی کنیم و باید بتوانیم از میراث گذشتگان حفاظت و بهره‌وری کنیم.

ایجاد مجمع خیرین بازآفرینی شهری در کشور

شهردار نیشابور نیز در این مراسم اظهار کرد: اتفاقات خوبی در حوزه اقدامات خیرخواهانه شاهد بودیم و اتفاقی که در شهر نیشابور اتفاق افتاد ورود خیرین به بازآفرینی شهری بود.

علی نجفی افزود: مجموعه آموزش‌وپرورش تشکلی را ایجاد کرد به‌عنوان خیرین مدرسه‌ساز و تقاضا داریم که مجمعی با عنوان خیرین بازآفرینی شهری در کشور ایجاد شود.

وی بیان کرد: با توجه به اعتبارات طی یک سال گذشته کورسوی شهرداری‌ها را باید روشن کرد و تنها امید ما مجموعه‌های بازآفرینی شهری است و نیازمند مساعدت‌های مسئولان عالی‌رتبه هستیم.

نماینده نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش اظهار کرد: در بازآفرینی شهری باید به بافت تاریخی نمود بیشتری داده شود و رویکرد اقتصادی و فرهنگی زیادی داشته باشد.

حمید گرمابی افزود: باید به مبلمان شهری در بازآفرینی شهری توجه شود و ساخت‌وسازهای متفاوتی امروز صورت گرفته است که با معماری قدیم همخوانی ندارد و در معماری شهری قوانین سختی نداریم و باید در بازآفرینی شهری از معماری قدیمی استفاده شود.

وی بیان کرد: شهرهای ایران توسعه زیادی پیدا کرده است و باید در بازآفرینی شهری و بافت تاریخی به مسئله حمل‌ونقل نگاه ویژه‌ای داشت همچنین باید به مدیریت عوارض شهری را در این تحقیقات نگاه ویژه‌ای داشت تا ساکنین مناطق هدف به این امر توجه کنند و اگر این بازآفرینی با هزینه کمتری اجرا شود به‌راستی استقبال بهتری خواهد شد.

انتهای پیام/