به گزارش صبح توس؛درحالی‌که چند روزی از نشست خبری ریاست دانشگاه تربت‌حیدریه با خبرنگاران نگذشته است که روابط عمومی این دانشگاه در اطلاعیه‌ای دقیقاً در موضعی ۱۸۰ درجه خلاف صحبت‌های رئیس خود به انتقاد یکی از رسانه‌های محلی پاسخ داد.

 

محمدحسن فتحی ریاست این دانشگاه که از حذف رشته‌های باستان‌شناسی و علوم سیاسی با تصویب سند آمایش آموزش عالی و مأموریت گرایی دانشگاه‌ها توسط وزارت علوم خبر داده و مأموریت این دانشگاه را فعالیت در حوزه کشاورزی و فنی مهندسی دانسته است در گفتگو با خبرنگاران تأکید می‌کند که رایزنی‌های زیادی برای جلوگیری از حذف رشته باستان‌شناسی دانشگاه صورت گرفته اما متأسفانه تاکنون این رایزنی‌ها مفید به‌فایده نبوده و ما شانس زیادی برای ابقای این رشته در دانشگاه تربت‌حیدریه قائل نیستیم.

 

وی در این نشست خبری تأکید کرده بود که گروه باستان‌شناسی دانشگاه تربت‌حیدریه برای مطالعات آرکو ژئوفیزیک، یعنی روش مدرن بدون تخریب و کاووس، در حال انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با دانشگاه شهید بهشتی و میراث فرهنگی است که امیدواریم با اجرای این پروژه ساختار محوطه‌ها و بناها و آثار تاریخی کشف‌شده نیز مشخص شود.

 

به گفته رئیس دانشگاه تربت‌حیدریه همه این فعل‌وانفعالات در شرایطی رخ می‌دهد که وزارت علوم برای تصویب سند آمایش آموزش عالی و مأموریت گرایی دانشگاه‌ها، قصد دارد تا رشته باستان‌شناسی و علوم سیاسی را از این دانشگاه حذف کند تا آموزش عالی شهرستان مأموریت کشاورزی و فنی مهندسی خود را نیز دنبال کند.

 

البته ریاست دانشگاه در پاسخ به سؤالی مبنی بر تعیین تکلیف دانشجویان و اساتید این رشته گفته بود: تا اتمام دوره تحصیلی دانشجویان مشغول خواهند بود و با اعلام رسمی وزارت علوم دیگر مجاز به جذب دانشجو در این رشته‌ها نیستیم، از طرفی اعضای هیئت‌علمی در صورت حذف این رشته‌ها به دانشگاه گناباد و یا نیشابور منتقل می‌شوند.

 

حال روز گذشته رسانه‌ای در مطلبی لب انتقاد گشوده و با انتشار مطلبی با عنوان قطار ازدست‌داده‌های شهر به ایستگاه دانشگاه رسید؛ضمن انتقاد از امتیازات ازدست‌رفته در حوزه‌هایی چون شلتر بهزیستی به حذف دو رشته مذکور معترض شده است.

 

اما نکته عجیب جوابیه روابط عمومی دانشگاه تربت‌حیدریه است که این مسئله را جالب‌توجه می‌نماید، در ابتدای جوابیه این‌طور طرح می‌شود که این دانشگاه در حال عبور از دوره تحریم‌های ظالمانه غرب و شرایط سخت اقتصادی است و همراهی رسانه‌ها با شرایط فعلی می‌تواند چون موتوری متحرک پیشرفت این مجموعه را به بار آورد.

 

در ادامه گله‌مندی روابط عمومی دانشگاه از بی‌مهری بعضی رسانه‌ها که معتقد است تلاش مسئولان انقلابی را کم‌رنگ جلوه می‌دهند، رخ می‌نماید.

 

نگارنده جوابیه به نقطه اصلی مطلب خود اشاره و بر اساس سیاست مأموریت گرایی، دانشگاه تربت‌حیدریه را فعال در حوزه کشاورزی و فنی و مهندسی دانسته و بدون توجه به اظهارات چند روز پیش رئیس دانشگاه تربت‌حیدریه می‌گوید: برنامه‌ای برای حذف وجود ندارد و کماکان به فعالیت خود در این رشته‌ها ادامه خواهیم داد.

 

گفتنی است در پایان از جلب مخاطب به‌عنوان هدف رسانه منتقد یاد کرده و ابراز می‌دارد قطار پیشرفت دانشگاه با سرعت به مسیر خود ادامه می‌دهد.

 

حال این شائبه پیش خواهد آمد که در فاصله نشر گفته‌های رئیس دانشگاه در نشست خبری هفته گذشته خود تا انتشار جوابیه فوق، ممکن است توصیه‌هایی از سوی برخی مسئولان ارشد به دلیل شرایط زمانی خاص صورت گرفته که این چرخش ۱۸۰ درجه در موضع گیری این دانشگاه رخ داده است.

 

حال هدف این تغییر رویه چیست؟ جواب این سوال را به شما خوانندگان محترم می سپارم.

 

امیدوار هستیم در آینده نزدیک رشد و اعتلای بیش از پیش مراکز دانشگاهی تربت‌حیدریه را شاهد بوده باشیم.

گزارش از میرزا حسین شعبانی مدرس دانشگاه و فعال رسانه‌ای

انتهای پیام/