محمد علی تقوی، استاد علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس؛ اظهار کرد: هر ملتی برای پیروزی و پیشبرد اهداف خود چه در سیاست خارجی و چه در سیاست داخلی باید نسبت به تهدیدها و تهاجم‌ها در زمینه‌های مختلف از خود مقاومت نشان دهد و این یک اصل اساسی است.

وی با تأکید بر اینکه بدون مقاومت نمی‌توان در هیچ زمینه‌ای پیش رفت، افزود: باید توجه داشته باشیم که مقاومت یک ابزار است و ما باید از این ابزار به خوبی استفاده کنیم تا به درستی اهدافمان در سیاست خارجی محقق شود.

تقوی ادامه داد: امروز بدون مقاومت نمی‌توان در نظام بین‌الملل پیشرفت کرد زیرا این نظام بین‌المللی تقریباً یک نظام آشفته و با قوانین جنگل اداره می‌شود و سیستم متمرکزی وجود ندارد که بتواند عدالت را در سطح جهان برقرار کند لذا امروز پایداری و مقاومت در زمینه‌های اقتصادی و نظامی از اهمیت بالایی برخوردار است.

باید مقاومت شیوه اصلی ما در مقابله با زیاده خواهی ها و سیاست‌های آمریکا باشد

این استاد دانشگاه با بیان اینکه باید مقاومت شیوه اصلی ما در مقابله با زیاده خواهی ها و سیاست‌های آمریکا باشد، گفت: نباید در مقابل شرایط ایجادشده توسط آمریکا کوتاه بیاییم؛ در عین حال باید با استفاده از ابزار مقاومت به اهداف خود برسیم.

وی ادامه داد: مقاومت به این معنی نیست که با جهان وارد تعامل نشویم و لازم است در شرایط لازم گاهی از خود انعطاف نشان دهیم تا بتوانیم مشکلات اقتصادی و اجتماعی که هم‌اکنون در آن قرار داریم با تعامل حل شوند.

تقوی با تأکید بر اینکه شأن ما این است که هرگز در مقابل دشمن تسلیم نشویم، تصریح کرد: تاکنون با مقاومت به دستاوردهایی خوبی رسیده‌ایم و اجازه نداده‌ایم که بحران‌هایی که ترامپ و هم‌پیمانانش ایجاد کردند به کشورمان آسیبی برساند.

استاد علوم سیاسی دانشگاه فردوسی خاطرنشان کرد: جبهه مقاومت طی چند سال اخیر به دستاوردهای مهمی دست‌یافته است و در لبنان و فلسطین عملکرد بسیار خوبی داشته که باعث خنثی شدن نقشه‌های آمریکا و اسرائیل برای اشغال کامل فلسطین شده است.

وی آینده جبهه مقاومت را آینده‌ای روشن متصور شد و بیان کرد: جبهه مقاومت امروز در لبنان به ثمر رسیده و ثمر آن دولت حاکم بر این کشور است که هم خواسته‌های مردم و هم خواسته‌های جبهه مقاومت را تأمین می‌کند و این می‌تواند الگوی خوبی برای تمام کشورها باشد.

مقاومت ابزاری برای رسیدن به اهداف بالاتر است

تقوی تأکید کرد: طی چند روز اخیر شاهد موضع‌گیری‌های نرم‌تر مقامات آمریکایی نسبت به ایران بودیم که این ثمره مقاومت مردم ایران در مقابل فشارهای دشمنان است و اگر همان روزهای اول که آمریکا لیست خواسته‌های 12 گانه خود را ارائه داد، مقاومت نمی‌کردیم و آن را می‌پذیرفتیم، قطعا هر روز خواسته‌های آن ها از ما بیشتر می شد.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: چیزی که از اهمیت بالایی برخوردار است، بهره گیری از این مقاومت است و باید در زمان مناسب ثمره این مقاومت چیده شود زیرا مقاومت یک ابزار برای رسیدن به خواسته‌های بالاتر است.

 وی افزود: باید توجه داشت که مقاومت فی نفسه هدف نیست، بلکه ابزاری است برای پیشبرد مصالح و منافع ملی، اعم از اهداف مادی و اقتصادی و حفظ شان و هویت ملی و تمامیت ارضی و پس از آن افزایش نفوذ و قدرت منطقه ای.

انتهای پیام/